Aukcionas: investicijos galimybe nepasinaudota

Rimvydas Pupelis


Rugsėjo 7 d. Rokiškio rajono Obelių žmonės jau 11 kartą rinkosi į „Obelinės“ šventę. Prasidėjęs apie 15 val. nors ir negausiu, bet labai jaukiu pasibuvimu tapo miestelio muziejaus salėje surengtas plenero „Tik tapyba“, vykusio liepos 1-6 dienomis, darbų aukcionas.

Rajono vadovai truputį vėlavo, todėl buvo laiko šiek tiek paplepėti. Savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorius Tadas Stakėnas užsiminė apie jaunos rokiškietės dailininkės Sigitos Morkūnaitės, pirmi metai besimokančios Škotijoje, parodą „Paslaptis. Kelionė. Sapnas“, atidarytą sostinės Galerijoje (AV17), visai netoli Aušros Vartų.

– Jos tapyba labai realistinė ir nepaprastai dėmesinga detalėms, – kalbėjo Tadas.

Sukluso renginyje dalyvavęs Vilniaus rokiškėnų klubo „Pragiedruliai“ pirmininkės pavaduotojas, verslininkas Algis Narutis: jis, žinoma, nueis į parodą.

Kažkas klustelėjo:

– Kiek kainuoja jos darbai?

Kažkas atsakė:

– Girdėjau, apie 2 000 Lt.

– O kokia aukciono paveikslų pradinė kaina? – vėl klausė susirinkusieji.

Minėto plenero ir aukciono organizatorius dailininkas Rimvydas Pupelis tylėjo.

Tuomet sušnekta net apie ikonų meistrą Andrejų Rubliovą, susirūpinta, kas Lietuvoje yra ryškiausias sakralinio meno atstovas…

Į aukciono salytę užsuko rokiškėnų dailininkų klubo „Roda“ vadovas dailininkas Arūnas Augutis. Bet jis – tik trumpam: rugsėjo 18 d. (17:30 val.) Rokiškio krašto muziejuje atidaroma tradicinė klubo „Roda“ kūrybos paroda, tad Obeliuose A.Augutis tebuvo su reikalais.

Netrukus bendruomenės pirmininkas Žilvinas Misiūnas pakilo pasitikti svečių ir grįžo kartu su rajono meru Vytautu Viliu.

Aukcionui buvo atiduoti aštuoni – visų plenero dalyvių po vieną – darbai.

Pirmasis į aukcioną buvo pateiktas vilnietės Kristinos Daniūnaitės darbas – Obelių parkas.

Dailininkė labiau žinoma kaip grafikė, ji yra baigusi Vilniaus dailės akademijos Grafikos bakalauro ir magistro studijas, už vitražą Panevėžio restorane „Malūnas“ įvertinta Juozo Zikaro premija, nuo 2005 m. jos darbai eksponuojami pastovioje ekspozicijoje Lenkijos Olštyno koncentracijos stovykloje, ji yra dalyvavusi tarptautinėse parodose ir tarptautiniuose konkursuose.

Parko motyvai – ir kaunietės dailininkės Sofijos Rickevičiūtės darbe. Pastaruoju metu ji ir yra bene labiausia žinoma sakralinės temos virtuozė. Visada buvusi spalvų žaismo meistrė, ji žavi ir nuotaikų spektro paslaptimi: vieni jos tapybą vertina kaip nešančią šviesų džiaugsmą ir viltį, kitų sieloje ji budina sąžinę. Jos paveikslai veikia kaip teatras. Beje, „Meno rinkos agentūra“ skelbia jos darbų kainas: „Auštantis rytas“ kainuoja 3 500 Lt, „Miesto angelas“ – 4 200 Lt.

Rokiškietė Akvilė Valantinavičiūtė tapė Justino Vienažinskio muziejaus apylinkėse. Niekas neabejojo, jog jos švelniai žalsvų tonų alėja – kažkur čia pat atrasta didžiulės sodybos ūksmė. Ne. Aukcionui Akvilė atidavė Obelių vietovę, pamatytą ir išlietą ant drobės.

Jonas Pleckevičius – Utenos dailės mokyklos vadovas. Jo darbus labai įdomu pažinti http://www.kulturautenoje.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=85:pleckeviius-jonas&catid=36:krjai&Itemid=4. Dailininko kūryboje – architektūra ir medžiai arba medžiai ir architektūra. Viskas sujausminta ir sužmoginta, prilygsta prisiminimams arba pažinimui.

Rimvydas Pupelis aukcionui paliko savo paveikslą, tapytą Obelių senamiestyje. „Kiek žvyro!“ – pajuokauta. Mat plenero metu jau buvo prasidėjęs miestelio gatvių remontas. Ne, remonto paveiksle nėra. Jo medžiuose įsitaisęs kubizmas stilistiškai labai pritapo prie archaiškai naivių statinių ir kūrė nerimą netrukus patekti į audrą.

Visi trys plenero dalyviai latviai – Osvaldas Zvejsalnieks, Vladimiras Serkovas ir Janis Plivda – Rezeknės meno mokyklos atstovai.

Kaip sakė R.Pupelis, Osvaldas siūlėsi savo paveikslą parduoti Latvijoje: už jį jis gautų 500 latų ir tuos pinigus atiduotų obeliečiams. Šiame aukcione surinktos lėšos ir bus skirtos kitų metų Obelių tapybos plenerui. Tačiau Rimvydas nesutiko: miestelis turi išmokti rengti aukcionus.

Buvęs bendruomenės pirmininkas Romas Kundelis, kaip tikras šio renginio intrigantas, visus ir kiekvieną atskirai kurstė įsigyti paveikslą. Nebuvo nupirkta nė vieno.

Ko gero, smarkiai pralošta: visų šių aštuonių garsių autorių darbai – gal šiek tiek ir etiudiniai, – tačiau jie verti savo kainos. Dailininkas R.Pupelis taip ir nebesakė, kokia ji buvo pradinė.
Turtingame Rokiškyje dar nesiformuoja verslo mada kaupti galeriją.

– Plenero paveikslų, atiduotų į aukcioną, tikroji kaina yra kur kas didesnė, negu būtume ją siūlę. Buvo suteikta puiki galimybė investuoti, – sakė R.Pupelis.

– Ar galima sakyti, kad aukcionas nepavyko? – klausėme jo.

– Nemanau. Aukcionams išugdyti irgi reikia tradicijų – pradžia padaryta, – sakė jis.

Belieka laukti, kada svetainėje www.obeliai.info pasirodys aukcione dalyvavę paveikslai. Turėtų būti skelbiamos ir jų kainos.

Paveikslas vis dėlto buvo nupirktas: A.Narutis įsigijo R.Pupelio asmeninės kolekcijos meno kūrinį „Obelys“. Kas galėtų būti simboliškiau „Obelinės“ šventėje?


temainfo.lt