Artėja gimtadienis: Kupiškio „Knygiaus“ trejų metų veikla jau vadinama nuolatine ir ilgalaike

Spalio 25-oji – Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos klubo „Knygius“ gimtadienis. Šis – jau trečias. Bibliotekos direktorius Algirdas Venckus „Knygiaus” veiklą vadina nuolatine ir ilgalaike.


Kodėl nuolatinė ir ilgalaikė?

Treji metai nėra mažiai bet kuriam pagal pomėgį suburtam klubui. Kas lemia sėkmingą „Knygius“ veiklą, kodėl ji vadinama nuolatine ir ilgalaike?
„Knygiaus“ įkūrėja ir kuratorė – bibliotekos lankytojų aptarnavimo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė, 2020-ųjų nominacijos „Ad astra“ laureatė Rita Senvaitienė pažįstama visam Kupiškiui. Ji turi tą ypatingą bendravimo dovaną – būti naudinga. Skaitytojai jos klausia patarimo, nuolat sulaukia pasiūlymų, vertina ir priima jos nuomonę. 2016 m. aktyviausius bibliotekos lankytojus ji ir ėmė kviesti į klubą. Atsiliepusieji į kvietimą rinkosi ir rinko klubo pavadinimą, balsavo už jo pirmininką.
Nuo pat pradžių klubui vadovauja kupiškietė Edita Petrulienė. Tai buvo dar vienas iškart sėkmingas žingsnis: E. Petrulienė tapo aktyvia „Knygiaus“ klubo „užklasinės“ veiklos organizatore, telkiančia ir raginančia kitus išvykoms į kino filmus, spektaklius, ypač tuos, kurie sukurti ar pastatyti pagal knygas. Kartais į Panevėžio kino centrą „Garsas“ tevažiuojama tik viena mašina, bet visiems labai patinka išklausyti klubiečių nuomonę, ar filmas artimas knygai. Tokie pokalbiai visai nepastebimai telkia žmones, kuria savitą bendravimo aurą, visus tarsi paženklina tik šiam klubui būdingu – nors ir nematomu – spaudu.


Pagal „Miegantį brolį“, „Budą palėpėje“…

Šių metų pradžioje „Knygius“ pirko bilietus į Rokiškio profesionalių teatrų festivalio „Vaidiname žemdirbiams“ spektaklį „Miego brolis“ – skatino nuoširdus noras pamatyti, kaip šį austrų rašytojo Roberto Schneiderio romaną Valstybinio jaunimo teatro režisierius Adomas Juška perkėlė ant scenos.
Nuspręsta pamatyti ir režisierės Birutės Mar spektaklį „Buda palėpėje“ pagal to paties pavadinimo Julie Otsuka romaną ir dar kartą išgyventi Amerikos kaltę ir gėdą dėl nepagarbos praėjusio šimtmečio Japonijos emigrantams. Romane nėra aš, jie ar jos. Yra tik mes. Mes ir būsim kalti, jei tokie dalykai kartosis…
„Knygius“ pirko bilietus ir išgyveno lenkų režisieriaus Luko Tvarkovskio „Respubliką“, Agniaus Jankevičiaus „Reformą“, vertino Karolio Kaupinio filmą „Novą Lituania“, Jurio Kursiečio – „Olegą“.
Algimanto Puipos „Dievų mišką“ kai kurie žiūrėjo ne pirmą kartą, bet nė vienas iš „Knygiaus“ narių dar nebuvo užsisakęs Panevėžio kino centro „Garsas“ palėpės: 14 žiūrovų – sėdmaišiuose. Iš šių nusikelta į 2005-uosius – mieli aktoriai. O jie nugramzdino į Balio Sruogos išgyvenimus Štuthofo koncentracijos lageryje…
Po filmo dar nesinorėjo skirstytis, dar buvo kavinė „KAVAlierius“, pokalbiai apie knygą ir filmą, buvo neįprasta kava ir miela aplinka.


Kartais – labai įtemptas darbas

Knygų skaitymas – malonus, bet irgi darbas. Kartais net labai įtemptas – vos spėji laiku perskaityti „Metų knygas“ (kažin ar spėtum, jei suaugęs būdamas skaitytum ir vaikų bei paauglių).
2019-ųjų rinkimų Suaugusiųjų kategorijoje „Knygius“ balsavo už Marijaus Gailiaus romaną „Oro“, beje, ir laimėjusio Metų knygos rinkimus. Epitetų romanui daug, bet kartais smagu būti su dauguma ir laimėti rinkimus.
Štai jau paskelbtas konkurso „Metų knygos rinkimai 2020“ dalyvių sąrašas. Kas dveji metai konkurse varžosi publicistikos ir dokumentikos leidiniai. Šie metai būtent tokie: kategorijoje varžosi keturi autoriai. Tad visas Metų knygos konkursas aprėps 22 knygas (tris – paaugliams).
Skaitymas įsibėgėja: rašomasi į eilę knygai gauti.


Tavo pasaulėjauta po penkių perskaitytų knygų

Vasarą „Knygius“ sustabdo klubo susitikimus. Tai laikas, kai bendraujama įvairiais nuotoliniais būdais arba išvykomis. Visgi visus labai jungia Vasaros skaitymo iššūkis: virtualių pokalbių bendra tema – kiek ir ką perskaitei.Skaitymo iššūkis – projekto „Vasara su knyga“ dalis, jį jau penkerius metus organizuoja viešosios bibliotekos ir Lietuvos aklųjų biblioteka. Sugalvojamos penkios temos: šiemet rinktasi knygas apie draugystę, Šiaurės šalių autoriaus, apie gamtą, eiliuotą knygą ir tą, kurios pavadinime yra skaičius.
Rugsėjį „Knygius“ rinkosi į skaitymo iššūkio aptarimą. Susitikimas vyko kartu su kitais, įvykdžiusiais penkias užduotis, kupiškėnais.
Vasaros skaitymo iššūkyje dalyvavo 76 suaugę ir 25 vaikai Kupiškio rajono gyventojai. Tarp jų – 27 klubo „Knygius“ nariai ir septyni jų vaikai. Du kupiškėnai įveikė po du vasaros skaitymo iššūkius.
„Knygiaus“ nariai, pripažino: jei ne ši skaitymo skatinimo priemonė, kažin ar būtų ieškoję eiliuoto turinio ar knygų apie gamtą.
Vis dėlto su malonumu buvo praleistas laikas su Algimanto Baltakio „Skrynele dvigubu dugnu“, Adomo Mickevičiaus „Vėlinėmis“, Viljamo Šekspyro dramomis… Gamtos tema atradimais tapo ir šiemet išleistos knygos – amerikiečių rašytojo Ričardo Poverso romanas „Medžių istorija”, Anne Sverdrup-Thygeson „Vabzdžių planeta: kodėl žmonija be jų neišgyventų“, ir anksčiau biblioteką pasiekusios knygos: detektyvas gamtos apsuptyje – Delios Owens „Ten, kur gieda vėžiai“, Jean-Marie Gustave Le Clezio „Dykuma“ ar netgi Juozo Soko „Gegutė ieško auklės“, sena čekų mokslininko rašytojo Milano Danielo „Gyvenimas ir mirtis kalnų viršūnėse“…
Kas yra skaitęs Robertą Bolano, žino, kaip nesunku pakliūti į šio rašytojo pinkles: vis grįžti į biblioteką ieškoti kitos jo knygos. Tie, kas iššūkio reikalavimui – knyga, kurios pavadinime yra skaičius, – skaitė jo romaną „2666“, teigia, kad tai pats geriausias jo kūrinys, lenkiantis net „Pašėlusius detektyvus“.
Skaičius padėjo pasirinkti ir Tomo Kriščiūno „500 dienų su Saudo Arabijos princu“, Tomo Robo Smitho „Vaikas 44″, nukeliantį į šiurpų Rusijos 1953-ųjų laikotarpį, Lizos Marklund, vadinamos skandinaviško detektyvo karaliene, romaną „Klubas 69“…Draugystės tema supažindino su lietuvių rašytoja Jurga Lago ir jos „Liucija“, itale Federiko Brunini ir jos romanu „Dvi undines stiklinėje“, prancūzu Pjeru Lemetru ir jo knyga „Iki pasimatymo ten aukštai“…Kupiškio viešosios bibliotekos diplomas visada primins įveiktą 2020-ųjų vasaros skaitymo iššūkį. Dovanų gauta kaukė ir skaitymo iššūkio organizatorių knygos skirtukas, saugantis jame įklijuotas vaistingų arbatžolių sėklas (gali pasodinti skirtuką, ir jis užaugs melisomis, čiobreliais ir ramunėliais) taps irgi suvenyru, primenančiu pasikeitusią tavo pasaulėjautą po penkių per vasarą perskaitytų knygų. Iš viso vasaros skaitymo iššūkyje dalyvavo 20 tūkst. šalies skaitytojų. Visas penkias užduotis įveikė 13 934 skaitytojų (2019 m. – 16 390 ir 10 339). Įsijungusieji į projektą per tris mėnesius įveikė per 93 tūkst. knygų. Daugiausia jų perskaitė Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos skaitytojai.


Izraelio literatūros metai

Jei koronavirusas nesutrukdys „Knygiaus“ gimtadienio šventės – Kupiškio rajono savivaldybėje uždrausti renginiai ir repeticijos, – spalio 23 d. bus tortas ir pokalbiai apie Izraelio literatūrą.Kaip žinia, Literatūros vertėjų sąjunga 2020-uosius yra paskelbusi Izraelio literatūros metais ir skatina skaityti knygas, verstas iš  jidiš ar hebrajų kalbų.
Užtenka į googlą įvesti Davidas Arklys ir išmeta Davido Grossmano romano „Užėjo kartą arklys į barą“ pavadinimą. Knygos vertė – 50 tūkst. eurų. Skaitai ją ir supranti, kaip lengvai uždirbami pinigai: žanras labiau artimas žaidimui šachmatais – ėjimas žirgu prieš žiūrovus, savęs-pėstininko stumdymas, arba vaikščiojimas ant rankų – nėra kaip trenkti tau į nosį, kai tu – žemyn galva. Turbūt juokinga žinoti, kad koncentracijos stovyklos daktaras – visos tavo šeimos (ir iš tėvo, ir iš motinos pusės) gydytojas, arba važiuoti į laidotuves ir nežinoti, kas – tėvas ar motina – mirė…  Populiaraus komiko sėkmingas ir net nesėkmingas bendravimas su publika pelno D. Grosmanui „Man Booker International“ premiją. Tiesa, 50 tūkst. eurų tenka dalintis su knygos į anglų kalbą vertėju, bet vis tiek gerai jautiesi skaitydamas „Užėjo kartą arklys į barą“, nes jauti, kaip kiekvienas šios knygos puslapis ir tau tampa toks brangus, jog net sunku grąžinti knygą bibliotekai…
„Knygius“ dalinasi vienos iškiliausių Izraelio rašytojų Abrahamo B. Yehoshua romanu „Ponas Manis” arba Amos Oz „Mano Michaelis“, Tarptautinės leidėjų asociacijos 1968 m. įtrauktu į 100 geriausių XX a. romanų sąrašą…
„Knygius“, žinoma, aptars ir Lenkijos žydų muzikanto Vladislavo Špilmano knygą „Pianistas“, nors ir ne jidiš kalba rašytą…


Rita Briedienė


P. S.
Gimtadieniu bus žengiama į ketvirtus „Knygiaus“ metus, atnešiančius naujų ir nenaujų, bet kitų knygų, susitikimų ir literatūrinių pažinčių, pažinimo, įvairiausių nuomonių apie knygas, gražių įspūdžių apie jas. Vis dėlto labai džiugina tai, ką žinai esant garantuota, kas lemia nuolatinę ir ilgalaikę veiklą.