„Auksiniame prote” – rokiškėnės Ingridos Kujelės drama

Balandžio 4 d. „Auksiniame prote” rokiškietė Ingrida Kujelė prasitarė: „Tai tik žaidimas.” Vis dėlto šįkart jis buvo tarsi surežisuota drama: su ilgu ir sunkiu ėjimu iki kulminacijos, kuomet išgelbėjama visa komanda. O tada – atomazga, kuomet gelbėtojas tampa nebereikalingas. Buvo ir epilogas: likimas viską sustato į savo vietas. Taip viskas vyko praėjusio trečiadienio žaidime…

 

Komandoje – rokiškėnė ir anykštėnas

Ingrida Kujelė

LRT „Auksinio proto” žaidime buvo pateikta įdomi rokiškietės Ingridos Kujelės profesija – turistė iš Bajorų.

– Ką reiškia turistė? – klausė laidos vedėjas Arūnas Valinskas.

– Tą ir reiškia. Tiesiogine to žodžio prasme: mėgstanti keliauti ir keliaujanti iš vienos vietos į kitą, – atsakė rokiškėnė.

– Ir iš to Jūs gyvenat?

– Ne visai, – sakė I. Kujelė, rokiškėnams neblogai pažįstama Rokiškio krašto muziejaus specialistė.

Beje, lygiai prieš porą metų „Auksinio proto” kovoje finalą pasiekė jos vyras muziejininkas Giedrius Kujelis, nusileidęs istorikei iš Anykščių.

Ingrida pateko į pirmo trejeto komandą kartu su anykštėnu projektų vadovu Dariumi Stumbriu. Jo žmonai Kristinai A. Valinskas eteriu pasiuntė linkėjimus: prieš tris mėnesius šeimai gimė dvynukai; Darius ir Kristina augina keturis vaikus.

Taigi Rokiškis ir Anykščiai – vienoje komandoje; koks bus šis susitikimas?

 

Pirmas etapas baigėsi lygiosiomis

Pirmame etape I. Kujelės (38 m.), D. Stumbrio (37) ir gydytojos iš Klaipėdos Editos Kregždienės (42) komanda žaidė prieš vertėją, anglų kalbos mokytoją Jūratę Topalovienę iš Palangos (59), vadybininką iš Kauno rajono Užliedžių kaimo Mindaugą Vazgį (29) ir advokatą iš Klaipėdos Vykintą Zuloną (38).

– Koks augalas praleistas šios lietuvių liaudies dainos eilutėje: „Pasėjau… tėvelio sodely” – jurginas, linelis ar žilvitis? – prieš rokiškėnės, anykštėno ir klaipėdiškės komandą žaidė Andrius Tapinas.

I. Kujelės ir V. Stumbrio atsakymas – linelį – nesutapo su teisingu

E. Kregždienės atsakymu – žilvitį. Nevienodi atsakymai nepelnė komandai taško.

Klausimo apie „Grybų karą” neįveikė priešininkų komanda.

– Kuriame mieste yra garsusis Sofijos soboras – Sofijoje, Stambule ar Kaire?  – pirmo trejeto klausė A. Tapinas.

Visi trys pasirinko teisingą atsakymą – Stambule; komandai pelnytas pirmas taškas.

Į klausimą, kurioje – Graikijos, Italijos ar Turkijos – valstybėje yra Strombolio ugnikalnis, skirtingai atsakė visi trys antros komandos nariai. Tai prie Sicilijos esantis ugnikalnis, kuriam pabudus, kaip sakė A. Valinskas, Europai mažai nepasirodys.

Pirmai komandai „Šimtmečio” klausimas buvo toks:

– 1970 m. lapkritį Lietuvoje buvo atidaryta viena iš trijų svarbiausių Lietuvos automagistralių. Kuri – Vilnius-Panevėžys, Vilnius-Kaunas ar Kaunas-Klaipėda?

Atsakymai „išsivaikščiojo” ir taško nepelnė. Teisingą atsakymą – Vilnius-Kaunas – pasirinko palangiškė.

Antro trejeto komanda, teisingai atsakiusi į klausimą, jog 1972 m. Kauno įvykius atvaizdavusiame filme „Vaikai iš… viešbučio” praleistas žodis „Amerikos”, pelnė pirmą tašką.

– Kurios šalies atstovas yra dabartinis pasaulio šachmatų čempionas Magnusas Karlsenas – Danijos, Norvegijos ar Švedijos?

I. Kujelė pasirinko Daniją ir buvo neteisi. Dviejų teisingas atsakymas –Norvegijos – komandai taško nepelnė.

Antra komanda, nepasirinkusi atsakymo Azerbaidžianas, kur gimė šachmatininkas Garis Kasparovas, irgi negavo taško.

– Ką reiškia lotyniškas žodis „paganus”, iš kurio kildinama pagonybė – bedievis, prakeiktasis ar kaimietis?

I. Kujelė vienintelė iš trijų pasirinko teisingą A variantą.

Neteisingą atsakymą rinkosi ir antro trejeto komanda, neatspėjusi, kad aukščiausias lietuvių pagonių garbintas dievas Nunadievis buvo minimas 1252 m. Hipatijaus metraštyje.

 

Komandoms prireikė pratęsimo

Pirmas turas baigėsi rezultatu 1:1, ir tik pratęsimas išaiškino jo nugalėtojus. Buvo pateiktas bendras klausimas: pergalė žadėta trejetui, surinkusiam daugiausia teisingų atsakymų.

– Kurios upės – Amazonės, Paranos ar Orinoko – baseine yra aukščiausias pasaulyje Anchelio krioklys? – klausimą pateikė A. Tapinas.

Vieninteliu teisingu – Orinoko – atsakymu I. Kujelė pirmo trejeto komandai iškovojo pirmo etapo pergalę.

Antras etapas žaidėjus suskirstė poromis

Darius Stumbrys

Pralaimėjusios komandos narė J. Topalovienė, surinkusi du taškus, liko žaidime; į porą ji pasirinko anykštėną D. Stumbrį. Rokiškėnė liko su klaipėdiete.

– Bredas Pitas galėjo netapti aktoriumi, kadangi studijavo kitą specialybę, kurią metė likus dviem savaitėms iki baigimo. Kokią specialybę metė – chemijos, medicinos, teisės ar žurnalistikos?

I. Kujelė ir E. Kregždienė rinkosi neteisingą atsakymą – teisę, o žurnalistiką pasirinkęs D. Stumbrio ir J. Topalovienės dvejetas buvo teisus. Beje, šį variantą svarstė ir I. Kujelė. Vertėjos J. Topalovienės manymu, B. Pitas per gražus studijuoti teisę ar mediciną.

– Neseniai Arnoldo Švarcnegerio garbei buvo pavadintas vienas gyvūnas – megapropodiphora arnoldi. Kas tai – musė, vabalas, varlė ar žuvis?

Tai musė. Teisingai atsakė pirmumo teisę turėjęs anykštėno ir palangiškės duetas.

– Kaip vadinasi statinys, esantis Zarasų rajone, Stelmužės parke, – Vytauto smaigas, Sargų bokštas, prakeiktųjų rūsys ar Stelmužės sargas?

I. Kujelė pasirinko teisingą atsakymą – Vergų bokštas.

Apmaudžiai rokiškėnė suklydo skelbdama rajoną – Ignalinos, Klaipėdos, Molėtų ar Varėnos, – kuriame yra vandens telkinys, paslaptingu pavadinimu. Priešininkai neteisingai rinkosi Molėtų rajoną. I. Kujelės dvejetas nusprendė, kad tai – Varėnos rajonas, ir buvo teisus. Tačiau skelbdama atsakymą Ingrida netyčia pasakė Ignalinos rajoną, ir ši klaida buvo lemtinga.

Neteisingai atsakiusios į klausimą, kiek kilometrų sudaro vienas geografinės platumos laipsnis – 101, 111, 121 ar 131, – rokiškėnė ir klaipėdiškė varžovų nepasivijo.

Anykštėnas pasakė namo, kuriame anksčiau gyveno numerį 111, ir buvo teisus.

– Kiek kampų turi daugiakampis, kurio kampų suma lygi 900 laipsnių – septynis, devynis, dešimt ar dvylika?

Teisingo A varianto nepasirinko nė viena komanda.

– Kokia pavardė yra populiariausia Latvijoje – Ozolsas, Berzinšas, Krūminšas ar Kalninšas?

Teisingas buvo B variantas, bet jo nepasirinko nė vienas iš dvejetų. Etapą laimėjo antra komanda.

 

Palangiškė atsisakė rokiškėnės

Anykštėnas siūlė žaidime palikti I. Kujelę, išgelbėjusią trejeto komandą.

– Aš klaipėdiškę norėčiau pasilikt, – pasakė vertėja.

– Na, gerai. Spręskit jūs. Damoms leidžiu pasirinkti, – ne taip jau ir džentelmeniškai pasielgė anykštėnas.

Vertėja iš Palangos paskelbė Ingridos likimą žaidime, prieš tai dar perspėjusi – nieko asmeniško. Ingrida kaip visada šypsojosi.

Bet netrukus iškrito ir vertėja J. Topalovienė. Jos išsaugota klaipėdietė jai parinko temą „Kas ilgesnis?”: teko spėlioti, kuri upė ilgesnė. Iš 20 galimų vertėja surinko du taškus. Šįkart dviejų taškų buvo per mažai.

Anykštėnui teko tema „Kas pirmiau”: reikėjo pasakyti, kuri sporto šaka pirmiau buvo įtrauka į olimpines žaidynes. Jis surinko 12 taškų.

Klaipėdietės literatūrinės temos rezultatas buvo devyni taškai, ir jų užteko patekti į finalą.

Finale, kaip visada, – dešimt klausimų. Rezultatu 4:1 laimėjo klaipėdietė E. Kregždienė.

 

Parengė Rita Briedienė

Visa laida:

http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013688394/auksinis-protas#wowzaplaystart=0&wowzaplayduration=4257000