Pradžia » Aktualu » Apie šių metų „Stichijų“ festivalio pajamas ir išlaidas draudžia kalbėti ikiteisminis tyrimas

Apie šių metų „Stichijų“ festivalio pajamas ir išlaidas draudžia kalbėti ikiteisminis tyrimas

Publikavimo data: 2019-07-17


Šių, 2019-ųjų, kultūros ir meno festivalis „Stichijos“ Kupiškio rajono politinį gyvenimą pakreipė labai netikėta linkme: buvo sulaikyti Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas ir Kupiškio kultūros centro direktorė Jolita Janušonienė. Meras trims mėnesiams, direktorė – vienam nušalinti nuo pareigų.

Tokios kardomosios priemonės skirtos pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl galimai sudarytų išskirtinių sąlygų prekiauti festivalyje, už paimtą neteisėtą atlygį. Be to, įtariama, kad šiam festivaliui buvo neteisėtai įsigyta reikalingų paslaugų– piktnaudžiauta tarnyba, klastoti viešųjų pirkimų dokumentai.  

Vyksta tyrimas: įtarimai bus patvirtinti arba paneigti, teismas įvertins galimų nusikaltimų svarbą visuomenei. Vis dėlto kalbant apie „Stichijų“ festivalį, neteisinga būtų neužsiminti, kad tai buvo renginys, visuomenę labiausiai dominęs pajamomis ir išlaidomis: apie surinktas lėšas ir sumokėtus honorarus teiravosi rajono Tarybos nariai, domėjosi spauda, visi keturi festivaliai kėlė klausimų, kokią įtaką jiems turi rokiškėnų įmonė „Kultūros inovacijos“, kokie honorarai mokami festivalio režisierei Neringai Danienei… Apie tai temainfo.lt kalbinta Kultūros centro direktorė J. Janušonienė pokalbiui nukreipdavo pas Savivaldybės vadovus: neva, ji neįpareigota teikti informacijos apie festivalį. Toks jos elgesys irgi nedemonstravo skaidrumo: kaip gali kas nors įpareigoti-neįpareigoti įstaigos vadovą kalbėti-nekalbėti; juolab kad ir Savivaldybės vadovai į klausimus neatsakydavo. Išsklaidyti abejonėms nė karto nebuvo surengta spaudos konferencija, nebuvo viešų nei Savivaldybės, nei Kultūros centro ataskaitų, nesutikta duoti interviu. Tad „Stichijos“ išsiskyrė ir tuo, jog tai buvo viena mažiausiai rajono valdžios komentuojamų temų.

Po šių metų galimai kyšininkavimu paženklintų „Stichijų“ Kupiškio rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus Mariaus Mališausko paprašėme atsakyti į klausimus apie „Stichijų“ biudžetą, iš kokių šaltinių jis buvo formuojamas, pakalbėti apie honorarus. Be kita ko, direktoriaus teiravomės, ar tokį renginį įmanoma surengti be savanaudiškų susitarimų, ar „Stichijos“ turi ateitį, ar tas, kuris festivalį inicijavo, tas jį ir sugriovė?

„Kol vyksta ikiteisminis tyrimas, nuo konkrečios informacijos teikimo apie renginį turime susilaikyti. Jus dominančią informaciją pateiksime, kai bus galima tai daryti,“ – raštu atsakė direktorius, pateikęs atsakymus tik į minėtus paskutinius klausimus.

Direktoriaus nuomone, tokį renginį ne tik galima, bet ir privaloma organizuoti, o ar įmanoma jį rengti be savanaudiškų tikslų, paaiškės tyrimo metu: kol kas per anksti teigti, kad apskritai tokių buvo.

– Šis festivalis yra didelio kolektyvo žmonių darbas, kurie jam surengti įdeda daug pastangų ir asmeninio savo laiko. Iki šiol vykę festivaliai, manau, po truputį tobulėjo, tikiu, kad tobulės ir toliau, – sakė jis.

Kupiškio rajono Savivaldybės administracijos direktorius Marius Mališauskas sutiko pakalbėti apie 2018-ųjų metų kultūros ir meno festivalį „Stichijos“. Jam pateikėme klausimus.

– Koks buvo pernai metų „Stichijų” biudžetas?
– 2018 metų festivalio „Stichijos“ galutinis biudžetas – 82 845 Eur.

– Iš kokių šaltinių buvo dėliojamos 2018 m. „Stichijų“ lėšos? 
– Lėšos renginiui skirtos iš šių šaltinių: parduotų bilietų pajamos – 44 167, rėmėjų skirtos lėšos – 21 810, Savivaldybės – 15 770 Eur.

– Kas pernai koncertavo „Stichijose” ir kokie sumokėti honorarai?

– Pernai renginyje koncertavo ansamblis „Lietuva”, Radistai, Donatas Montvydas, Lilas ir Innomine, Bix, Joy. Atlikėjams sumokėta honorarų suma – 35 000 Eur.

– Kas renginyje prekiavo alumi? Kiek buvo norinčiųjų juo prekiauti? Koks šiuo produktu prekiaujančiųjų indėlis į 2018 m. „Stichijų” festivalį“?
– Administracija išdavė 44 leidimus prekybai renginio metu, iš jų keturi – UAB „Alsteka”, UAB „Picana”, UAB „Roklava”, UAB „Vipolina” – prekiavo alumi. Įmonės sumokėjo administracijai privalomą rinkliavą už leidimus prekybai (viso – 270 Eur), UAB Alsteka parėmė renginį 600 Eur.

– Kokias paslaugas festivaliui teikė rokiškėnų įmonė „Kultūros inovacijos“?
– 
Ši įmonė paslaugų neteikė.

– Koks festivalio režisierei Neringai Danienei sumokėtas honoraras už pernykščių „Stichijų” režisavimą?
– Režisierei mokamas darbo užmokestis, atskiras honoraras mokamas nebuvo; už papildomą darbo krūvį organizuojant festivalį buvo išmokėta vienkartinė 30 proc. pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio priemoka.

– Ar pernai už salos sutvarkymą sąskaitą pateikė UAB „Kupiškio komunalininkas“? Ar festivalio organizatoriai salą tvarkė savo lėšomis?
– Sąnaudas šio renginio metu prisiima administracija, tai nėra didelės išlaidos (iš esmės – tik konteinerių atvežimas/išvežimas, švaros palaikymas renginio metu). Administracija komunalininkui apmoka iš gautų lėšų už leidimus prekiauti, už leidimą organizuoti renginį. Tokių lėšų 2018 m. gauta 2 270 Eur.

– Ar pernai liko perteklinių lėšų? Kaip jos buvo panaudotos?
– Neliko. Balansas buvo minusinis (– 1 099 Eur).

– Kam dar buvo išleisti daugiau nei 47 tūkst. eurų?
– Pernai renginys vyko dvi dienas, todėl brangiau atsiėjo scenos, visa garso ir apšvietimo technikos nuoma, taip pat jos sumontavimas/išmontavimas. Tai kainavo 11 300 Eur. Festivalio metu įrengiamos keturios stichijų zonos, jose vyksta įvairios veiklos ir pasirodymai, kiekvienai zonai skirta po 2 000, tad visoms zonoms – 8 000 Eur. Kauno aeroklubo pilotų programa kainavo 4 840, renginio metu budėjo privati apsaugos tarnyba, jos paslaugos atsiėjo 2 860, fejerverkai – 2 000, biotualetai – 1 800, renginio vedėjų ir diskotekos vedėjo honorarai – 2 000, reklamos sąnaudos (skrajutės, reklama internete, TV, Panevėžio mieste ant autobuso ir įvairi kita) – 6 500, bilietų sąnaudos (bilietų platinimas, gamyba, apyrankės, žymėjimo ženklai) – 2 560, prie scenos buvo įrengtas fontanas, jo kaina – 1 000, kitos išlaidos renginiui organizuoti (renginio leidimo mokestis, kuras generatoriams, darbuotojų, atlikėjų patirtų kuro sąnaudų kompensavimas, spalvotas spausdinimas, priemonės ugnies šou ir kt.) 2 000, mokestis asociacijai LATGA (Lietuvos autorių teisių gynimo agentūra) – 3000 Eur.

– Dėkoju Jums už pokalbį.


Rita Briedienė

Komentarai 23 komentarai

 1. Nuomonė parašė:

  Šių metų Stichijos silpnos. Kiekvienais metais tas pats. Reikia kažką keisti. Ir žiūrovų žymiai mažiau.

 2. Na, parašė:

  Bet pinigų tai vistiek gerai paleista…

 3. Pavaduotoja parašė:

  Pernai metais dvi buvo dienos šiemet vienai didesnė suma.

 4. Info parašė:

  Na va, 2019 m. sužinojote viską apie 2018 m stichijas, 2020 m sužinosite apie 2019 m. stichijas. Bet jei ne šis skandalas, Marius taip nepasakotų. Kas draudė pernai va taip tiksliai išdėstyti?

 5. Šimonių egle parašė:

  Alaus prekiautojai ne stichijas ir rėmė tik ydomu kokiom sumom.

 6. ??? parašė:

  Abejoju, ar Bardausko nežinia už ką išaukštintai režisierei užteko tik atlyginimo.

 7. Nuomonė parašė:

  Bet mažam tokiam kaip Kupiškiui tai labai brangu tokie renginiai galim kai ką kitą sugalvoti su savo krašto paveldu kam šiemet reikėjo vedančio A.Valinsko nes jis brangus vedėjas kur puikiausiai galėjo mūsų Vilija.M vesti renginį dar geriau būt buvę negu Valinskas kelius žodžius pasakė ,o pinigai didžiulei,ir taip yra viskas išpūsta ,kad kai kuriose vietose net neįdomu,bet va ir yla išlindo išmaišo kam tokie renginiai reikalingi ir švaistomi didžiulei mokesčių mokėtojų pinigai

 8. Nuomonė parašė:

  Klausimas teisingas. Ar toliau būnam mirštanti provincija su mažai kam įdomiu paveldu ir Vilija, ar turim renginį, į kurį būtų įdomu atvykti kuo didesniam skaičiui žmonių iš regiono/tolimesnių rajonų? Tik kas tą turėtų spręsti?

 9. Dar viena nuomonė parašė:

  Šiaip visi festivaliai turi tam tikrą savo veidą, ir iš principo dėl visų galima bambėti, kad kasmet tas pats – bardų vakaras, karklė, visagino country, velnio akmuo ir visi kiti. Kuo jie kasmet kitokie? Stichijos irgi kasmet panašios savo esme. Manau šiemet zonos kaip tik geriausios buvo, taip tai panašu kaip ir pernai, bet toks festivalio veidas. Čia tas pats kaip kas rytą žiūrėt į veidrodį ir piktintis, kad vis tas pats esi. Bet tuo ir išskirtinis.

 10. manau parašė:

  Jei paveldas neįdomus, tai mes patys ir kalti. Skirkit tiek pinigų kaip stichijoms, paveldas bus įdomus. Pirmiausia reikia žiūrėti į savo rajono žmones, o ne džiaugtis, kad atvažiuoja iš kitur. Kiek žinau, atvažiavusieji nelabai žavisi, o kai sužinojo apie išlaidas… Ir turinys nepatrauklus. Turi slampinėti iš kampo į kampą, kad sulauktum vakaro.

 11. ir vėl... parašė:

  Tik jau nelyginkit Kupiškio Stichijų su kitais festivaliais. Visai kitas standartas. Kupiškyje keistai ir bereikalingai ištęsta, prigalvota renginių tik laikui užimti. Užtektų tik vakaro koncerto. Būtų ir išlaidų mažiau. Dieną žmonių nedaug, rinkosi vakarui, o mokėjo vienodai. Prasta organizacija.

 12. Julijona parašė:

  Jūsų “nuomone”Pamąstymai yra gana primityvūs, Jūs peršate nuomonę tokią, kad mes be paveldo galime žengti daug toliau su “pop” kultūra,aš drįsčiau teikti, kad be praeities nebus ir ateities.V. Morūnaitės renginiai tikrai būdavo išieškoti, apgalvoti ,kad kuo daugiau kupiškėnai butų supažindinti su kitų tautų kultūra ir tradicijomis o ir renginio vedimas nebūdavo prastas. Labai jau “šmaikščiai” renginį vedę praėjusiais metais ta televizinė pora gaila ir liūdna ir pikta buvo žiūrėti kaip jie mekena.

 13. Marius Skrupskis parašė:

  Kažkaip norisi pasisakyti, kei esu prie festivalio prisidėjes :]

  Man šiemet irgi pasirodė silpnesnis renginys tam tikrais aspektais, kažkuir gal buvo ir stipriau. Bet labiausiai mane LIŪDINA tai kad vis tolstama nu pradinės renginio koncepcijos “kultūros ir meno festivalis Stichijos” toks užmanymas ir buvo, dėlto ir isitraukti motyvacijos netrūko, gaila bet kasmet šis renginys vis labiau tampa POP kulturos tusofke… :/

  O dėl to kad atvyksta žmonės iš kitur i renginį ar bent jau bandoma juos prikviesti reikia tik džiaugtis, nesvarbu kokio stilius jis bebus, rajonui iš to tik nauda.

 14. Kodel? parašė:

  Lietuvoje gyvenimas kaip stichijos.Kam reikalinga dar astrinti?negi Kupiskis nieko savo neturi.savo zmoniu.ideju???kodel reikia rokiskenu invazijos?o paskui sakote nyksta kupiskis…leiskite esamiems zmonems dirbti

 15. Kristina parašė:

  Gal kai kas nori tokio mąsto renginį padaryti už vos ne veltui? Tegu pabando – pamatys realybe kiek viskas kainuoja.

 16. Rima parašė:

  Ką reiškia ,,tokio masto”? Darykit turiningą, įdomų masinį renginį. Finansų turėjot. O dėl režisierės sugebėjimų daug abejonių. Įdomu, už ką ji buvo atsakinga?

 17. TTT parašė:

  Idomu kokio masto kyšiai stichijų? Sklindančios kalbos iš koto verčia.

 18. Reikalingas parašė:

  O kam jis reikalingas.masto????

 19. Asa parašė:

  Tai Jąnušonėne ir neateina į kultūros namus?

 20. Vilius parašė:

  Šaunuole Rita B. Tikrai geras interviu.

 21. parašė:

  Ir kokie mes pikti… Juk niekas nedraudžia daryti ir kitus renginius su paveldu, ar be jo. O kas daro????Ir štai turim ” Stichijas”. O kas blogai. Rūpinamės režisierių atlygiu… O pats ar prisidėjai???? Mačiau ir žinau kiek jėgų, ištvermės ir išmonės reikia organizuojant tokius renginius. Mačiau savanorių atsidavimą, darbuotojų viršvalandžius. O kam???? Mums mielieji, mums. Tai gal pasidžiaukim ir nustokim bambėt. Turim pasirinkimo laisvę eiti į šventę ar ne. Ką rinkaisi tu????

 22. Taip taip parašė:

  Jeigu jau Skrupskis sako, kad iš Stichijų darosi tusofke, tai aš juo tikiu. Tikrai ne ta linkme nuėjom, gerbiami organizatoriai.

 23. Alenytė parašė:

  nebuvau festuvaly,nors norėjosi.Gaila buvo tų keliolikos eurų iš mažos pensijos.Paskalbėjau ir su kitais pensininkais,soko;”Kad gi labai brungu”Vienu ausim girdėjau,lyg tai kažkokios nuolaidos buvo,bet argi pensininkas tomis nuolaidomis labai domisi.Pavargsti tų nuolaidų ieškant Norfoj ir Maximoj….O šiaip tai gerai,kad kažkas vyksta.Jeigu dar vyksta vadinas gyvanam.Laukiu kitų stichijų,pradedu taupyti tam euriukus.O gal Nausėda prie pensijytės dadės? Dakui visiem,kas prisideda,kad Kupiškis gyvuotų…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *