Inga Gintautienė įgyvendino savo svajonę: širdžiai mielą pomėgį pavertė verslu

Inga Gintautienė
Inga Gintautienė


Kupiškio rajono Žaidelių kaimo gyventoja Inga Gintautienė savo namų virtuvę įsirengė taip, kad atitiktų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos reikalavimus gamybai namuose. „Projekto paramos lėšomis įsigijau reikiamus daiktus ir įrangą – virtuvinius baldus, šaldytuvą, kitą buitinę techniką ir, pagaliau, įgyvendinau savo svajonę, – temainfo.lt sakė Inga.


Virtuvę – į dvi dalis

Ingos Gintautienės šeimos namų 15 kv. metrų virtuvė dabar padalinta į dvi dalis: vienoje pusėje – šeimai, kitoje – gamybai. Atskiros spintelės, gamybos vieta, šaldytuvas. Įregistravusi savo veiklą pagal individualios veiklos pažymą ir gavusi VMVT leidimą, balandį ji pradėjo gamybą „Ingos tortai ir skanumynai”. Pagal užsakymus Inga kepa devynių rūšių tortus „Medutis“, „Napoleonas” „Rafaelo“, „Snikers“, „Maskarponės karamelinis“, ,„Maskarponės šokoladinis”, „Red velvet“, „Apelsininis”, „Braškių jogurtinis su maskarpone“, keksiukus, pyragų kamuoliukus, angliškai vadinamus „cake pops“ ir prancūziškus skanėstus „macarons“. Tortai kainuoja nuo 13 iki 15 Eur už kilogramą.


Vos ne kasdien – po tortą

Pirmą gamybos mėnesį – nuo balandžio 1-osios iki 30 d. – Inga džiaugėsi, kad užsakymų netrūko: iškepė ir pagamino 24 tortus nuo 1,4 iki 4 kg ir 12 keksiukų.
Vos ne kasdien – po tortą.
– Tik kovo pabaigoje gautas Maisto ir veterinarijos tarnybos leidimas dirbti, o jau tiek klientų! Kaip žmonės spėjo sužinoti apie kepėją? – teiravomės I. Gintautienės.
– Reklamuoju savo tortus socialiniuose tinkluose. Kita vertus, tortus kepu jau dešimt metų, tad draugai, pažystami vienas iš kito sužino, – sakė ji.


Mokytojas – internetas

Ingos šeimoje nebuvo tortų kepimo tradicijų, ji neturėjo jokių konditerijos mokytojų, net pati negalvojo susieti savo gyvenimo su konditerija. Kepti tortus imta prieš dešimt metų, po dukters Augustės gimimo: net tapo tradicija kartą per mėnesį iškepti tortą. Imta naršyti internete, mokytis įmantriausių tortų gamybos, kaupti žinias, tobulinti turimą patirtį. Vis dėlto kiekviename gaminyje lieka sava paslaptis, sava kūryba. Inga nė nepajuto, kaip mintis turėti kepyklėlę tapo svajone.
Šeima džiaugiasi mamos sėkme. Dukra Augustė žino esanti šio jos pomėgio priežastimi. Ji, kaip ir tėtis, labai mėgsta tortus. Jaunėlis Emilis valgo tik tokius, kuriuose nėra laktozės. Pati kepėja nemėgsta saldumynų, paragauja jų tik kepdama.


Beliko sulaukti plakiklio

– Projektą rašiau Kupiškio rajono VVG. Gautomis lėšomis įsigijau praktiškai viską: virtuvinius baldus, šaldytuvą, kitą buitinę techniką, – temainfo.lt sakė I. Gintautienė.
Šaldytuvą ji rinkosi be šaldiklio, kol kas jo nereikia. Svarbiausia buvo didelė talpa, kad tilptų dviejų ar trijų aukštų tortai, būtų pakankamai vietos sudėti gamybai skirtus produktus. Naują garinę-elektrinę orkaitę rinkosi dėl jos funkcionalumo.
– Kai kuriems mano kepiniams reikia būtent tokios: garuose kepti produktai būna minkštesni, puresni. Be to, labai gera orkaitės funkcija – integruotas termometras, kuris man leidžia žinoti temperatūrą kepinio viduje, – pasakojo Inga.
Nusipirkta labai talpi indaplovė: tortams gaminti indai yra dideli. Dar laukiama atkeliaujant plakiklio.


Įsivyravo nauja tvarka
Kai mama kepa tortus, virtuvėje niekas jai netrukdo. Tokia jau įsivyravo tvarka. Vyras Ovidijus padėjo pertvarkyti virtuvę, kad tilptų nauja įranga. Ir viskas. Inga dirba viena, kol kas pagalbininkų jai nereikia.


Rita Briedienė
Ingos Gintautienės nuotraukos