Apdrausti šventę „Anykščiai – laiko tėkmėje“ – protinga praktika

Prieš šventę „Anykščiai laiko tėkmėje“ surengtoje spaudos konferencijoje Anykščių rajono meras pranešė, kad liepos 25-27 d. miesto šventę draudžia BTA draudimas. Žurnalistai klausė, ką reiškia drausti miesto šventę, kokia draudimo bendrovė prisiėmė įsipareigojimus?

Meras Sigutis Obelevičius paaiškino lakoniškai:

– Apsidraudėme nuo galimų nelaimingų įvykių. Jei kažkas atsitiktų kuriam nors šventės dalyviui, BTA draudimas apmokėtų žalą.

Tokio atsakymo užteko: paprastai renginiai praeina be draudiminių įvykių.

Ir štai liepos 16-siosios anykštėnų renginį, skirtą Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 81-osioms metinėms paminėti, nustelbė griuvusi ir automobilį užvertusi didžiulė klevo atplaiša. Nėra abejonės, jog ramią ir šiltą naktį – renginys prasidėjo 22 val. – oro sūkurį sukėlė Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės, dislokuotos Šiauliuose, sraigtasparnis Mi-1, atskridęs pagerbti S.Dariaus ir S.Girėno skrydį, šių lakūnų įamžinimo vietą ir čia susirinkusius anykštėnus bei jų svečius.

Tapo labai aišku, ką reiškia drausti renginį. Kol kas nėra žinoma, ar Krašto apsaugos ministerija prisiims atsakomybę dėl įvykio; nelaimę patyrusiam asmeniui nuostolį ketina kompensuoti Anykščių rajono savivaldybė.

Šį kartą temainfo.lt pakalbino draudimo bendrovės BTA žalų departamento direktorę Karoliną Karpovą.

– Ką draudimo bendrovės specialistų atžvilgiu reiškia drausti miesto šventę?

– Renginių organizatoriai supranta: egzistuojant tikimybei, jog gali nutikti nelaimė, drausti viešus renginius yra įprasta ir labai protinga praktika. Draudikas pagal sutartį pirmiausia draudžia renginio organizatoriaus civilinę atsakomybę. Taip pat draudžia vedėjo, vadovo ar prižiūrėtojo civilinę atsakomybę prieš trečiuosius asmenis. Šventės dalyviai gali jaustis gerokai saugiau, nes draudimo bendrovė apdraudžia jų turtą bei sveikatą nuo galimos žalos renginio metu dėl organizatoriaus kaltės. Apdraudžiami yra ir renginyje besidarbuojantys asmenys, tokie kaip apsaugos darbuotojai, aptarnaujantis personalas, draudžiama jų asmeninė civilinė atsakomybė, numatyta teisės aktais.

Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad kiekviena draudimo sutartis yra individuali, draudėjas tariasi su draudiku dėl galimų draudimo rizikų spektro, atsakomybių bei kitų detalių.

Svarbu žinoti, jog asmeninė renginio lankytojų ar žiūrovų civilinė atsakomybė pagal šias taisykles nedraudžiama.

Anykštėnų šventės atveju „Anykščiai laiko tėkmėje“ galės kreiptis visi šventės dalyviai, jei jiems nutiks žala dėl organizatorių kaltės. Jie turi teisę pareikšti pretenziją draudėjui dėl žalos, padarytos jų sveikatai (gyvybei) ir/ar turtui dėl draudėjo kaltės, organizuojant, vedant, vadovaujant, prižiūrint šį renginį.

Minėjote, jog  liepos 16-siosios anykštėnų renginį, skirtą Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 81-osioms metinėms paminėti, nustelbė griuvusi ir automobilį užvertusi didžiulė klevo atplaiša.

Draudimo bendrovė BTA yra padengusi panašią žalą: 20 tūkst. litų yra išmokėta už apgadintus renginio metu atitvarus, ne kartą yra padengta žala ir už apgadintą dalyvių turtą, automobilį.

– Kur kreiptis, jei šventės metu įvyktų draudiminis įvykis?

– Jei nutiktų nelaimė, apdraustieji šventės dalyviai visuomet gali kreiptis į draudiko atstovybę ir ten specialistai visada paaiškins, kaip taisyklingai vertėtų pranešti apie žalą. Be abejo, renginio dalyviai ne visada žino, kad renginys yra draustas, todėl dažniausiai kreipiasi į jo organizatorius. Draudėjui, jei į jį kreipėsi nukentėjusieji, svarbu apie nelaimę informuoti draudiką per 3 dienas nuo draudimo sutarties galiojimo pabaigos, numatytos draudimo polise.

– Ar sena tradicija drausti miesto renginius?

– Ne gyvybės draudimo bendrovė draudžia renginius visoje Lietuvoje jau nuo 2003 m. BTA draudžia įvairaus pobūdžio renginius: vaikų šventes, miesto šventes, sporto renginius, parodas, eitynes, koncertus, varžybas. Visgi daugiauįprasta drausti šalies didmiesčių renginius, bet vis labiau ir mažesnių miestelių bei rajonų organizatoriai supranta bei įvertina draudimo svarbą.

Rita Briedienė

Emilijos Briedytės nuotr.