Dėl gaisro Kupiškio Krantinės gatvės name pradėtas ikiteisminis tyrimas

Kaip jau rašė temainfo.lt, vakar, balandžio 30 d., apie pirmą valandą Kupiškio Krantinės gatvės 8-ame name kilo gaisras. Žmonės išgyveno nakties košmarą. Oficialių pranešimų dar nėra, tačiau manoma, kad gaisrą sukėlė dujų sprogimas. Betgi nuo ko dar akimirksniu taip įsipliekstų ugnis? 


Kupiškio suskystintų dujų ūkis – nebe A. Boso reikalas

Kaip temainfo.lt sakė verslininkas Antanas Bosas, Kupiškio suskystintų dujų ūkis jam jau nebepriklauso. Ar priklausė iki pernai gegužės, kuomet Kupiškio Krantinės gatvės 10 namo kieme kilo gaisras?
– Mes jau pernai pardavėm „Agrintai“. Kaip man žinoma, minėtas gaisras kilo ne dėl dujininkų kaltės, – sakė verslininkas.
– Bet tuomet kupiškėnai galutinai įsitikino, koks senas ir netvarkingas Kupiškio dujų vamzdynas, – priminėme.
– Aš tikrai galiu jus užtikrinti, kad mes – nebe savininkai, – dar kartą patikino – kaip rankas dezinfekavo – A. Bosas, Kupiškio dujų ūkį valdęs apie 20 metų.


Turi užtikrinti įrenginių priežiūrą

UAB „Agrinta” direktorius Dainius Lidikauskis temainfo.lt informavo: bendrovė nėra pirkusi ar nupirkusi jokių suskystintų dujų ūkių Lietuvoje, tame tarpe Kupiškio, kaip klaidingai teigia A. Bosas.
„UAB „Agrinta” yra turėjusi verslo santykių su p. A. Boso vadovaujama įmone, kai bendrovė 2019 m. lapkričio mėnesio pabaigoje įsigijo AB „Suskystintos dujos” vertybinių popierių (t. y. dalį šios akcinės bendrovės akcijų), o nuosavybės teisė į šias akcijas UAB „Agrinta“ perėjo (įgijo) tik 2020 m. balandžio mėnesio pradžioje. Informuoju Jus, kad UAB „Agrinta“ šiuo metu yra viena iš akcininkių AB „Suskystintos dujos,“ – rašo laiške D. Lidikauskis.
Tačiau „Agrintos” bendrovė nėra vykdžiusi ir nevykdo centralizuoto suskystintų naftos dujų (SND) tiekimo vartotojams veiklos, o Kupiškyje ir Rokiškyje centralizuotą SND tiekia AB „Suskystintos dujos”.
„Pranešu Jums, kad AB „Suskystintos dujos”, vykdydama centralizuotą SND tiekimą vartotojams jų buitinių poreikių tenkinimui, eksploatuoja jai nuosavybes ar kita teise priklausančius dujotiekio tinklus bei dujinius įrenginius ir turi užtikrinti jų tinkamą priežiūrą, savalaikį remontą, avarijų lokalizavimą, likvidavimą ir panašiai“, – teigia UAB „Agrinta” direktorius.


Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą
Taigi nuolatinė Kupiškio dujų smarvė priklauso bendrovei „Suskystintos dujos“. Su jos vadovais vakar susisiekė Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas.
– Pokalbis buvo sunkus, – temainfo.lt sakė jis, bet detalių neatskleidė, tik pridūrė: – Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą, todėl bet kokie komentarai kol kas nereikalingi.
Labai daug kas pastaraisiais metais vysta už uždarų durų, todėl ir visuomenė nebežino, kaip apsisaugoti nuo dujų sprogimų.

Ar kas nors žino, kaip elgtis pajutus stiprų dujų kvapą?

Krantinės namo, kuriame įvyko gaisras, kieme susirinkę kupiškėnai kalbėjo apie tai, jog jie nežino, kur kreiptis dėl nuolatinio, varginančio ir gąsdinančio dujų kvapo. Jis sustiprėja tai viename, tai kitame name, tai keliuose iškart, bet dar nebuvo taip, kad žmonės bijotų jungti viryklę.
– Paskambinau 112. Sako: „Mes dujininkų reikalų netvarkome.“ Patarė skambinti 1804. Šiuo numeriu išgirdau, kad pastarieji netvarko suskystintų dujų reikalų, ir davė laidinio telefono numerį. Šiuo niekas neatsako – gal dujininkai dirba nuotoliniu būdu? – svarstė Krantinės 4 namo gyventoja.
– Kupiškyje kažkas turėtų domėtis ekstremaliomis situacijomis: jei nesugebama įpareigoti dujininkų, tai bent jau derėtų informuoti, mokyti žmones, kaip elgtis pajutus stiprų dujų kvapą. Tokių iniciatyvų nebuvo, nors apie dujų kvapu tvindomus butus ir laiptines kalbama jau labai seniai, – sakė kito namo gyventojas.
Vieni tikino, kad pasklidus dujoms bute jokiu būdu negalima spausti elektros jungiklio, kiti teigė, jog tokiais atvejais geriausia atjungti visos laiptinės elektros energiją…


Apie ką dar žmonės kalbėjo kieme?

Žmonės spėliojo, ar kas nors iš atsakingų biudžetinių pareigūnų žinojo pastarųjų dienų situaciją? Krantinės daugiabučiuose kelias dienas tvyrojo ypač stiprus dujų kvapas, su garsiu švogždimu ėjo dujos ir staiga šokdavo liepsnos uždegus viryklę. Rokiškėnas dujininkas teigė, jog nepavyko nustatyti priežasčių, dėl ko pastarosiomis dienomis trasoje „šokinėjo“ dujų slėgis: susirinkę vyrai svarstė, kas jį galėjo sukelti…Vienų manymu, užankančiais vamzdynais dujos yra paduodamos netolygiai, kiti sakė, kad pastaruoju metu gyventojams tiekiamos dujos, kurių sudėtyje yra per didelė propano koncentracija. Propanas mažiau kaitrus, todėl vartotojai daugiau sunaudoja dujų. Betgi propanas smarkiai garuoja, dėl to yra veržlus ir labai sprogus.
Žmonės dalinosi įspūdžiais ir apie vienintelį šiuos reikalus gerai suprantantį Kupiškio dujininką Alių Apšegą…


Pastebėtas priklaupęs prie dujų šulinėlio

Niekas nepatikėtų, jog A. Apšegai – dar praėjusį antradienį jis pastebėtas priklaupęs prie dujų šulinėlio Krantinės gatvėje – neskauda širdies ne tik dėl įvykio Krantinės gatvės 8-ame name, bet ir dėl blogos padėties dujų vamzdyne. Tik turėtų jis jausti didesnį poreikį kalbėti apie tikrą Kupiškio ir Rokiškio dujų ūkio situaciją.
Atsakomybę turėtų jausti ir prieš A. Apšiagą šiam pasenusiam, užankančiam ir surūdijusiam dujų ūkiui vadovavęs Povilas Narbutas, neva, A. Boso buvęs klasiokas, temainfo.lt prašytas įvertinti situaciją dar prieš pernykštį gaisrą Krantinės 10-ajame.
– Negaliu komentuoti. Esu padėjęs parašą, – sakė jis tuomet.
Tokie parašai irgi turėjo įtakos kilti Krantinės gatvės gaisrams.


Nepasistengė nei socdemai, nei Algirdas Butkevičius

„Suskystintos dujos“ yra nupirkusios ir Rokiškį. Betgi jau 2013 m. buvęs dujininkas Vytautas Masiulis ėmė kalbėti apie neatsakingą dujų vamzdynų ir rezervuarų priežiūrą. Tų pačių 2013-ųjų liepos 25 d. Anykščiuose surengtoje apskritojo stalo diskusijoje „Užimtumas regionuose“ temainfo.lt V. Masiulio nuogąstavimą perteikė socialdemokratų lyderiui, tuomet Premjerui Algirdui Butkevičiui. Jis sakė, jog tai sunkiai įsivaizduojama situacija. Kažin ką pasakytų dabar?
Per tiek metų ir Kupiškio rajono socdemai nekėlė šios problemos, net valdžios koalicijoje būdami nepasistengė, kad Vyriausybėje bent kas nors šia Kupiškio ir Rokiškio problema susidomėtų. O kai kas tiesiog pakeitė partiją…


Energetikos reguliavimo tarnyba į konferenciją nesijungė

Kupiškio rajono savivaldybė kelis kartus kreipėsi į Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos Šiaulių teritorinį skyrių ir prašė atsakyti į klausimą, ar kupiškėnai saugūs dėl nuolat į aplinką garuojančių dujų? Šis skyrius dar po pernykščio gaisro prie Krantinės 10-ojo Savivaldybę įtikino: dujų vamzdynas ir rezervuarai patikrinti ir saugūs. Šių metų vasario mėnesį į Kupiškį buvo atvykę skyriaus atstovai Ramūnas Mykolaitis bei Rolandas Mikalauskas: žadėjo imtis veiksmų dėl nuolat sklindančio dujų kvapo. Balandžio 30 d., tuoj po gaisro, Kupiškio rajono savivaldybės iniciatyva į nuotolinę konferenciją jungėsi Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Virginijus Greičius, AB „Suskystintos dujos“ atstovai.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos Šiaulių teritorinis skyrius neprisijungė.
– Be to, išsiuntėme laiškus Vidaus ir Energetikos ministerijoms. Tekstas gana griežtas, – temainfo.lt sakė meras D. Bardauskas.


Stovėjo priešais savo sudegusį būstą ir verkė

Kalbama: pajutusi stiprų dujų kvapą moteris atsikėlė iš lovos ir paspaudė elektros jungiklį… Įvyko sprogimas.
– Aš stovėjau trečiame aukšte ir supratau, kad per liepsnas kiemo nepasieksiu. Girdėjau moters klyksmą: „Gelbėkit! Padėkit!“, bet nieko negalėjau padaryti, nes ugnis jau buvo apėmusi laiptinę, o aš rankose laikiau savo keturių mėnesių sūnų, – pasakojo vyras, gyvenantis penktame aukšte. Jis grįžo į savo butą ir bandė nuo dūmų užsikamšyti vonioje. Netrukus vyras skambino kaimynui, pasiprašė priimamas. Stvėręs savo buto rankenos, jis nusidegino plaštaką – taip stipriai net penktame aukšte buvo įkaitę metaliniai daiktai.
Butą antrame aukšte dukros nupirko savo tėvams, suremontavo jį. Jos norėjo, kad tėvai nebevargtų nuosavame name, tegu gyvena nesirūpindami nei stogu, nei kuru. Jau buvo sustatyti virtuvės baldai…
Visos laiptinės durys pažymėtos iksais: taip ugniagesiai paženklino butus, iš kurių evakuoti žmonės – taip išvengiama sumaišties, negrįžtama į tuos pačius butus, taupomas brangus laikas. 
– Visi, kas neturi, kur prisiglausti, važiuosime į viešbutį! – kvietė žmones Savivaldybės ūkio dalies vedėjas Erminijus Stankus: iš miego pažadinta Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos direktorė Lina Kaušakienė įstaigos viešbutyje apgyvendino aštuonis žmones. Sprogimo į kiemą išblokšti daiktai apgadino automobilius, kurių čia aklinai ir iš kitų kiemų. Nukentėjo viso namo gyventojai: kas sutvarkys pajuodusį fasadą?
– Mes to šitaip nepaliksime, – sakė visiškai sudegusio buto savininkės sūnus, pirmakursis studentas.
Žmonės matė: vaikinukas stovėjo priešais savo sudegusio būsto langų kiaurymes ir verkė. Į Panevėžio respublikinę ligoninę buvo išgabentos jo mama ir 14-metė sesė.
Niekas negarantuotas, kad šių jo žodžių niekam neteks kartoti: nežinia, kada keisis situacija Kupiškio dujų ūkyje.


Maža bėdų būtų…

– Kodėl be kaukės? Neturit? Duoti? – niekam neleido užsimiršti E. Stankus.
– Dar gi koronavirusas! Maža bėdų būtų… – visapusiškai situaciją įvertino kupiškietė.


Rita Briedienė
Emilijos Briedytės nuotraukos


Kupiškėnai dalinasi kreipimusi į geros valios žmonės, kurie gali padėti ir paremti Kupiškyje nuo gaisro nukentėjusią Bliekų šeimą.
„Piniginę paramą galima pervesti į Karolio Bliekos sąskaitą LT067300010146273523”, – rašoma kreipimosi tekste ir primenama, jog Karolio mamos visi dokumentai sudegė.