Susitikime su absolventais Rokiškio verslo klubo prezidentas pasiūlė darbą

Kas jiems trukdo įsitvirtinti darbo rinkoje?

Verslininkas Modestas Bernackas

Liepos 25 d. UAB „Ivabaltė” administracijos patalpose buvo surengtas Rokiškio verslo klubo ir Darbo biržos atstovų susitikimas su rokiškėnais, šalies kolegijų, aukštųjų ir universitetinių įstaigų absolventais, registruotais Biržoje. Šiame ne visai tradiciniame susitikime dalyvavo Klubo prezidentas Irmantas Tarvydis, Darbo biržos direktorius Virginijus Strazdas, jo pavaduotoja Algirda Žemaitienė ir vyriausioji specialistė Jolita Raščiuvienė, Rokiškio rajono meras Antanas Vagonis, Verslo klubo nariai UAB „Meteka” vadovas Raimondas Tarvydis ir UAB „Duguva” vadybininkas Modestas Bernackas.

Verslo klubo atstovams rūpėjo iš paties jaunimo sužinoti, kas labiausiai jam trukdo įsitvirtinti darbo rinkoje, todėl klubo prezidentas, UAB „Ivabaltė” generalinis direktorius I.Tarvydis kreipėsi į Rokiškio darbo biržą, šiuo metu vykdančią projektą „Nuo diplomo iki darbo sutarties. Pokalbis su darbdaviu”, mielai sutikusią tarpininkauti pokalbiui sukviečiant diplomuotą bedarbį jaunimą.
– Ši darbo biržos programa labai atitiko mūsų lūkesčius, – temainfo.lt sakė Rokiškio verslo klubo Rokiškio verslo klubo koordinatorė Nataša Aleksiejeva.

 
Susirinko kolegijų, aukštųjų ir universitetų absolventai

Rokiškio darbo birža verslininkams pateikė 42 jaunų žmonių sąrašą. Į susitikimą jų atvyko 27. Tai Vilniaus, Vilniaus technologijų ir dizaino, Kauno, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos, Utenos, Šiaulių valstybinės, Panevėžio, Klaipėdos kolegijų, Tarptautinės teisės ir verslo aukštosios mokyklos, Vilniaus, Vilniaus Gedimino technikos, Kauno technologijos, Mykolo Romerio, Aleksandro Stulginskio universitetų bei LSMU (veterinarijos akademijos) absolventai.

Jaunų ir gražių, diplomuotų žmonių būrys atrodė šiek tiek nuščiuvęs: jiems, turbūt, kaip ir visiems, nėra smagu būti Darbo biržos klientais.

Meras kalbėjo apie tai, jog visi nori kurti darbo vietas, o jis – ne. Taip yra todėl, kad darbdaviui už kiekvieną įdarbintąjį tenka mokėti mokesčius. Anot mero, būtina eiti prie tvarkos, kai darbuotojas pats mokės mokesčius, o darbdavys jam skirs didesnį atlyginimą.

– Dar neaišku, ar ta „Sodra” bus, ar nebus – atviravo jaunimui meras.

Anot rajono vadovo, nebus bendros kalbos tol, kol jaunimas pats nekalbės. Jis sakė „nėra užrašomų dalykų, kad jūsų nepriims” ir ragino eiti tiesiai pas rajono ligoninės direktorių teirautis apie galimybę įsidarbinti, nes ten lygtai yra 5-6 laisvos darbo vietos, ar – į švietimo tarnybą: 30 proc. mažėja rajono mokinių ir 2 proc. mokytojų skaičius; didės poreikis socialinėje srityje. Pas merą, žinoma, irgi galima eiti.
 
Padėkojo už tai, kad grįžo į savo kraštą

Verslo klubo prezidentas Irmantas Tarvydis

Rokiškio verslo klubo prezidentas I.Tarvydis jauniems žmonėms padėkojo už tai, kad jie rinkosi Rokiškį, po mokslų grįžo į savo gimtąjį miestą, rajoną, kad būtent čia ketina gyventi ir ieško darbo.

– Jei tik yra noro, kalnus galima nuversti. Jei tikrai esi savo vietoje, jei nedirsčioji į laikrodį – kada gi baigsis darbo diena? – bus ir pinigų, ateis ir karjeros laikas, – kalbėjo Klubo prezidentas.

„Ivabaltė” bendrovėje keletas studentų praktiką atlieka nuo pat pirmo kurso: čia jie įgauna patirties, vis lengviau pritaiko mokslo įstaigoje įgyjamas žinias. Čia įsidarbinę jie ras puikias darbo sąlygas, puikų techninį aprūpinimą, jau numatyta vieta, kur Rokiškio verslo klubo nariai savo darbuotojams statys modernų gyvenamąjį namą.

– Norime, kad žmonės žinotų: mums rūpi Rokiškio ateitis, – kalbėjo verslininkas I.Tarvydis.

 
Ar gali kiti tau sukurti verslą?

Iš susirinkusiųjų septyni norėtų kurti savo verslą. Kai kas neslėpė svajonių apie tai, kad jiems verslą sukurs kiti, samdyti žmonės.

Anot verslininko I.Tarvydžio, šiuo atveju svetimomis rankomis žarijų nepažarstysi, teks pačiam gilintis, perprasti verslo subtilybes.

– Kiekviena klaida turi savo kainą, – sakė „Metekos” vadovas R.Tarvydis ir papasakojo atvejį, kai konsultanto nekompetenciją muito klausimais po metų atsivijo papildomi apmokestinimai.

Anot jo, pirmiausia reikia gerokai patyrinėti rinką, apsispręsti, ko nori, ką – įmonę ar bendrovę – kursi, o tada jau skaityti oficialų valstybės teisės aktų leidinį „Valstybės žinios”…

Susitikime dalyvavo net keturi teisininko diplomą įgiję žmonės. Verslininkas R.Tarvydis nemano, kad jie ras vietos valstybės tarnyboje, bet jie gali persikvalifikuoti ir tapti puikiais įmonės vadybininkais: gyvenime vis dažniau susiduriama su situacijomis, kai prireikia teisinių žinių.

Renginį moderavusi Rokiškio verslo klubo koordinatorė N.Aleksiejeva papasakojo savo atvejį: ji, baigusi teisę, šiandien dirba ne pagal specialybę. Teko mokytis, persikvalifikuoti – dabar ji sėkmingai tvarko Rokiškio verslo klubo reikalus. Susirinkusieji neklausė jos apie atlyginimą, ir apskritai klausinėjo jie mažokai.

– Pasaulis turi tam tikras taisykles. Kai jas perpranti, ima sektis, – paguodė jaunimą verslininkas R.Tarvydis.

 
Kaip konkuruoti su turinčiaisiais patirties

– Kaip mes galime konkuruoti su tais, kurie turi patirties? – klausė renginio dalyvė.

– Mes ir nesitikime, jog jūs įmonei būsite naudingi jau nuo pirmos dienos. Prireiks mažiausiai vienerių metų, kad savo bendrąsias žinias išmoktumėte pritaikyti specializuotoje srityje. Svarbu, kad jus viliotų ir trauktų pats darbas – tada ateis ir patirtis. Neužtenka vien atsiųsti CV; užeikit, pakalbėkim – mums reikia pažinti vieniem kitus, – sakė Klubo prezidentas.

O „Metekos” vadovas teigė: po pusmečio dažnas tesugeba perprasti, į kurią pusę eiti. Verslininką labai stebina, kad daugeliui jaunų žmonių pusės metų neužtenka įsiminti bendradarbių vardus; jie kuria pravardes ir jomis identifikuoja bendradarbį.

  

Renginyje pateiktas darbo siūlymas

Kodėl darbo neranda buhalteriją arba žemės ūkio ekonomiką baigusios merginos?  Gal reiktų kurti savo įmonę ir teikti mokamas konsultacijas?

– Aš pats pirkčiau tokias paslaugas, – sakė žemės ūkio mašinų prekybos ir jų remonto paslaugų verslą vystantis, bei pats žemę dirbantis I.Tarvydis.

Kodėl jaunas vyras, baigęs inžineriją, nemato savo tėvų ūkio, įsikūrusio valstybės žemėje, perspektyvos?

– Įsigykit tą žemę.

– Nenorim skolintis.

– Pirkimo sutartyje užfiksuosit kainą, ir išmokėsit ją per numatytą laiką. Žemės kaina jums nebekils, – patarė verslininkai.

Be to, prasideda paraiškų teikimas Jaunų ūkininkų įsikūrimui.

– Žemės ūkis – irgi neblogas verslas, – sakė I.Tarvydis.

O Šiaulių valstybinėje kolegijoje informacijos paslaugų specialisto diplomą įgijęs Simonas gavo darbo pasiūlymą dirbti „Ivabaltėje”. Jis sudarė komunikabilaus jaunuolio įspūdį, puikiai kalba angliškai. Tiesa, bendrovei reikėtų ir mokančių rusų kalbą. Iš visų dalyvių rusiškai supranta penki.

 
Po renginio

– Man šis renginys suteikė drąsos, – po renginio temainfo.lt sakė Kristina.

– Yra daugiau galimybių, nei aš įsivaizdavai, – pripažino Darius.

 
Rita Briedienė

Autorės nuotraukos