Geologai apskaičiavo Puntuko svorį ir tūrį

Kaip praneša Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, geologai apskaičiavo didžiausių Lietuvos riedulių tūrį ir nustatė jų svorį.

Anykščių Puntukas – dešimtuko antroje vietoje. Jo tūris – 165,17 kv. m., sveria jis 446 t. Puntuką lenkia tik Skuodo rajono Puokės kaimo Barstyčių akmuo (189,49 kv. m. ir 512 t).

„Lietuva nėra kalnų kraštas, kuriame nieko nestebintų milžiniški rieduliai, todėl laukuose, miškuose ar upėse esantys patys didžiausieji – saugomi gamtos paminklai“, – rašoma ministerijos internetinėje svetainėje.

Kaip teigia am.lrv.lt, apskaičiuoti riedulio tūrį galima dviem būdais: mastelinio modeliavimo būdu arba pritaikius Archimedo išvestą sferos tūrio apskaičiavimo formulę. Žinant riedulio tūrį, galima sužinoti, ir kokia yra jo masė. Tam reikalingas akmenį sudarančios medžiagos tūrio ir masės santykis, t. y. tankis. Lietuvos didžiausius riedulius sudaro gana tankios granito ir gneiso uolienos, kurių tankis yra 2,6–2,8 g kubiniam centimetrui. Palyginimui, smiltainio tankis – apie 2,2–2,5 g/cm3.

10 didžiausių Lietuvos riedulių duomenys:

Parengta pagal am.lrv.lt
temainfo.lt archyvo nuotr.