Pradžia » Aktualu » Ateities meras veda į praeitį

Ateities meras veda į praeitį

Publikavimo data: 2018-05-05

temainfo.lt archyvo nuotr.

 

„Rudens naktis sustojo“ – kultinės lietuvių poetės Janinos Degutytės eilėraštis, patekęs į 1983 m. jos poezijos rinkinį „Klevų viršūnėse“. Eilėraštyje – moteriškas, motiniškas saugumo troškimas savo žmonėms, savo kraštui, o pažadas „Ateisiu aš pavasario prisegti/ Prie kiekvienų namų, prie durų kiekvienų“ budino mūsų visų atsakomybės ryžtą už kitokį pavasarį, be sovietizacijos iškreipto žmonių bendravimo ir elgesio. Tokie eilėraščiai, tokie žodžiai saugojo laisvės siekį, jie uždegė visuotiną jausmą, kurį pavadinom Atgimimu. O kai eilėraščiui muziką sukūrė Rima Girskytė-Berlovienė, kai bendrą poetės ir kompozitorės kūrinį atliko Justė Arlauskaitė-Jazzu, kiekvienas žodis, kiekviena gaida smigo į sielą. Ir daina tapo visuomeniškumo simboliu. Neveltui ji skamba patriotizmą įprasminančiame filme „Laisvės kaina. Savanoriai“.

Ir štai „Pupelės“ kavinėje šią dainą – kaip didvyris, o iš tiesų tenkinęs savo ambicijas, vardan asmeninių interesų aukojęs viso rajono stabilumą ir Rokiškio rajono savivaldą atvedęs iki tiesioginio valdymo rizikos – dainuoja Antanas Vagonis, Rokiškio rajono meras, per visą savo kadenciją taip ir nesugebėjęs nuskambėti bent kiek gražiau, nei „Rokiškio rajono meras – vagis“, „Rokiškio rajono merui pavažiavo stogas?“, „Rokiškio rajono meras išsigando visuomenės“, „Po mirtinos avarijos prabilo ir Rokiškio meras: neblaivūs direktoriai anksčiau įtarimų nekėlė“, „Jei ne Rokiškio verslo klubas, tebūtų lenkų konferencija Rokiškyje“ ir t. t.

„Man uždengė akis delnais juodais,“ – susiasmeninęs dainuoja meras, kaip pats yra sakęs, – ne žmogus, o institucija.

Jei nebūtum klausęs jo „prieškoncertinės“ kalbos, galvotum, kad p. Vagonis dainuoja apie savo šalininkus – Tarybos naujos daugumos dėl politinio nepasitikėjimo nušalintą vicemerą Egidijų Vilimą, į tribūną vandens atsigerti kartkartėmis užlipantį Tarybos narį, kavinių partnerį Algį Čepulį, buvusius Rokiškio rajono mokyklų direktorius, turėjusius girtavimo laisvę, pražudžiusius kelyje žmogų, bei rajono reprezentacinio meno kolektyvo „Gastauta“ ir kultūros tradicijų vos nesunaikinusį, buvusį Rokiškio kultūros centro direktorių Eriką Druskiną, kurį visuomenė privertė atstatydinti, ir tik A. Vagonis jam suteikė galimybę dingti iš Rokiškio su visais rajonui padarytais ir neatlygintais nuostoliais.

Matomai, kalbą namuose praradęs A.Vagonis visur kitur liejasi į visas puses, šmeižia žmones viešai ir neviešai. Ir teks dabar merui lankyti ne tik rajono Tarybos, bet ir Teismo posėdžius; tikėtina, savo atostogų ir savo atlyginimo sąskaita.

„Ko gąsdini mane? – dainuoja A.Vagonis, ir šie žodžiai iš jo burnos tarsi žliaugia, įgavę visai kitokią prasmę, praradę jautrų teksto autorės užsispyrimą, pasiryžimą kovoti už savo žmones. Šia daina „dainininkas“ atstovauja tiems, kurie būna mandagūs – kiek, žinoma, leidžia jų vidinė inteligencija ir kai to jiems patiems reikia. O kai tokie jaučiasi saugūs, gryniausiu savo vidumi teškia: „Ko gąsdini mane?“ Taip saugoma mero kėdė, bet ne tos pareigybės prestižas, garbė ir prasmė. Jei būtų būtent taip, nebūtų susiformavusi nauja rajono Tarybos dauguma, nebūtų rajono politikai nusigręžę nuo savo „spikerio“, kaip mėgsta save vadinti A. Vagonis. Betgi susitelkė tie, kurie supranta pareigą, todėl – ir atsakomybę, turi sugebėjimų, todėl – ir idėjų, turi sąžinę, todėl – ir žodžio tikrumą. Būtent šios daugumos pastangomis postus kitiems – vertiems! –buvo priversti užleisti rajono savivaldai nieko gero nenuveikęs, Jūžintų Juozo Otto Širvydo vidurinės mokyklos virvės traukimo nuopelnus sau užsirašęs, bet daugiau jokių reikšmingesnių įvertinimų nepelnęs vicemeras E. Vilimas, kadrų politikos neformavęs, savo nuomonės stokojęs, taip ir nesuvokęs nei žemdirbio, nei verslininko situacijos administracijos direktorius Valerijus Rancevas. Iš socialdemokratų partijos teko trauktis ir pačiam dainininkui A. Vagoniui.

Ir kokią nori jautrumo dainą rinkis ar tą pačią dainuok du kartus, bet rajono patrioto vardo nesusikūrei, p. Vagoni. Nereikia žmonėms aiškinti apie didžiulę garbę būti jų išrinktam rajono meru. Rinkėjas žino, kad ši garbė rinkimų dieną ir baigiasi. Kelių savaičių susitelkimas, ir rajono Tarybos nario priesaika duodama tiems patiems tave rinkusiems žmonėms: prasideda kadencija įrodymų, kad buvai vertas tapti meru. Ar esi darbštus, ieškantis sprendimų, siūlantis išeitis, telkiantis visuomenę ir verslą bendriems sumanymams, kurie sudomintų ir šalies žmones bei viliotų juos į Rokiškį, skatintų grįžti namo emigravusiuosius? Ar toks esi, A. Vagoni? Juk nė nežinai, kuo šiandien gyvena rajono verslas. Išsidalinę klientus užsidarė bankų skyriai, nė pirštelis nepajudintas šalies klerkams pasišovus sunaikinti Muitinės tarpininko paslaugos Rokiškyje; taip ir nesugebėta išspręsti verslininkų pinigais įrengtos Rokiškio ledo aikštelės problemų, neįsiklausyta į rajono Tarybos opozicijos raginimą stabdyti kai kurių Savivaldybės įstaigų vadovų girtavimą…

Ne Jazzu, o A. Vagonis dainuoja: „Ateisiu aš pavasario prisegti/ Prie kiekvienų namų, prie durų kiekvienų.“ Rodės, tuoj apsiverks betikindamas, kad tikrai taip ir padarys. Deja, trejų metų jam neužteko suprasti, kad nuo bačkos į minią šūktelėjus „Aš jus priversiu mylėti Rokiškį!“ neįgysi Rokiškio pagarbos. Arba nuo dvaro rūmų laiptų tarsi paukštelis atsitiktinai klyktelėjęs „Štai, ką gali savivalda ir verslas!“ nesukaupsi verslo ir visuomenės atlaidumo bonusų už tai, kas išblaškyta, nustumta, išstumta, išgriauta, įžeista, įskaudinta, suvažinėta…

Pats stūmęs rajoną į bevaldystę A. Vagonis jau skelbiasi gelbėtoju. Ką jis gerai moka, tai tik pats sau uodegą pakelti. Betgi būtent jo vadovavimo stilius perskirstė rajono Tarybą, ir būtent jos nauja dauguma pasiūlė savo kandidatus į administracijos direktoriaus ir vicemero postus. Ar pastebėjot, p. Vagoni, – niekas nenori su jumis dirbti?! Vicemero pareigas prisiėmęs Stasys Dambrauskas nenoromis atsisakė puikaus darbo, kad išgelbėtų rajoną nuo tiesioginio valdymo, į kurį tik jūs ir vedėt. O kai kandidatė į administracijos direktoriaus postą Nataša Aleksiejeva savo kalboje kreipėsi į tuos, kuriems teks prisiimti atsakomybę dėl konkursų skaidrumo, juos laiminčiųjų kompetencijos, Savivaldybės išteklių panaudojimo, būtinybės atnaujinti valdybų ir komisijų nuostatus ir padaryti juos skaidriais, įvardino ji ir merą. Jums, A. Vagoni, teks mokytis dirbti komandoje. Baigėsi laikas, kurį nušalintas vicemeras E. Vilimas pavadino „Ką man meras sakė, tą ir dariau.“

Žinia, argi atsitiktinai A. Vagoniui parinko dainuoti būtent šią, vos palietus jautrią sielos stygą žmonių širdyse suskambančią dainą? Jis turi savo šalininkų-patarėjų. Jį filmuoja dainuojantį, jam ploja už dainavimą, jį transliuoja – politinių dividendų jam bando sukaupti tie, kurie patys gyvena dvigubais standartais, įslaptina save kaip autoriai, nes be honoraro dar nori atsiriekti ir valdiškos duonutės, gauti biudžetinių užsakymų. Tokie tokius toleruoja, ir visuomenė tai supranta. Bet ką daryti, kai skauda dėl tokios žurnalistikos?

Rajone netruko pasklisti kalambūras „Vagonio dainelė sudainuota.“ Tikėtina, kad po jo koncerto poetės J. Degutytės žodžių prasmė nesumenko. Juk ir prie pianino rajono vadovas sėdo, kaip jam įprasta, nepasiruošęs. Tą jis ir pats pripažino.

 

Rajono savivaldybės tarybos nariai

Stasys MELIŪNAS (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai)

Gintaras GIRŠTAUTAS (Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai)

Irmantas TARVYDIS (Koalicija „Už laisvę augti“)

Vytautas MASIULIS (Lietuvos liberalų sąjūdis)

Tadas BARAUSKAS (Lietuvos socialdemokratų partija)

Vidmantas MAŽELIS (Darbo partija)

Užsk. nr. A18-18

Komentarai (22)

 1. Morta parašė:

  Nors man A.Vagonis ir neimponuoja, bet straipsnyje tiek daug neteisybės, jog rašykite kaip norite, bet žmonių neįtikinsite. Pasidomėkite, kaip dabar socdemai “formuoja kadrų politiką” savivaldybėje-nustebsite, kaip “skaidriai” formuojamos bendrovių valdybos. Nors tikėtis objektyvumo ir nėra ko, straipsnis gi užsakomasis.Grojama užsakovo muzika.

 2. Apolitiska rokiskene parašė:

  Sitaip isdergti zmogu tikrai zema. Vagonis minimum tukstanti kartu arciau Rokiskio zmoniu nei tie savyje susireiksmine (isdrisiu pavadinti) „sliuzai”, uzsake toki straipsni.
  Nepriklausau jokiai partijai, tad kalbu paprasto zmogiskumo, o ne politiko kalba.

 3. Pupelė parašė:

  Dar jam kadenciją ir visas Rokiškis dainuos…

 4. Ziogas parašė:

  Senas geras posakis Karalius nuogas. Žmogų reikia vertinti pagal jo darbus. O tu Vagonio rimtų nuveiktų darbų Rokiškio labui nėra. Per tris meravimo metus tikrai daug buvo tai skandalų. Nebuvo tokių straipsnių apie kitus Rokiškio merus todėl, kad daugiau ar mažiau jie dirbo. O Vagonis kaip nesubrendęs jaunuolis nežinodamas ką gi veikti su postų, kuri sunkiu darbu jam įteikė partiečiai.

 5. Pilietis parašė:

  ,, Už laisvę augti“ – tik savus verslus auginti…. ne pagal jų muzikėlę pašoko, tai apipylė…gėda. šmeiždami kitus- savęs neiškelsit į aukštumas.

 6. Lopeta parašė:

  Rokiškio meras likęs rajone pajuokos objektu. Kodėl? Nes Vagonis kryptingai ėjo soumeno keliu, o ne dirbančio žmogaus keliu. Aišku kokių keliu eiti kiekvienas žmogus renkasi pats. Tai pasirinkus artisto kelią, nėra ko tikėtis ateityje kaip politikui. Ko gero teisinga antraštė – ateities meras juda link istorijos siukslynot

 7. To apolitiska parašė:

  Keistas komentaras, nesidomiu, bet viską žinau. 😁 O aš domiuosi Rokiškio gyvenimu. Ir man gėda už tokį mero elgesį. Vis dėl to meras ne batsiuvys ar medkirtys. Mero elgesys ir moralė turi būti rimta. Deja deja deja…. O apie nenuveiktus/nuveiktus „darbus“ neberasysiu, patys zinote

 8. parašė:

  Diskutuokim kiek tik norime, bet sudėliota profesionaliai. Dar norėtųsi tokio prifesionakaus straipsnio, ką žada Naujoji dauguma. Komentaruose užsiminta apie įmonių valdymas. Į jas pasiūlyti žmonės tik su vidueiniu išsilavinimu. Tai kokių rezultatų norime iš tokių valdybų?

 9. Apolitiska rokiskene parašė:

  jei jau atsakinejate i komentara, tai bent ji perskaitykite tiesiog pazodziui 😉 taip, zinau, kad pvz su paprastu zmogeliu pasisveikins, nevaidindamas kas as, cia jau viska zinau nesidomedama? 😂 Todel zmones ir rinko, todel ir myli, turbut todel padebesiais su aureolemis skraidantiems (ar bent isivaizduojantiems, kad skraido) taip nepatinka

 10. Zofija parašė:

  Et vyrai vyrai😉😄😄😄tikri bobos merą rinko žmonės o ne jūs….o kad ne pagal jūsų dudelę šoka tai bravo….rajono reprezentacinio kolektyvo“Gastautos“ vos nesunaikino….na jau na jau yra ir daugiau kolektyvų kurie rajoną neprasčiau reprezentuoja…nepakeičiamų nėra atsiminkit yra nepakeistų….man jůsų gaila neramios jūsų dušelės….

 11. che parašė:

  Kas per vardai Zofija, Morta, Apolitiska…

 12. Dedzius parašė:

  Idomu,kas sukūrė šį kalambūrą ? Iš tų šešių pasirašiusių tai tikrai negalėjo nei vienas parašyti,nes per žemas jų IQ.Tikriausiai susimetė ir pasamdė kokį daugiau raštingą,be irgi neprotaujantį.Kas jei ne ši kompaniją ir sujaukė visą Tarybos darbą,trukdė savo intrigomis normaliai dirbti.Ne jūs ,ponai,išrinkote merą, ne jums ir spresti apie jo tinkamumą eiti pareigas.Gėda !!!

 13. Vilma parašė:

  Dabar socdemai skaidriai skuba užimti laisvas vietas savivaldybėje. Jau du papildomi juristai priimti, dabar spaudos atstovo eilė. Viskas pasimato!!!

 14. Vilma parašė:

  Dabar socdemai skaidriai skuba užimti laisvas vietas savivaldybėje. Jau du papildomi juristai priimti, dabar spaudos atstovo eilė. Viskas pasimato!!!

 15. Na na parašė:

  Neskleiskit gandų jeigų nežinot, vietoje išėjusios personalistės, priimti 2 darbuotojai perosnalui tvarkyti.

 16. URAŠYTA parašė:

  Superinis straipsnis,duotas atkirtis prasimanėliams-šmeižikams.Šaunuoliai vyrai.Pagaliau atsirado žmonės,kurių valdžia nepaveikia.

 17. Gėda parašė:

  Rancevas „kadrų politikos“ tikrai neformavo, čia jūs teisūs. „Kadrų politika“ buvo formuojama tarybiniais laikais. Rancevas formavo personalo valdymo politiką. Gėda jums rašytojėliai to nežinoti. Mes jau 28 metai nepriklausomoje Lietuvoje, o jūs vis dar vartojat sovietinį leksikoną 🙁

 18. Rūta parašė:

  Šaunuoliais, pasirašiusių „vyrų“ tikrai nepavadinčiau…purvo pilstymas dar nė vienam garbės nesuteikė.

 19. Buk parašė:

  Klausiate kas per vardai: Zofija, Morta, Vilma, Rūta, Apolitiska? Ogi už šitų vardų stovi toks paplikęs, pilvotas ir raudonu veidu „dėdžius“, kuris iki nevilties myli nevykėlį merą ir kuris šiuo metu jam begali padėti tik rašinėdamas neapsakomo bukumo komentarus.

 20. Lsdp parašė:

  Komentatorius „Buk“ speju kontrabandistas

 21. Rūta parašė:

  „Bukui“ neturiu nei pilvo, nei raudono veido, žmonės sako, kad esu graži moteris. Jums su sveikata viskas gerai?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *