Anykščiai vis labiau pamėgsta dviratį ir dviratininkus

Šyla oras. Vis daugiau žmonių plūsteli į Anykščių miesto gatves. Tačiau kiek jų renkasi judėti gamtai draugiškomis, elektra ar kojomis varomomis transporto priemonėmis?
Pasidomėjome, ar dviračių transporto priemonių augimą mieste pastebi Anykščių turizmo ir verslo informacijos centras (TVIC). Klausėme, ką apie tai mano dviračių verslas bei šio pomėgio entuziastai.


Anykščių turizmo ir verslo informacijos centro darbuotojai

Susidomėjimas dviračiais bei paspirtukais tikrai auga. Netrukus ketiname išleisti žemėlapį, kuriame bus sužymėti visi Anykščių miesto dviračių takai. Nors tikrai dar yra kur tobulėti, keletu atkarpų jau galime pasidžiaugti.
Mūsų miesto pasididžiavimas – gražiausias ir populiariausias kelias Šventosios paupiu. Šis Niūronyse prasidedantis takas ir besitęsiantis iki Lajų tako neseniai pailgėjo dar keletu kilometrų. Šiuo metu dviračiais jau galima persikelti Linų tiltu ir minti iki Karalienės liūno.
Dvi nemažos atkarpos, tačiau naudojamos mažiau, veda į skirtingas miesto pašones. Viena prasideda prie Bikuvos parduotuvės ir tęsiasi iki Pagojės tvenkinio, kuriame įrengtas vandenslydžių parkas, kita nuo Biliūno gatvės pabaigos, pro Šeimyniškėlių piliakalnį, tęsiasi iki pat Naujųjų Elmininkų kaimo galo. Kol kas šiuose maršrutuose trūksta lankytinų objektų, kuriuos dviratininkai galėtų pamatyti, tačiau tikimės ateityje tai keisis.
Kitos dviračių takų atkarpos pavienės ir neilgos.
Prieš metus TVIC sukūrė mobiliąją programėlę, galinčią paįvairinti dviračių keliones mieste. Ji vadinasi „Anykščiai” , ją parsisiųsti galima „Google play” arba „App store“ programėlių parduotuvėse. Ši TVIC sukurta aplikacija siūlo žaidimą, kuris miesto svečius veda per lankytinas Anykščių vietas. Įdomiausia šio žaidimo maršrutą įveikti dviračiu.
Mieste vis daugėja dviračių ir paspirtukų nuomos punktų. Praėjusį sezoną jų buvo 5–6, tikėtina šią vasarą daugės. Tačiau turistai pastebi problemą: miesto centre išsinuomoti galima tik elektrinį paspirtuką, o dviračio tenka vykti į miesto pakraščius – „Nykščio namų“ ar „Spa Vilnius Anykščiai“ viešbučio kiemus.


Marius Šimėnas
Dviračių nuoma, prekyba bei taisymas

Mano verslas prasidėjo tais metais, kai Anykščiuose buvo atidaromas dviračių takas palei Šventosios upę. Tuo metu mieste nebuvo nė vieno dviračių nuomos punkto. Tako atsiradimas buvo bomba. Šią vietą greitai pamėgo ne tik vietiniai, bet ir turistai. Kažkokią turėjau nuojautą, kad čia bus gerai. Įvairūs objektai ėmė rastis, Savivaldybė pradėjo skatinti turizmą. Dabar jau skaičiuoju aštuntą dviračių nuomos verslo sezoną.
Šiaip, turėti miete tekančią plačią ir gražią upę jau yra šaunu, bet palei ją nutiesti taką, manau, yra vienas iš geriausių sumanymų Anykščiuose. Jau įveikiau ir naująją šio tako atkarpą iki Karalienės liūno, nors toliau asfaltas baigiasi, radau, kaip miško takeliais grįžti iki pat miesto. Manau, tai bus dar viena puiki atkarpa kelionėms.

Marius Šimėnas


Pradžioje dviračių nuomos punktą atvėriau prie „Nykščio namų” viešbučio, vėliau – prie „Spa Vilnius Anykščiai“. Verslui įsibėgėjant aktualu pasidarė dviračių remontas, tada atsidariau dirbtuves, vėliau ėmiau dviračiais prekiauti.
Per tuos aštuonis dviračių nuomos metus pastebėjau, kad tarp anykštėnų dviratis labai pradėjo populiarėti. Anksčiau, jei kas turėdavo savo dviratį, tai važinėdavo, o tiems, kurie nebuvo jo įsigiję, tai ir nereikėdavo. Verslo pradžioje pas mane šią transporto priemonę nuomojo tik turistai, dabar neretai pasitaiko ir anykštėnų. Tai rodo, kad ir vietiniams pasivažinėti nuostabia Šventosios pakrante tampa vis patraukliau.
Dviračių pardavimai labai auga. Net karantino metu, kai dėl trumpo sezono dviračių nuoma truputėlį smuktelėjo, jų prekyba ne tik nesumažėjo, bet šovė į aukštumas. 2019 m. dviračių pavyko parduoti trečdaliu daugiau nei 2018-aisiais.
Prie dviračių populiarėjimo prisidėjo karantino metu atsiradęs žmonių noras dažniau lėkti į gamtą. Tačiau buvo ir kita priežastis. Svarbus veiksnys tapo kompensacija už sunaikintą automobilį. Tai buvo puiki paskata atsikratyti seno kledaro ir už jį gauti 1000 eurų dviračiui, taupesni už šią sumą visam šeimos ūkiui galėjo nupirkti šias transporto priemones.
Dar teikiame paslaugą, kuri labai populiari tarp vietinių, – dviračių keitimas. Žmonės mums atneša seną savo dviratį, mes už jį pasiūlome savo kainą, kurią nubraukiame nuo kito pirkinio. Jei mūsų kaina už seną dviratį netenkina, padedame jį parduoti internete už tą sumą, kurios žmogui norisi.
Taigi galiu užtikrinti, kad mieste dviračių mėgėjų gretos auga, pradžia aktyviam laisvalaikiui puikiai padaryta, reikia tik toliau tęsti ir tobulinti gamtai draugiškų transporto priemonių infrastruktūrą.


Juozas Kvedaras
Dviračių sporto entuziastas

Didelė dalis Anykštėnų, prijaučiančių dviračių sportui, renkasi feibuko grupėje „dviraciudalys.lt-Vėtrungė“. Grupės pagrindą sudaro mėgstantieji rungtyniauti bei varžybose sudalyvauti. Esame sukūrę Anykščių komandą, kurios nariai – nuo mokyklinio amžiaus iki 60 metų sportuojantys žmonės. Esant galimybei stengiamės dalyvauti Lietuvoje vykstančiose dviračių mėgėjų varžybose.  Dabar karantino metu varžybos vyksta nuotoliniu būdu. Užsiregistravęs gauni žemėlapį ir per dvi savaites turi kuo greičiau įveikti jame pažymėtą trasą. Tavo rezultatas fiksuojamas telefono programėlės pagalba.
Tiesa, neseniai įsigijome naujas aprangas, bet dėl karantino dar nebuvome visi susirinkę nusifotografuoti.
Anykščių dviratininkai neturi kuo skųstis – aplink daug puikių vietų kelionėms. Gal sudėtingiau miesto centre: reiktų dviračių juostas įrengti. Tuo labiau, kad dviračių mėgėjų tarp vietinių daugėja, reikia ir kelius jiems plėsti.


Gabija Juknevičiūtė
Kelionių dviračiais mėgėja

Esu prisijungusi prie Anykštėnų feisbuko grupės „dviraciudalys.lt-Vėtrungė“. Vietiniai dviračių mėgėjai ir entuziastai kviečia vieni kitus kartu minti, dalinasi kelionių įspūdžiais. Retai kada turiu laiko ir galimybių prisijungti prie važiuojančiųjų, bet, kai pavyksta, būna smagu.
Atstumai įvairūs: nuo 20 iki 100 km. Maršrutai irgi: kartais tiesiog sukame ratus rajone, kartais važiuojame kur toliau. Retkarčiais grupės administratoriai skelbia iššūkius: kas numins greičiau pasirinktą atstumą. Vieni kitus stebim programėlės „Strava“ pagalba, kuri internete fiksuoja tavo nuvažiuotą atstumą. Greičiausieji gauna prizus.
Dar grupėje žmonės susiskirstę į dvi stovyklas „MTB’bistus“ ir „Gravelist’us“. Pirmieji mėgsta keliones miškų keliukais, antri rieda plentu. Įdomu stebėti jų atradimus ir pasiekimus.
Abiem šioms „dviratistų“ kategorijoms Anykščiai – palankus miestas.


Paulius Briedis
Simonos Ševčenkaitės ir Pauliaus Briedžio gamtos nuotraukos, darytos kelyje Anykščiai–Mačionys