Pradžia » Aktualu » Apvogė Struvės geodezinio lanko Gireišių punktą

Apvogė Struvės geodezinio lanko Gireišių punktą

Apvogė Struvės geodezinio lanko Gireišių punktą

Publikavimo data: 2013-07-04

Rokiškio rajono savivaldybės administracijos Panemunėlio seniūnijos seniūnas Anicetas Bytautas policijai pranešė: birželio 19 d. 16 val. iš Struvės lanko Gireišių punkto apžvalgos aikštelės dingo keturi aliuminio lakšto stilizuoti elementai, sulaužyti šulinio konstrukcijos mediniai elementai ir betoninė šiukšliadėžė.

Vizualiai Gireišių punkte tarsi nieko neatsitiko. Pakylos aikštelės grindis tebepuošia aliuminio lakštai, simbolizuojantys visus Struvės geodezinio lanko punktus. Tik jų nebe 34, o 30. Retas kuris juos skaičiuoja, o „pasidarbuota“ tvarkingai – jokių nuolaužų, jokių nuoplaišų. „Tik geriau apžiūrėjus pastebi nuostolius. Tačiau tai situacijos nelengvina… Nuostolis siekia 3 tūkst. litų“ – „TEmai“ sakė seniūnas.

Anot A.Bytauto, savivaldybės biudžete nenumatyta lėšų atkurti Gireišių punktui. „Gal sugausime vagis?..“ – lyg ir pajuokavo seniūnas.

Tie, kas nupirks Gireišių punkto aliuminio plokštes, – tokie pat vagys, kaip ir anie, apniokoję objektą, kuris 2005 m. buvo įrašytas į pasaulio paveldo objektų sąrašą, nuo 1993 m. saugomas UNESCO.

Struvės geodezinis lankas – ypatingas objektas. Jis tęsiasi nuo Dunojaus žiočių prie Juodosios jūros iki Arkties vandenyno Norvegijoje. Geodezinį lanką, skirtą išmatuoti žemės dydį ir nustatyti jo formą, sudarė Tartų universiteto profesorius Frydrichas Georgas Vilhelmas Struvė. Jo vardu ir pavadintas geodezinis lankas, savo punktais nutįstantis per 10 valstybių: Moldovą (ši šalis turi vieną punktą), Ukrainą (4), Baltarusiją (5), Lietuvą (3), Latviją (2), Estiją (3), Suomiją (6), Rusiją (2), Švediją (4) ir Norvegiją (4). Struvės geodeziniam lankui sudaryti prireikė 36 metų (1816-1852).

Lietuvoje, be Gireišių, yra Meškonių (Vilniaus rajone, netoli Nemenšinės) ir Paliepiukų (Vilniaus rajono Nemėžio seniūnija) punktai.

Lietuvos geodezinio lanko punktams atnaujinti Europos Sąjunga skyrė lėšų. Gireišių punktui teko per 200 tūkst. litų.

2010 m. Rokiškio rajono savivaldybė skelbė konkursą Struvės geodezinio lanko Gireišių punkto sutvarkymui. Konkursą laimėjo iš Rokiškio kilusios jaunos architektės Aistė Rakauskaitė ir Vita Bartininkaitė. Punktas buvo baigtas rengti 2012 m. pabaigoje. Vagių neliestas jis išbuvo gerą pusmetį.

temainfo.lt

Emilijos Briedytės nuotr.


Komentarai (1)

  1. pilietė parašė:

    aš manau, jog taip yra dėl to, kad lietuviai įpratę paminklus versti. Pasikeičia valdžia ir griauna. O dabar nei tos valdžios suprasi. Galvojo, kad jau pasikeitė ji ir ėmė ardyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *