Gruodžio 10 d. Anykščių kultūros centras šurmuliavo nuo pat ryto: Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešoji biblioteka čia surengė mugę „Knygos šventė 2013 Anykščiai“.

Tokio renginio neturi joks kitas šalies rajonas. Anykštėniška knygų šventė – tai keliolika kartų sumažinta kiekvieną pavasarį „Litexpo“ parodų rūmuose rengiama „Knygų mugė“. Surengtoji anykštėnų bibliotekininkų tokia pat nuotaikinga, informatyvi, viliojanti susitikimais su rašytojais ir leidėjais.

„Knygų šventėje“ dalyvavo apie 20 leidyklų, mugę aplankė apie 3 tūkst. žmonių.

Anot Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos direktoriaus Romo Kutkos, jau antroji Anykščiuose surengta „Knygos šventė“ artima ir miela visam miestui, labai tikimasi, kad tokia ji taps ir aplinkinių rajonų žmonėms. Knygomis buvo prekiaujama su nuolaida net iki 50 proc. Anykščių biblioteka mugės leidinių nusipirko už 5 tūkst. litų.

Renginį pradėjo „Kalendoriaus“ leidyklos direktorius Aurelijus Noruševičius. Tai visos Lietuvos vaikams žinomas žmogus, išleidęs jau šešias „Lietuvos vaikų pasakų“ knygas. Leidykla kasmet gauna per 600 laiškų: taip noriai vaikai kuria pasakas, žinoma, puoselėdami viltį patekti į knygą. Ir susitikime su Anykščių moksleiviais A.Naruševičius kalbėjo apie būtiniausias savybes, reikalingas pasakų kūrėjams, ir apie knygas, į kurias kasmet telpa per 60 vaikiškos kūrybos darbų.

Kaip bebūtų keista, tačiau į „Lietuvių vaikų pasakų“ knygas dar nėra patekęs nė vienas anykštėnas. „Kalendoriaus“ leidyklai savo fantastikos kūrinėlius yra siuntusi Indrė Musteikytė, deja, didžiosios atrankos ji vis nepraeina.

Užtat šioje mugėje puikavosi užrašas „Literatė Indrė Musteikytė“, o pati autorė parodos lankytojams siūlė net tris savo knygeles.

Apie 11 val. anykštėnus kvietė jauki bibliotekos renginių salė: čia vyko susitikimas su prozininku, redaktoriumi, vienu žymiausiu vaikų ir jaunimo rašytoju Vytautu Račicku.

Kaip ir visada rašytoją supo tvirta vaikų ir suaugusiųjų siena: visiems reikėjo V.Račicko autografo. Rašytojas pasirašė knygose „Vaikų anekdotai“, „Pamokos po pamokų“, „Nebaigtas dienoraštis“, „Patricija, Antanas, jo tėtis ir mama“…

V.Račickas yra išleidęs apie 30 knygų. Šis žmogus unikalus tuo, kad knygas jis leidžia savo lėšomis, o jo apysakos bei romanai neužsiguli ne tik bibliotekų, bet ir knygynų lentynose. Ir anykštėnų mugėje rašytojas savo knygomis prekiavo pats: jas vartė ir pirko maži ir dideli.

Į susitikimą su rašytoju atitipeno ir labai mielas pilkas katinas. Kol kas niekas nežino jo vardo, bet nė vienas Anykščių bibliotekininkas neabejoja, kad jis į „Knygos šventę“ atkeliavo iš knygnešių ir knygnešystės organizatorių  Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių sodybos Griežionėlių kaime, vos 11 km nuo Anykščių.

Senas jau turėtų būti katinas… O jis – jaukus ir puošnus – žada tapti Vaikų literatūros skyriaus puošmena ir renginių dalyviu.

Taip ir marširavo anykštėnai: baigiasi literatūrinė valandėlė bibliotekoje, lekia į Kultūros centrą, kur vyksta knygų mugė, o ten vėl dairosi į laikrodį, bijodami pavėluoti į kitą susitikimą su rašytoju ar knygos leidėju.

Apie 13 val. į susitikimą kvietė gydytojas Romualdas Šemeta. Papasakojęs apie save ir savo knygą „Gimdymas su šypsena“, padalinęs autografų, salę jis užleido Romai Dragūnienei ir jos knygai „Kristalų galia“.

Dera paminėti: toje pačioje bibliotekos salėje buvo atidaryta dailininkės Sigutės Ach tapybos paroda. Gaila, kad į renginį negalėjo atvažiuoti pati dailininkė, šiuo metu, be visų kitų knygų,  labai žinoma Violetos Palčinskaitės geriausių eilėraščių rinktinės „Vaikų kambarys“, kurią leidykla „Nieko tokio“ išleido poetės 70-mečio proga, iliustracijomis. Sakytum, šių dviejų menininkių kūryba nebeatsiejama… Iš paveikslų žvelgia vaikystė, joje – kasdienybės šventė.

Bibliotekininkų parengtoje parodos anotacijoje teigiama: „Sigutė Ach – dailininkė ir pasakų vaikams rašytoja, juokais vadinama pačia nerimčiausia Lietuvos kūrėja, mat paklausta, ką veikia, šypsodamasi atsako: „Nieko tokio“.

Už tokią iš pirmo žvilgsnio tarsi nerimtą, tarsi netyčia, juokais atsiradusią kūrybą ši dailininkė Lietuvoje mylima jau daugiau kaip dešimtmetį. Piešti miniatiūras, atvirukus, iliustracijas vaikų knygoms ir rašyti tekstus S.Ach pradėjo 1995 m.

Autorinių darbų parodą sudaro 15 eksponatų, kurie buvo nupiešti skirtingais autorės kūrybos laikotarpiais. Dalis darbų virto atvirlaiškiais ir iškeliavo į tokias tolimas šalis kaip JAV ar Japonija. S.Ach sako, kad jai nesvarbu, kokią formą įgauna kūrinys, jai tai „pirmiausia yra pasakojimas apie pasaulyje tvyrančią harmoniją ir gėrį.“ Dailininkė teigia mėgstanti stebėti žmones, o jų būsenos, mimikos vėliau išryškėja piešiniuose.“

Prieš R.Dragūnienės pasakojimą apie pasaulio akmenis, jų paslaptis ir galią buvo pasveikinti ir apdovanoti daugiausia knygų perskaitę anykštėnai, bibliotekos projekto „Skaityti – save ir pasaulį pažinti“ nugalėtojai.

Salė, paklausta, kiek vidutiniškai knygų perskaito Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos skaitytojas, sutriko: ko gero, kiekvienas skaičiavo, kiek knygų per metus perskaitė pats ir iš šio skaičiaus bandė vesti vidurkį.

Atsakymas pribloškė: bibliotekos lankytojai vidutiniškai perskaito 36 knygas!

Aktyviausi skaitytojai – moksleiviai. Tarp apdovanotųjų – irgi labai jauni žmonės.

Pirmąją vietą užėmusi Neringa Novikaitė perskaitė 62 knygas. Nedaug nuo jos atsiliko ir Dovilė Talutytė bei Greta Simonytė.

Knygomis buvo apdovanoti ir Laura Juozapaitytė, Mantas Ragauskas, Renata Petrulytė, Brigita Kontrimavičiūtė, Gražvydas Bartulis ir Monika Jovaišaitė.

„Knygos šventė” tęsėsi iki 20 val. Jos organizatorė, iniciatorė, bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Aušra Miškinienė, šiam renginiui ruoštis pradėjusi bene prieš keturis mėnesius, su šypsena sutiko bei palydėjo ir renginio dalyvius, ir jos svečius. Tokių – kaip ji – žmonių iniciatyva Anykščiai tampa pažįstami bei mieli ir kitų miestų gyventojams.


temainfo.lt