Apie gimtąsias Viešintas kraštotyrininkas pasakos kupiškėnams

Lapkričio 17 d. 15 val. Kupiškio etnografijos muziejus kviečia į susitikimą su panevėžiečiu kraštotyrininku Tautviliu Uža, papasakosiančiu apie savo naujos – jau penktos – knygos „Viešintų kraštas, kaimai ir žmonės“ atsiradimo istoriją.

T. Uža gimė Laičiuose. Tik jo gimtieji Laičiai – ne Kupiškio, o Anykščių kraštas, Viešintų apylinkės.

Kaip rašo anykstenai.lt, 1961 m. baigęs Viešintų vidurinę mokyklą T. Uža įstojo į Panevėžio hidromelioracijos technikumą, įgijo mechaniko specialybę. Maždaug nuo to laiko jis fotografuoja ir kaupia fotografijų archyvą. „Jis įamžino įvairias šventes, vietovių vaizdus, tapo bendradarbių kolektyvinės veiklos metraštininku, savo nuotraukas publikavo parodose ir spaudoje, bendradarbiavo su laikraščiu „Panevėžio tiesa”, publikuoja nuotraukas „Valstiečių laikraštyje”. Jo nuotraukos spausdintos Raimondo Guobio ir Algimanto Bekenio kraštotyros monografijoje „Viešintos” (2006 m.)”, – apie T. Užą skelbia anykstenai.lt.

Anot Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Viešintų bibliotekininkės Jolantos Mameniškienės, knygoje „Viešintų kraštas, kaimai ir žmonės“ kraštotyrininkas T. Uža lieka ištikimas savo tikslui – kuo plačiau ir išsamiau surinkti Viešintų bei pasirinktų kaimų, taip pat pradinių mokyklų atsiradimo ir buities istoriją. „Knygos sudarytojo kalbinti žmonės nuoširdžiai pasakoja savo gyvenimą. Iš tų pasakojimų išryškėja visos kaimų tradicijos, gyvenimo būdai, žmonių charakterių ypatumai, pomėgiai ir svajonės. Tai informatyvi, didelės išliekamosios vertės ir gausiai iliustruota nuotraukomis knyga”, – rašo bibliotekininkė.

Knygos „Viešintų kraštas, kaimai ir žmonės“ sutiktuvės viešintų bibliotekoje vyko rugsėjo 16 d.

Ant knygos viršelio – slaugytojos Jolitos Abraškevičienės, kunigo Virginijaus Taučkėlos, tautodailininko Prano Petronio, jau 20 metų Viešintų bibliotekininke dirbančios J. Mameniškienės, šviesios atminties režisierių Galinos ir Vytauto Germanavičių bei kraštotyrininko Povilo Jurkšto nuotraukos. Tikėtina, bus kalbama ir apie šių žmonių nuopelnus Viešintų kraštui.

Knygoje minimi Akmenos, Antalinos, Bylėnų, Gilvydžių, Jurgiškių, Laičių, Maldeikių, Medinų, Nemeirių, Pelyšių kaimai.

Lapkričio 18 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje T. Uža susitiks su šio rajono kraštotyrininkais.

 

Parengė Vitalija Bratkauskaitė