Liepos 31 d. Anykščių rajono savivaldybė aplinkos ministrui Valentinui Mazuroniui išsiuntė raštą, kuriame pateiktas prašymas duoti leidimą vilkų medžioklei nesulaukus nustatyto termino: šie žvėrys – kaip niekada anksčiau – puola ir ganyklose paliktus gyvulius, ir prie namų pririštus šunis.

Vakar seniūnijų seniūnai rajono savivaldybei pateikė nerimą keliančią informaciją: šiemet vilkai papjovė 3 veršius, 20 avių, 5 ožkas ir 13 šunų, jie siautėja Kavarsko, Traupio, Troškūnų ir Anykščių seniūnijose. Ypač smarkiai nukentėjo Anykščių krašto ūkininko Žilvino Augustinavičiaus, auginančio per 1000 avių, ūkis: vilkai papjovė 12 avių.

– Žmonės labai sunerimę ir dėl savo saugumo. Vilkai sukiojasi Dabužių, Janušavos miesteliuose, ir niekas nežino, kaip jie elgsis miške sutikę grybautoją ar uogautoją, – „TEmai“ sakė Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Valentinas Patumsis, pateikęs savivaldybės surinktus duomenis.

Ar gyvulius praradę žmonės gaus kompensaciją?

Anot Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjos Linos Čaplikaitės, Medžioklės įstatymas numato tokią galimybę, tačiau kol kas nenustatyta metodika, kaip apskaičiuoti vilkų padarytą žalą. Tikėtina, kad iki spalio 1 d. tai bus atlikta.

– Kitų šalies regionų ūkininkais vilkais dar nesiskundė. Šiaurės Lietuva nuo jų kenčia labiausiai“, –  temainfo.lt sakė L. Čaplikaitė.

Anykštėnė, nepanorusi viešinti savo pavardės, pasakojo:

– Iš kiemo šuo su visa grandine buvo nutemptas į javų lauką. Aptikome jį taip smarkiai išdraskytą ir išėstą, jog galėjai pamanyti, kad jį dorojo kažkoks išbadėjęs monstras. Niekada nebuvau girdėjusi, kad vilkai pultų kiemo šunis, todėl tvirtai tikėjau – mūsiškį sudraskė kaimynų šunys. Kai išgirdau, kad sudraskyta ir daugiau šunų, pradėjau tikėti: tai – vilkų darbas, – pasakojo anykštėnė.

Pasak Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Anykščių skyriaus medžioklės žinovo Rimanto Pečkaus, belieka tik spėlioti, kodėl taip suaktyvėjo Anykščių krašto miškų vilkai. Jis irgi girdėjęs žmones kalbant, neva Traupio gyventojai kelis kartus matė smarkiai šlubuojantį vilką. Gal vienišius nebesugeba medžioti ir puola naminius gyvulius?

– Tai tik spėlionės. Vasario mėnesį Aplinkos ministerijos nurodymu atlikome vilkų apskaitą: jų populiacija mūsų krašte nepasikeitusi. Praėjusį sezoną anykštėnai medžiotojai nenušovė nė vieno vilko. Tikėtina, kad plačiai keliaujantys vilkai susitelkė šiame krašte, – sakė R.Pečkus.

Šiemet vilkų išpuoliai užfiksuoti ir Kupiškio rajone: pavasarį buvo sudraskyti kelių priemiestinių sodybų šunys, vilkų gauja užpuolė veršį. Nuostolius skaičiuoja ir biržiečiai.

Anot Rokiškio rajono mero Vytauto Vilio, rokiškėnams vilkai kol kas nekelia problemų.

Vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15 d. Jo trukmę lemia Aplinkos ministerijos suteiktas limitas: per 2012 m. sezoną buvo leista nušauti 50 vilkų.

Kaip sakė medžioklės žinovas R.Pečkus, Anykščių rajonas gali tikėtis keleto savaičių trukmės leidimo sumedžioti 4-5 vilkus. Tokį sprendimą Aplinkos ministerija priima esant dideliam vilkų suaktyvėjimui kuriame nors rajone.

 

temainfo.lt