Pradžia » Aktualu » Anot alfa.lt, taurų populiacijai atkurti pasitarnaus kupiškėnai…

Anot alfa.lt, taurų populiacijai atkurti pasitarnaus kupiškėnai…

Anot alfa.lt, taurų populiacijai atkurti pasitarnaus kupiškėnai…

Publikavimo data: 2016-04-01

Kupiškėnai dalinasi šiandien, balandžio 1-ąją, pasirodžiusiu www.alfa.lt straipsniu „Lietuvoje bus siekiama atkurti išnykusią taurų populiaciją”, labai sureikšminančiu pačius kupiškėnus.

Netikėtumas buvo malonus

Kolegos rašo: „Dėl numatomo stumbrų (Bison bonasus) perkėlimo iš Kėdainių ir Panevėžio rajonų į aptvarus prie Varėnos ir Telšių buvo išsamiai ištirta šių gyvūnų genetika. Sulyginus gautus duomenis su taurų (Bos primigenius) genetika (medžiaga tyrimams paimta iš archeologinių kasinėjimų metu ar atsitiktinai rastų taurų kaulų), paaiškėjo, kad šios dvi rūšys tarpusavyje susiję. Lietuvoje gyvenantys stumbrai iš tiesų yra gryniausi išlikę Europos taurų ir stumbrų hibridai (Bison Bos hybrida).

Mokslininkus genetinių tyrimų rezultatai nustebino, tačiau netikėtumas buvo malonus, nes atsiveria galimybė imtis naujų, įdomių projektų, atkurti tai, kas buvo metams bėgant gamtoje prarasta. Todėl ateityje numatomos dvi Lietuvos stumbrų apsaugos ir veisimo Lietuvoje kryptys: išgryninti stumbrų bandą eliminuojant iš jos stumbrų ir taurų hibridus, o iš hibridų bandos, sparčiai besivystančio taikomojo genetikos mokslo pagalba, palaipsniui išgryninti ir atkurti taurų populiaciją. Trūkstama taurų genetinės mozaikos dalis bus paimta iš Šiaurės Anglijoje dar išlikusių Šorthornų (Bos taurus) veislės jaučių.

Prie ko čia Kupiškis?

„Rečiau sulaukiama žinių apie taurus, paskutinį kartą žurnale „Medžiotojas ir meškeriotojas“ buvo rašoma apie 2011 m. Kupiškio r., vykdant Skapiškio ežero valymo darbus, surastus puikiai išsilaikiusius tauro ragus.

Kupiškyje surasti tauro ragai, paaiškėjus naujoms aplinkybėms, susijusioms su taurų populiacijos atkūrimo galimybėmis, tampa dar vertingesni. Lietuvos mokslininkai jau nuo 1975 m. kaupia ir tiria kanopinių gyvūnų ragus, iš esmės todėl vystoma ir gamtininkų palaikoma medžioklės trofėjų apžiūrų, parodų rengimo tradicija. Gyvūnų ragai – tarsi jų sveikatos pažymėjimai, kurių nesuklastosi, iš jų galima nustatyti ne tik rūšiai būdingas genetines savybes, bet ir konkretaus ragus nešiojusio individo sveikatos būklę, kuo jis maitinosi, kokia jo gyvenamuoju metu buvo ekologinė situacija gamtoje – visa ši informacija sukaupiama nuolat augančiame ar ataugančiame ragų kauliname audinyje. Todėl Kupiškyje surasti tauro ragai tapo ne tik vertingu išlikusiu praeities reliktu, tačiau ir naudingu informacijos šaltiniu atpažįstant buvusią ir atkuriant naująją senųjų raguočių taurų populiaciją.

Manome, kad tai buvo balandžio 1-osios pokštas.

 

Parengė Adelija Varnaitė

Siekiančių atkurti taurų populiaciją organizatorių nuotraukos

Komentarai 4 komentarai

 1. geras parašė:

  Faina, smagu. Kupiškį paminėjo.

 2. Vilimas parašė:

  Tegu didina kupiškėnai savo populiaciją.

 3. Rimas parašė:

  Nuo 2016 m. Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamente steigiamas naujas Grybų ir uogų rinkimo kontrolės skyrius. Skyriaus funkcijos – Leidimų grybų ir uogų rinkimui išdavimas, grybavimo ir uogavimo taisyklių laikymosi kontrolė. Laukinės augalijos ištekliai yra Lietuvos Respublikos gamtinių išteklių sudėtinė dalis.
  Leidimai bus reikalingi kiekvienai grybų ar uogų rūšiai atskirai ir galios 7 dienas.

 4. MM parašė:

  Beje, informacija apie tauro ragus rastus valant Skapiškio ežerą, “Medžiotojo ir meškeriotojo” į pasaulį paleistame balandžio 1-osios pokšte – teisinga. Iš tiesų, tauro ragai buvo surasti. Na, kad iš tų ragų atkurs taurų populiaciją ir, kad Lietuvoje pilna taurų-stumbrų hibridų – tai jau medžiotojų humoras. Tiksliau jis pateiktas (ir nepaneigtas):
  http://www.budas.lt/aktuali-informacija/4982-lietuvoje-stumbru-ir-tauru-hibridai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *