Anykštėnė kirpėja Violeta Lebedevienė: pasaulio čempionatų dalyvė savo pačios šukuosenai kirpėjų neieško

Violeta Lebedevienė


Šių metų pradžioje nuotoliniu būdu surengtame „OMC“ pasauliniame grožio čempionate „OMC hairworld online championship 2020“ dalyvavo 25 Lietuvos specialistai. Kalbiname šio čempionato dalyvę anykštietę kirpėją Violetą LEBEDEVIENĘ.

– Papasakokite apie šį čempionatą. Kas jį rengia? Ar seniai jis žinomas Lietuvos kirpėjams?
– OMC (Organization Mondiale Coiffure) yra bene didžiausia profesionalių kirpėjų organizacija pasaulyje, skaičiuojanti apie milijoną narių, atstovaujančių per 50 valstybių. OMC veikia nuo 1946 m. ir organizuoja pasaulinius čempionatus visiems grožio sektoriams – skatina profesionaliai tobulėti ir būti geriausiais. Tokiuose renginiuose varžosi tūkstančiai grožio specialistų iš visų penkių žemynų. KIGSA („Kirpėjų ir grožio specialistų asociacija“), kuriai aš irgi priklausau, prezidentės Jolantos Mačiulienės duomenimis, Lietuva OMC čempionatuose dalyvauja jau 12 metų. Galimybę juose rungtis suteikia mūsiškė KIGSA, be to, dalyvis turi būti pelnęs įvertinimą Lietuvos čempionate.

– Kokie čempionatai Jums atvėrė kelius į „OMC hairworld online championship 2020“?
– Viskas prasidėjo 2016 m., kai dalyvavau grožio produktų kūrėjų „Wella“ organizuotame Baltijos šalių specialistų čempionate. Jame man pasisekė: patekau į finalą. Tada pradėjau domėtis Lietuvos čempionatais. Juos ir organizuoja asociacijos KIGSA prezidentė J. Mačiulienė. Konkursuose kūriau moteriškus, jaunosios įvaizdžius. Teko dalyvauti ir konkursuose, kuriuose vertinamos savo sukurtų šukuosenų nuotraukos, ir kurti įvaizdžius čempionatų aikštelėse. Vieno konkurso vyrų įvaizdžio sektoriuje pelniau trečią vietą.

Reklama
Baltijos šalių „Trend Vision 2018″ konkurse
„Wella Professionals” nuotr.


– Kaip įveikėte užduotis tokiomis neįprastomis sąlygomis – „online“?
– Pirmą kartą OMC konkursą rengė nuotoliniu būdu. Atlieki kategorijos, kurioje dalyvauji, užduotį, darbą užfiksuoji nuotraukose. Užduotys reikalavo baltame arba pilkame fone nufotografuoti šukuoseną iš priekio, galo ir šono. Perteikti šukuoseną fotografijoje sudėtinga – reikia gero fotografo. Retušuoti nuotraukų negalima: už tai – baudos taškai. Esu dėkinga anykštietei fotografei Ievai Vogulienei, įveikusiai užduotį.
Tiesa, patį darbą palengvino tai, kad modelio įvaizdį buvo galima kurti nors ir visą parą.

– Kaip buvo įvertintas Jūsų darbas?
– 
Buvau išsikėlusi sau tikslą – atlikti užduotį geriau nei „OMC hairworld 2019 Paris“. Man pavyko. Planuose – patekti į trejetuką.

– 2020-ųjų OMC čempionatas Jums jau nebe pirmas?
– 2019 m. dalyvavau Paryžiuje. Tuomet dirbau čempionato aikštelėje. Šukuosenai ir kirpimui suteikiamos vos 25 minutės – tokiomis sąlygomis labai sudėtinga susidoroti su stresu. Be to, treniravausi su vienu žmogumi, o konkurse šukuoseną kūriau kitam, beje, – lietuviui iš Liverpulio Deniui Pribušauskui. Konkurse vis dėlto reikėtų dalyvauti su modeliu, išsirinktu jau treniruotėms.

  OMC čempinatas Paryžiuje


– Kur vyko „OMC hairworld online championship 2020“ kūrybos procesas?
– Viską dariau savo salone (Motiejaus Valančiaus g. 4–103, aut. past.). Tik fotografavome Anykščių kultūros centre: reikėjo erdvios, šviesios patalpos. Ją rasti padėjo Kultūros centro režisierius Julius Jakubėnas. Modelį, vilnietį Gediminą Puškorį, beje, man taip pat surado Julius.

– Ruošiatės čempionatui visiškai savarankiškai?
– Būdamas KIGSA nariu nesi vienas. Asociacija padeda ruoštis konkursui: organizuojami įvairūs mokymai, treniruotės, su tavimi dirba profesionalai. Pasauliniame konkurse vien kūrybos neužtenka: yra daugybė techninių reikalavimų, kuriuos tu privalai žinoti. KIGSA padeda visa tai įsisavinti.

– Ar labai brangu dalyvauti tokiame konkurse?
– Nėra pigu. OMC čempionate dalyvauju jau antrą kartą. Pernai kūriau du darbus ir vien už dalyvavimą sumokėjau 800 Eur. Tiesa, šiemet dėl pandemijos mokesčio nebuvo. Kainavo tik mūsų laikas, darbas, treniruotės.

– Kodėl pasaulio čempionatui rinkotės vyrišką kirpimą?
– Todėl, kad viename lietuviškų čempionatų sukūrusi vyrišką įvaizdį pelniau trečią vietą. Esu nusprendusi: kai pasieksiu tokį lygį, kokio noriu, pradėsiu mokytis moteriško kirpimo paslapčių. Blaškytis negalima: reikia didžiulio įdirbio norint viską padaryti labai gerai.

– Kokių vis dėlto ypatingų plaukų modelio ieškote?
– Esu įsitikinusi: 70-80 proc. darbo sėkmės priklauso nuo modelio, ir tik likusi dalis – įdirbis bei technika. Modelio plaukai turi būti ir ne per tankūs, ir ne per reti, būtina taisyklinga augimo linija. Rasti lietuvių vyrų čempionatui tinkančiais plaukais nėra lengva. Be to, svarbūs ir veido bruožai, kaukolės forma.

– Ką, be adrenalino, duoda tokie konkursai?
– Duoda labai daug žinių, kurias gali pritaikyti darbe. Čempionatai labai praplečia akiratį. Juose augi kaip specialistas: išmoksti susikoncentruoti, viską daryti daug greičiau. Kirpėjo tokia specialybė – turi nuolatos tobulėti. Sėdėdamas savo darbo vietoje įsivaizduoji, kad jau viską moki, ir tik čempionate pamatai, kokių yra specialistų, kiek dar daug gali išmokti. Čempionatai labai padeda įveiki baimes: pirmuose konkursuose rankos iš baimės drebėjo, o šiuo metu to jau nebebūna, jaučiuosi tvirtai.
Aišku, patiri nemažai streso, bet po to būna labai gera. Kartais manęs klausia: „Kam tau tie čempionai – tik dėl diplomo, dėl popieriuko? Tiek pinigų išleidi…“ Bet tai yra labai rimta investicija. Juk nenorite naudotis to specialisto paslaugomis, kuris kažkada kažką išmokęs daugiau nebetobulėja?

– Kaip KIGSA įvertino Jūsų dalyvavimą konkursuose?
– 
Asociacija visuomet palaiko kirpėjų ir grožio specialistų iniciatyvą tobulėti. Prezidentė J. Mačiulienė nuolat ragina būti aktyviems. Kai kuriems specialistams gal tiesiog drąsos neužtenka dalyvauti konkursuose. Prieš tapdama asociacijos nare ir aš buvau visai kitas žmogus. Įsitraukdamas į įvairias veiklas tampi daug laisvesnis, lengviau bendrauji, susirandi bendraminčių. Vien tik darbas neišvengiamai tampa rutina, daraisi nebe kūrybingas.

Reklama

– Esate apdovanota Lietuvos Respublikos Seime. Kokia tai buvo proga?
– 2019 metais Lietuvos Respublikos Seimo atstovai padėkojo grožio specialistams, Lietuvai atstovavusiems čempionatuose bei pelniusiems medalius, taip pat treneriams, grožio konkursų teisėjams. Tokiam pagerbimui mūsų sektoriaus atstovai į Seimą buvo pakviesti pirmą kartą.
Lietuvoje grožio specialistai nėra pakankamai vertinami, esame mažai matomi. Juk čempionatuose mes atstovaujame savo šaliai – grožio sektorius turėtų būtų vertinamas taip pat kaip, pavyzdžiui, sporto. Tu įdedi daugybę pastangų, patiri nemažai išlaidų – moki dalyvio mokestį, perki lėktuvo bilietus, nuomojiesi apartamentus, o ką jau kalbėti apie pasiruošimą čempionatui. Dalyviai, kurių dėka skamba Lietuvos vardas, galėtų būti skatinami, remiami.

–Kiek jau metų trunka Jūsų profesinė veikla?
– Kirpėja dirbu 12 metų. Taip gyvenime susidėjo, jog turėjau keisti profesiją: nebegalėjau ilgai sėdėti – ieškojau darbo, kuriame daugiau laiko praleisčiau ant kojų. Reikėjo, kad darbas ir patiktų, ir sugebėčiau jį dirbti. Nusprendžiau tapti kirpėja.

– Tie, kas šiandien į Jus kreipiasi apsikirpti, kada sės į Jūsų krėslą?
– Kurią savaitę dirbu, tą ir registruoju klientus. Nenoriu įsipareigoti labai toli į ateitį. Žinoma, vizitą dėl proginių šukuosenų suplanuojame iš anksto – čia jau visai kitas dalykas.
Turiu klientų iš įvairių miestų. Didmiesčių gyventojai turi Anykščiuose giminių, sodybėlių. Tad užsuka ir pas mane. Be to, anykštėnų kirpėjų visai kitos kainos nei, sakysim, Vilniaus. O jei dar ir kokybė atitinka, tai žmonės ir renkasi kirptis čia.

– Ar klientui patariate, kokį kirpimą rinktis?
– Kartais ateina pas mane kirptis ir sako: „Aš taip noriu.“ Bet matau, kad šukuosena klientei netiks. Kiekvienam reikia turėti savo kirpimą, priderintą prie veido, pagal žmogaus stilių, net gyvenimo būdą. Tai turi atrodyti „skaniai“. Pas mane sugrįžta tie žmonės, kurie įgauna pasitikėjimą manimi. Mano reklama – mano darbai.

– Kaip kirpėją renkatės Jūs pati?
– Jau antri metai kerpuosi pati. Tikrai įmanoma. Mūsų meistrų yra ne vienas, kuris puikiai geba apsikirpti pats.

– Dėkui Jums už pokalbį. Beje, kokiame čempionate vėl ketinate dalyvauti?
– Dar nesu apsisprendusi.

Reklama


Kalbėjosi Rita Briedienė
Violetos Lebedevienės asmeninio ir KIGSA archyvų nuotraukos