Estijos kilniojo erelio istorijoje – ir kupiškėnai medžiotojai

 

  Organizacijos „Padėkime ereliams” nuotraukos


TV3 laida apie Kupiškio miškuose rastą erelį

Televizijos programa TV3 parengė pasakojimą apie lapkričio viduryje Kupiškio miškuose rastą sužeistą, dabar – jau sveikstantį kilnųjį erelį.
Paukščio paiešką skelbė Estijos gyvosios gamtos mokslų universiteto specialistai. Estai su kolegomis vokiečiais ereliui buvo uždėję siųstuvą ir sekė, kur jis keliauja, ką jis veikia. Siųstuvas ėmė siųsti signalą iš tos pačios vietos Rytų Lietuvoje: kilo įtarimas, kad ereliui kažkas atsitiko, imta jo ieškoti.


Apie sužeistą erelį sužinota per aplinkui…

Kelias dienas paieškos buvo bevaisės. Organizacijos „Padėkime ereliams“ feisbukas pasakojo: „Šeštadienį atsiųsti duomenys patvirtino, kad jis judėjo po mišką ir buvo prasilenkta, o štai sekmadienio vakarą per aplinkui pasiekė žinios apie tame miške aptiktą nepaskrendantį erelį.“
Radusieji paukštį perdavė tiesiai veterinarams į rankas. „Žinoma, informavome detaliai apie įvykių eigą ir paukščio būklę kolegas Estijoje. Paukščiui nustatytas lūžis, tačiau jo būklė stabili ir jis – saugiose rankose“, – pasakojo organizacija „Padėkime ereliams“.


Erelį medžiotojai aptiko Girelės miške

Kaip temainfo.lt sakė Kupiškio rajono Antašavos medžioklės būrelio medžiotojas Vygantas Gurklys, sužeistą erelį medžiotojai aptiko Girelės miške, keli kilometrai nuo Kupiškio.
– Girelės mišku grįžome iš medžioklės. Pamatę besiblaškantį paukštį iškart supratome, kad jis sužeistas. Priartėti prie jo nebuvo lengva, vos kelių metrų betrūksta, ir jis sprunka nuo mūsų. Pastebėjome, kad paukštis ženklintas: kažkam svarbu apie jį sužinoti, – pasakojo V. Gurklys.

  Vyganto Gurklio nuotraukos


Medžiotojai nepaliko erelio likimo valiai

– Sužeistas erelis negalėjo skristi ir, ko gero, buvo alkanas. Jį lengvai būtų sudraskiusi lapė ar janotas. Suskubome skambinti gamtininkams, aplinkosaugininkams – platinome žinią, kad aptikome erelį.
Atsiliepė ieškojusieji paukščio, atlėkė į Kupiškį ir mūsų nurodytoje vietoje jį rado, – pasakojo medžiotojas V. Gurklys.
Teigiama, kad Lietuvoje kilniųjų erelių nėra, tačiau būtent su Kupiškio kraštu siejamos kelios istorijos apie kilniuosius erelius.
Apie 2012 m. Kupiškio rajone buvo aptiktas sužeistas kilnusis erelis ir perduotas Kauno zoologijos sodui, kur jau gyveno šios paukščių rūšies patelė. 2014 m. pora išperino ereliuką, šis gavo Kauno vardą. Dar po metų jis buvo paleistas Kupiškio rajono Mirabelio miške, apie 10 km nuo tos vietos, kur buvo rastas jo tėvas.
Kaip temainfo.lt sakė medžiotojas, aistringas gamtos fotografas Darius Babelis, 2019-ųjų vasarą Mirabelio miške jis matė kilnųjį erelį Kauną ir net nufotografavo jį. Beje, D. Babelis su ornitologais braidė ir Girelės miške, ieškojo. Aptiko jį jau gerokai sutemus ir nė nebebandė fotografuoti.


Rita Briedienė