COVID-19 – ne mano mieste, ne mano gatvėje, ne mano kieme…

Henriko Orakausko „Piemenukas”
temainfo.lt skaitytojo nuotr.


COVID-19 nesitraukia. Kaip praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, per praėjusią parą Panevėžio apskrityje patvirtinti 158, Utenos – 57 koronaviruso infekcijos atvejai. Iš viso Lietuvoje jų nustatyta 1 680. Anykščių rajone mirė žmogus, sirgęs COVID-19.

Nekonkrečių dalykų slėpimas
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) neskelbia apie susirgimus rajonuose. Anot šios įstaigos atstovės spaudai Austinos Vžesniauskaitės, skelbti, kuriame rajone mirė asmuo, susirgęs COVID-19, juolab viešinti vyras tai ar moteris reiškia pažeisti asmens duomenų apsaugą.
Kupiškio rajone jau mirė du žmonės, sirgę COVID-19. Vadinasi, jei kažkas paskelbtų, kad mirė vyrai, pažeistų kupiškėnų vyrų duomenų apsaugą, o jei moterys mirė – moterų apsaugą. Dar sunkiau nepažeisti įstatymo, jei mirė vyras ir moteris. Paviešintas toks faktas pažeistų viso rajono žmonių duomenų apsaugą…
Tokių visiškai nekonkrečių dalykų slėpimas bene labiausiai ir skatina spėliones – gal niekas kupiškėnų ir nemirė…


Ragina įsitraukti į dialogą su visuomene

Kaip skelbia Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovybė Lietuvoje, 27 Europos šalių gyventojų apklausos rodo, kad iki 60 proc. apklaustųjų nesijaučia motyvuoti laikytis priemonių, kurios apsaugotų juos pačius ir aplinkinius nuo viruso.
PSO ragina stebėti visuomenės nuomonę, rinkti duomenis, atlikti tyrimus ir remiantis atliktų tyrimų rezultatais įsitraukti į dialogą su visuomene – kartu ieškoti sprendimų, kaip įgalinti žmones išlaikyti elgesį, kuris leistų apsisaugoti ir apsaugoti kitus nuo COVID-19 viruso plitimo.
Visuomenė tik neoficialiais šaltiniais sužino, kas mirė – vyras ar moteris, kelerių buvo metų, patys ieško informacijos apie susirgusiojo kontaktus iki simptomų pasireiškimo. Argi visuomenės kaltė, kad dar daugybė jos narių gyvena įtikinti, jog kaukės nepadeda?
Gi PSO pateikia ir mokslininkų prognozes: 2021-ųjų pradžioje dienos mirtingumas susirgusiųjų COVID-19 gali būti 4–5 kartus didesnis nei balandžio mėnesį, virusui tik įsibėgėjus.


Be vietos, lyties, amžiaus, be profesijos

Paisyti atstumo. Vengti didelių susibūrimų. Laikytis rankų higienos, čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo. Nuolat vėdinti patalpas. Dėvėti nosį ir burną dengiančias veido kaukes.
Betgi net įstaigose slepiama, kuris jos darbuotojų serga, ar tikrai serga, ar tik karantinuojasi. Todėl žmonės nebeatsirenka, kas su kuo bendravo.
– Karantinuojamės tiesiog darbe, praradom pavojaus jausmą. Tokiu pat jausmu po darbo grįžtu namo. Vizualiai – viskas ramu, – pasakojo vienos Kupiškio įstaigos darbuotoja.
Visuomenė nebeįgauna budrumo, koks buvo pavasarinio karantino metu, kai vengdami susitikti žmonės net pereidavo į kitą gatvės pusę, kai bijojo liestis laiptinės turėklų… Visuomenės budrumą slopina informacijos stoka, tarsi viskas vyktų kažkur toliau: ne mano rajone, ne mano mieste, ne mano gatvėje, ne mano kieme…
Lapkričio 19-osios duomenimis, Utenos apskrityje mirė žmogus, sirgęs COVID-19. Be vietos, be lyties, be amžiaus, be profesijos. Koronaviruso (COVID-19) Lietuvoje statistikos žemėlapis fiksuoja Anykščių rajono gyventojo mirtį. Ši informacija neabejotinai didina budrumą.
Vakar Anykščių rajone COVID-19 atvejų padaugėjo 11 ir siekė 68, Rokiškio rajone – 12 (109), Kupiškio – 2 (118). Iki šiandien Anykščių rajone susirgimų prisidėjo dar 10, Rokiškio ir Kupiškio rajonuose – po 8.


Rita Briedienė