Ką daryti, kad toji naktis nebūtų pamiršta?

Rokiškio rajono Kamajų Antano Strazdo gimnazijos moksleiviams Sausio 13-osios laužą teko uždegti valandą anksčiau nei buvo planuota – taip pageidavo Lietuvos televizijos žurnalistas Skirmantas Pabedinskas. Negali pykti: kamajiškių renginį „Mes vykome ginti laisvės“ rodys per televiziją, be to, iškarto po premjero Algirdo Butkevičiaus kalbos.

Gimnazijos renginių salėje vykęs iškilmingas posėdis jau šurmuliavo pabaigai būdingu nerimastingumu, kai Rokiškio krašto muziejaus Istorijos skyriaus muziejininkas Valius Kazlauskas pranešė:

– Oro pavojus! Skirstykitės į grupes! Vieni klijuoja langus, kiti stato barikadas!

Prasisėjo šiokia tokia erzelynė.

– Mes neturim klijų, – mokytojai, tarsi mamai, į skverną bandė kabintis mergaičiukė.

– Bėk prie tų, kurie jų turi! – šūktelėjo mokytoja, apimta nerimo, tarsi netrukus tikrai prasidės oro antskrydis arba į Kamajus įrėplios rusų tankai.

Būrį vaikinų ir merginų nusivedė buvęs Seimo narys Kazimieras Uoka: jis dar puikiai atsimena, kaip statyti barikadas. Gimnazistams talkino beveik visi, tądien dalyvavusieji Istorijos pamokoje: Leonas Jankauskas, Vytautas Masiulis, Antanas Žilinskas.

O prie laužo jaukiai šildėsi prisiminimuose paskendusi mokytoja Vanda Vasiliauskienė: prieš 23 metus jai buvo 64-eri. Susitikti su kamajiškiais mokiniais atvyko ir Feliksas Mažeikis: anuomet jam buvo 73-eji. Visi jie, 1991 m. sausio 13-osios įvykių dalyviai, puikiai prisimenantys tą kraupią naktį.

Gimnazijos kiemas šurmuliavo: vieni statė barikadas, kiti kūrė ugnies stulpus, treti zujo aplink laužą. Panevėžio 5-osios rinktinės Rokiškio 9-osios kuopos vado Algio Veikšio bei 12-osios kuopos vado Vytauto Statulevičiaus vadovaujami jaunieji šauliai dalino karštą arbatą, kareivišką grikių košę. Kas dar rajone turėtų tokią lauko virtuvę?! Ji neataušo net tada, kai šauliai metėsi į pagalbą statyti barikadų.

O paskui – rimtis. Ant langų bolavo kryžmai užklijuotos juostos, liepsnojo įsiplieskęs laužas. Ant specialiai sukaltų stendų vaikai smaigstė piešinius. Prie ugnies stabtelėjo vietinis muzikantas, kažkas jam pasiūlė taburetę. Armonikos garsai užliejo kiemą. Jausmai pynėsi: darėsi ir liūdna, ir graudu, ir linksma…

Skirstytis niekas neskubėjo. Tik tada, kai laužas ėmė žaižaruoti žarijomis, visi suėjo mokyklon.

– Kartą žydas manęs paklausė: „Kaip Lietuvai, esančiai tarsi visiems ant tako, pavyko išlikti?“ Aš jo irgi paklausiau: „O kaip jums pavyko išlikti penkis tūkstančius metų?“ Pašnekovas paaiškino: „Vaikams mes pasakojame savo tautos istoriją. Per Velykas įprasta ir pasakoti, ir klausytis visą valandą.“ Juk tiktų šis pavyzdys ir mums? – lyg ir tarėsi su visais Rokiškio rajono meras Vytautas Vilys, beje, kamajiškis.

Sausio 13-ąjai tądien sukurtą eilėraštį perskaitė poetė Danutė Mažeikienė, kalbėjo ir kiti bendruomenės nariai.

– Niekada nepamiršdavome paminėti šios dienos. Tačiau minėjimai darėsi monotoniški, matėme, kad jie vis sunkiau pasiekia vaikų širdis.

Pas mus atvyko fotografas Nerijus Slesariūnas ir muziejininkas Valius Kazlauskas. Jie mums pasisiūlė galintys surengti Sausio 13-ąjai skirtą parodą, buvo planuojama ir daugiau renginio detalių. Mūsų gimnazijos bibliotekos vedėja Jolanta Lašienė net sunerimo: jai norėjosi žinoti viską: kas ir kaip bus, kiek visa tai truks. Čia – mokykla, čia netikėtumų nereikia. Ir štai mes pamatėme savo gimnaziją tokią, kokią visada ir norėjome matyti: mokiniai giedojo himną ne iš lapelių, nebereikėjo vedančiojo, aiškiai galėjai justi jų pasididžiavimą – tai mūsų mokykla, mūsų šalis. Užaugo ta karta, kuriai nebe gėda pasakyti, jog esame lietuviai, – „TEmai“ pasakojo Antano Strazdo gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Olivija Saranienė.

Į tą iškilmingą ir nuotykių kupiną dieną kaip upeliai susibėgo daugybė dalykų: puikus gimnazistų kanklininkų ir šokėjų koncertas, Jurgio Kairio skautų draugovės dainos, gitaristų giesmė „Aleliuja“, jaunųjų šaulių programa, jau antrus metus gimnazijos neformalios jaunųjų gidų grupės „KAS gi“ vykdomo projekto „Renkame publiką – rodome Kamajų respubliką“ naujas laikraščio „Kamajų strazdukų giesmės“ laikraštis – tik pamanyk,13 dieną 13-asis numeris! O kur dar Istorijos pamoka, susitikimai, televizijos kameros, laikraščių žurnalistai ir fotografai, rajono vadovai, muziejininkai!..

– Toks geras apėmęs jausmas! – po renginio sakė Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė.

Kamajiškius aplankė ir TS-LKD Rokiškio rajono skyriaus pirmininkė Diana Meškauskienė. Jos sūnus Linas Meškauskas – bene jauniausias rokiškėnas, sausio 13-osios įvykių dalyvis.

– Atmintin įstrigo begalė žmonių ir purvini visų batai: tiek aš, vaikas, tada tegalėjau matyti – man buvo šešeri, – dalinosi prisiminimais jaunas vyras.

– Mane visada kankino klausimas – ką daryti, kad žmonėse neužsimirštų 1991-ųjų nakties? Žinau vieną svarbų dalyką – ne viską esame užfiksavę. Toks kaip šis renginys padovanoja daug netikėtumų. Štai Kamajų gimnazijos foto būrelio vadovė Daiva Baltakytė paskelbė nuotraukų konkursą „Aš laisvas“. Dešimtokė Jurgita savo nuotraukoje užfiksavo Sausio 13-osios medalį. Ne ženklelį, va, tokį, kokį turiu aš, o medalį. Paaiškėjo, jog mergaitės mama Eglė Kilienė (Merkytė), tuo metu buvusi medicinos studentė, – anos košmariškos nakties dalyvė, puolusi padėti tanko sužalotai Loretai Asanavičiūtei… Dabar E.Kilienė su šeima gyvena čia, Kamajuose. Mums tai buvo didžiulis atradimas.

Šis gimnazistų renginys padėjo surašyti jau, rodos, visus kamajiškius, sausio 13-osios dalyvius. Ir vėl nustebome sužinoję, jog Vilniuje su visais tąnakt buvo ir rokiškėno verslininko, UAB „Ivabaltė“ generalinio direktoriaus Irmanto Tarvydžio žmona Asta, – pasakojo muziejininkas V.Kazlauskas.

Didžiuliu renginio įvykiu tapo ir N.Slesariūno foto paroda „Daina laisvei“. Sausio 13-ąjai jis renkasi vis kitą temą: rokiškėnai jau yra matę jo parodą „Laužai“. Šioje kolekcijoje yra unikali ir kupiškėnams nuotrauka: pulkelį laužą apsėdusių žmonių ženklina rajono vėliava. 1991-aisiai jie ją jau turėjo.

N.Slesariūno ir tokių kaip jis dėka sausio 13-oji nepasimirš. Anos nakties dainos ir kitų naktų dainos aną prisiminti… Tarsi girdi žmones nuotraukose, tarsi jauti jų šilumą…

Ir vėl netikėtumas: pro sėdinčiųjų pečius matai dainuojančią mergaitę. Ji – Rokiškio krašto muziejaus renginio, skirto Sausio 13-osios įvykių 20-mečiui paminėti, dalyvė.

– Juk tai mūsų moksleivė Miglė Čypaitė! Dabar ji jau septintokė, – atpažino saviškę mokytojai ir mokiniai.

– Tai ypatinga mokykla, pajutusi kūrybos laisvę, turinti bendruomeniškumo polėkį. Šalia tokių vaikų atsiskleidžia ir suaugusiųjų kūrybiškumas, – sakė muziejininkas V.Kazlauskas.


Renginio nuotraukų albumas:


temainfo.lt
Emilijos Briedytės ir „KAS gi“ komandos nuotraukos