Anykščių pavasaris: ir kam gi tai gali nepatikti?


Pagrindiniai Anykščių miesto pokyčiai koncentruoti miesto svečiams: atsinaujina muziejai, plečiasi lankytinų vietų sąrašas, kuriasi nauji verslai, planuojantys pelną iš turistų. Ne visiems patinka, kad tiek daug dėmesio skiriama vienai sričiai.


Turistų vartai į miestą

Panašu, kad gyslelę į miestą prisivilioti svečių, Anykščiai turi nuo seno. Viduramžiais šiame krašte ilsėjosi karaliai, vėliau aplinkinius miestus domino žydų prekybinė ir kultūrinė veikla. Anykščių vardą liaupsino ir garsino Lietuvos šviesuoliai Antanas Baranauskas, Jonas Biliūnas, Antanas Vienuolis-Žukauskas… Tarpukariu Anykščiuose statėsi linksmybių šaltinis – vyno gamykla ir garsino kraštą. Buvo žinoma ir Anykščių sanatorija.
Vienas didžiausių šio pavasario naujienų – planuojamos Anykščių Tilto gatvės projekto, apjungsiančio istorinį palikimą su šiandieninėmis miesto aktualijomis, pabaigtuvės. Keliems namams bus atkurta istorinė jų išvaizda, įsikurs turizmo centras, atsiras daug kitų dalykų – vieta taps turistų vartais į miestą. Kam tai gali nepatikti?


Tegu tik išsilaisvina pavasaris

Kultūrinis miesto pokytis šiais metais – angelų muziejaus atnaujinimas. Per dešimtmetį sukauptai didžiulei, įdomiai ir jausmingai angelų kolekcijai sukurtas naujas įvaizdis. Ekspozicijai suteikta daugiau jaukumo bei šiuolaikiškumo.
Muziejininkai puikiai įvaldė nuotolinį bendravimą, išmoko rengti parodas ant palangių. Patraukliomis edukacijomis dalinasi Anykščių menų centras, Menų inkubatorius, Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko muziejus. Tai didina Anykščių žinomumą – tegu tik išsilaisvina pavasaris. Kodėl tai turėtų nepatikti?


Kaimynai nepatenkinti anykštėnais

Ogi žmonės ėmė abejoti, ar miestelis gali išsilaikyti vien iš turizmo, jei nebus į jį pritrauktas rimtas verslas. Miestelėnai atmena laikus, kai vyninėje dirbo apie 700 žmonių, dabar – apie 100. Veikė nemaža „Kvarco“ gamykla, suvirinimo elektrodus gamino ir daug darbo vietų turėjo „Anykščių varis“.
Daugiau nei dešimtmečio anykštėnų įdirbis Druskininkų nesiekia. Jūros irgi nėra kuo pakeisti. Ypatingų srautų nėra. O ir šie ar nesumažės, kai įsigalios įvažiavimo į Anykščius mokestis? Kaimynams šis pavasarinis anykštėnų užmojis nė kiek nepatinka. Net aplinkkelio neturi! Gi beveik periodiškai norisi atvažiuoti į Anykščius ir įvažiuoti nemokamai.


Kaip būtų, jei to nebūtų?

Vis dėlto, turistus viliojančiais projektais anykštėnai skinasi kelią. Kavinių skaičiumi miestas, o ir rajonas, lenkia Kupiškį, net verslųjį Rokiškį. O tai vis – darbo vietos. Visokiausio profilio specialistų reikia SPA Vilnius Anykščiai, kitoms maitinimo ir apgyvendinimo įstaigoms, paslaugų įmonėlėms. Darbdaviai nebepasidalina specialistais, skundžiasi – arba gerų, arba jokių nėra. Kam tai gali patikti?
Ar rajono valdžia pajėgi sumažinti bedarbystę? Kitų rajonų valdžia pasakytų: „Mes darbo vietų nekuriam.“ Anykščių valdžios iniciatyvomis nutiesti dviračiu takai. Jie jau atgyja pavasariškai. Pastatytas Lajų takas, bažnyčios apžvalgos bokštas, įkurtas Menų inkubatorius, veikia labai įdomūs muziejai… Ar bepatiktų, jei to nebūtų?


Net svečius – į Anykščius

Braškyno „Ūkis ūkelis“ savininkas Adas Gabrilavičius sakė, jau seniai suprato, gyvenąs prie „gero kelio“. Braškių verslą įkūrus šeimos sodyboje, Vaišviliškių kaime, šalia Ukmergės kelio, jis neturėjo nė dienos, kad neparduotų tądien skintų braškių. Dabar Adas šalia savo ūkio ketina atidaryti parduotuvę, kur su kolega prekiaus ne tik savo, bet ir kitų smulkių Anykščių ūkininkų produkcija. Turistai – jos pirkėjai.
Taigi turistų traukos idėjos Anykščiu mieste sklandė visados. Ir anykštėnams gerai sekasi – atvykstančiųjų į miestą vis daugėja. Paiškylauti – į Anykščius, papramogauti – irgi ten pat, svečius – į Anykščius, skaniai pavalgyti – irgi ten. O dar – į festivalius.
Panašu, kad pasirinkta rajono kurorto strategija yra tvari. Ir kam gi tai gali nepatikti?


temainfo.lt