Karališkųjų vargonų muzika sugrįžta į Anykščius

Liepą 580 metų gimtadienį švenčiantys Anykščiai ruošiasi dar vienai svarbiai sukakčiai – jau XX kartą vyksiančiai tarptautinei vargonų muzikos šventei – jubiliejiniam Šv. Mato tarptautiniam vargonų muzikos festivaliui. Visą mėnesį – kiekvieną rugpjūčio šeštadienį 20 val. – Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčios svečiai bus kviečiami pasiklausyti ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos, Lenkijos, Estijos bei saulėtosios Italijos vargonininkų atliekamų kūrinių. Jau tapo įprasta: iš Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčios festivalis nusikels ir į kitas, ne tik Anykščių, bet ir kaimyninių rajonų bažnyčias. Dvidešimtojo gimtadienio sukakčiai paminėti šiais metais suplanuota net 12 koncertų.

Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje

Kaip teigia festivalio organizatorius Stanislovas Aglinskas, nors šių metų pasaulinės tendencijos pakoregavo jubiliejinius koncertus, tačiau kartu ir pastūmėjo sugrįžti prie festivalio ištakų. „Per du dešimtmečius Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse subrendo solidi vargonininkų karta, fantastiškai atliekanti ne tik klasikinius, bet ir šių dienų kompozitorių ar net savo pačių kūrinius. Džiaugiuosi, kad šiemet turėsime unikalią galimybę atidžiau pasiklausyti, kaip šie atlikėjai prakalbins kone šimtamečius Anykščių bažnyčios vargonus“, – sakė S. Aglinskas.
Didžiuosiuose festivalio koncertuose Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje atlikėjai gros dar 1925 m. Southamptone (Didžioji Britanija) meistrų „James Ivimey“ sukonstruotais ir jau per 20 metų Anykščiuose veikiančiais vargonais.
Rugpjūčio 1 d.: – festivalio atidarymo koncerte – Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčios skliautuose skambės vargonininkų dueto Vido Pinkevičiaus (Lietuva, vargonai) ir Aušros Motūzaitės-Pinkevičienės (Lietuva, vargonai) specialiai festivaliui sukurta programa.
Rugpjūčio 8 d. – jaunųjų atlikėjų iš Latvijos Larisos Carjkovos (vargonai) ir Montos Martinsones (sopranas) programa. Skambės baroko epochos kompozitorių kūriniai.
Rugpjūčio 9 ir 10 dienomis kartu su profesoriumi Josefu Serafinu koncertuos jaunieji Lenkijos vargonininkai.
Rugpjūčio 15 d. – vargonininko ir kompozitoriaus iš Estijos Toomo Trass koncertas. Programoje girdėsime estų kompozitorių ir paties atlikėjo kūrinius, skirtus vargonams.
Rugpjūčio 22 d. – vargonininkės Simonos Fruscella (Italija) pasirodymas, kuriame bus atliekami J. S. Bacho ir jo amžininkų kūriniai.
Rugpjūčio 29 d. – festivalio uždarymo koncerte – lietuvių kilmės vargonininko, šiuo metu reziduojančio Lenkijoje, Romo Šliaužio koncertas.

Kitose Utenos apskrities bažnyčiose

Rugpjūčio 2 d. 10 val. Antalieptės Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje giedos Anykščių Šv. Mato kamerinis choras „Salve Cantus” (vad. Rimvydas Griauzdė), vargonuos Justinas Šapola.
Rugpjūčio 16 d., 10 val. Kavarsko Jono Krikštytojo bažnyčioje – Jarūnės Barkauskaitės (Lietuva, vargonai) ir Aušros Liutkutės (Lietuva, sopranas) koncertas.
Rugpjūčio 16 d. 12 val. Debeikių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje – Linos Lukošienės (Lietuva, vargonai), Viktorijos Jakštienės (Lietuva, sopranas) ir Gintarės Baltakytės (Lietuva, vargonai) koncertas.
Rugpjūčio 16 d. 15 val. Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčioje – Jarūnės Barkauskaitės (Lietuva, vargonai), Aušros Liutkutės (Lietuva, sopranas), Neringos Valuntonytės (Lietuva, fortepijonas) ir Visvaldo Jonušo (Lietuva. saksofonas) koncertas.
Rugpjūčio 23 d. 12 val. Molėtų Petro ir Povilo bažnyčioje – Simonos Fruscella (Italija, vargonai) koncertas.
Šv. Mato tarptautinis vargonų muzikos festivalis – Anykščių ir Seinų (Lenkija) bendrystę per vargonų muziką pradėjęs puoselėti renginys. Besibičiuliuojančiuose miestuose 2000 m. pirmą kartą buvo suorganizuoti koncertai, per 20 metų išaugę į tarptautinį festivalį, kuriame be atlikėjų iš Lietuvos ir Lenkijos jau koncertavo svečiai iš Latvijos, Norvegijos, Ispanijos, Ukrainos, Jungtinių Amerikos Valstijų, kitų Europos ir pasaulio valstybių. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Anykščių rajono savivaldybė. Visi festivalio koncertai nemokami. Daugiau festivalio naujienų ir išsamesnės programos ieškokite www.organfestival.com.


Stanislovas Aglinskas
VšĮ „Prasmingas garsas“ direktorius,
Šv. Mato tarptautinio vargonų muzikos festivalio organizatorius
Nerijaus Papirčio nuotraukos

Užsk. nr. A20-25