Kavoliškis žada tapti Žalio apdaro bendruomene

Šią savaitę Kavoliškis pradeda sodinti Jaunų šeimų parką. Čia vyksta ir daugiau gerų ir gražių dalykų. Kavoliškietė nustebino rankiniu pjūkleliu „nušienavusi“ tvenkinio karklus.


Planuoja Žalio apdaro bendruomenę

Kaip temainfo.lt sakė Kavoliškio, esančio šalia Rokiškio, bendruomenės pirmininkė Danutė Kirstukienė, kavoliškėnai ima planuoti Žalio apdaro bendruomenę.
Kavoliškis visoje Lietuvoje garsėjo kalėdinėmis girliandomis, artojų Pirmos vagos švente. Žinomas yra ir senu Kavoliškio dvaru bei Komarų parku. Čia ne kartą lankėsi Lenkijos Prezidentas Bronislavas Marija Karolis Komorovskis, viešėjo Grodzisko miesto delegacijos. Būtent Kavoliškyje apsistoja nakvynei Vokietijos Estenfeldo miesto Maltos ordino atstovai. Susitikimų progomis vis sodinami medžiai.
– Susidėjo daug gražių visuomeninių ir privačių iniciatyvų, gražinančių ir jaukia darančių mūsų aplinką. Visa tai ėmė sufleruoti Kavoliškio strategiją – kurti Žalio apdaro bendruomenę, – temainfo.lt sakė D. Kirstukienė.


Kelios liepų alėjos

Kaimas turi kelias liepų alėjas. Liepos – kavoliškėnų simbolis, nuo Komarų laikų likęs. Taigi viena liepų alėja – Kavoliškio dvaro, kita su vokiečiais ir lenkais sodinta, dar viena, jau gerokai ūgtelėjusi – bendruomenės.
Su Maltos ordino atstovais kaime iš kalninių pušelių salelės sukurtos.
– Ir mums, ir svečiams smagu sodinti medžius. Prie medelių yra lentelės su pavardėmis. Gal kiek jau ir apsitrynė užrašai, bet turiu visų svečių sąrašus, todėl atnaujinti nesunku, – sakė bendruomenės pirmininkė.


Čia audžiami floristiniai kilimai

Šiemet bendruomenės pirmininkės D. Kirstukienė projektą rašė „Liepų oazei“. Tai jau tradicinis kavoliškėnų renginys: kviečiami bitininkai, skinamos liepos, liepžiedžių dovanojama neįgaliesiems ir seniems žmonėms. Iš kaimų čia suvažiuoja medauninkai: rengiamas avilių paradas, dūminama, įvairiausio medaus kavoliškėnams dovanojama. Retas dalykas: šiai šventei audžiami floristiniai kilimai. Ant ilgų karčių tempiamas ir rišamas špagatas, kaišiojami žolynai.
Šiųmetė, jau ketvirta, šventė numatyta liepos 31-ąją.


Rankiniu pjūkleliu

Kai yra entuziastas, tai ir kiti noriai juda. Tačiau kavoliškietė Danutė Lukštaraupienė pranoko lūkesčius: pasidavusi gražinimo iniciatyvoms, ji ėmė ir išpjovė tvenkinuko karklus. Žinoma, paprasta pasakyti – ėmė ir išpjovė. Maždaug dviejų arų tvenkinuko pakrantę apeiti – keliasdešimt metrų.
– Kadangi mūsų ten yra daržas, tai ir ėmiausi valyti „prūdą“. Dirbau ir dirbau. Pradėjau pernai rudenį, baigiau šį pavasarį. Rankiniu pjūkliuku, kaip mes sakome, – „pupsiuku“, nupjaunu kelias šakas, susidedu, pareinu namo. Tokiu instrumentu daug nepripjausi. Nors medis minkštas, bet vyrai man sakė nepjaus, negadins grandinės. Čia žabankštynas buvo, – temanfo.lt pasakojo kavoliškietė.
Tvenkinuku kažkada naudojosi buvusios Kavoliškio melioracijos įmonės šiltnamio darbuotojai, nors iškastas jis, ko gero, priešgaisriniams reikalams. Daug metų nuo to laiko praėjo: šiltnamio nebėra, o vandenį iš tvenkinuko semia šalia jo įsikūrę daržininkai. Senjorai patenkinti, džiaugiasi: „Vandenio turim!“
D. Lukštaraupienė – Rokiško kazino administratorė. Pandemija uždarė namuose, tad karklų pjovimas buvo ir mankšta, ir minčių praskaidrinimas. Ji labai dėkinga verslininkui Jonui Žemaičiui: šakas susivertė ir išvežė. Iš pradžių atrodė, kiek jų čia tebus, o susikrovė kalnai.


Kaip į Europos priemiestį

– Jei ne Kavoliškio verslininkai, mažiau ir planų turėtume, – nusijuokė D. Kirstukienė.
Bet, jos manymu, didžiausias idėjų generatorė – Rokiškio kaimiškosios seniūnijos seniūnė Dalia Janulienė. Jai priklauso ir Jaunų šeimų parko idėja. Čia, Sodų gatvės gale, ant kalnelio, senosios vandenvietės plote, irgi „žabankštynas“ buvo. Seniūnijos iniciatyva išrauti kelmai, užsėta veja.
– Mano širdžiai vis neleidžia nurimti mintis, kad vaikai neturi kur pasiausti. Rampos jiems reikia. Parke gal riedutininkų –dviratininkų rampą pastatysime. Trūksta Kavoliškyje žaidimų aikštelių, – pasakojo D. Kirstukienė.
Kavoliškėnai dėkingi Rokiškio rajono savivaldybei, Kaimiškajai seniūnijai už pėsčiųjų-dviratininkų taką.
– Į Kavoliškį dabar atvažiuoji kaip į kokį Europos priemiestį, – sakė D. Kirstukienė.


Pradeda sodinti Jaunų šeimų parką

Jau šią savaitę Kavoliškis pradeda sodinti 20 arų Jaunų šeimų parką. Kavoliškis ir toliau laikysis Komarų tradicijos – daugiausia sodins liepaičių. Bus berželių, pušaičių. Patarimų negaili Savivaldybės architektūros ir paveldosaugos skyriaus vedėjo pavaduotoja Ingrida Trumpaitė: suplanuota, kiek vietos parke palikti talkoms, kiek – jaunų žmonių proginiams medžiams. Kuriama tradicija : vestuvių, krikštynų, vaikų ir jų tėvų gimtadienių progomis čia bus sodinami medžiai.
Kaip sakė D. Kirstukienė, Kavoliškis jaunėja. Sugrįžta čia gyvenusiųjų vaikai. Grįžo iš Anglijos, Norvegijos… Reikia būstų. Neseniai Kavoliškyje vieną namą pirko už 13, kitą – už 60 tūkst. eurų. Nelygu koks.
Kaime šiuo metu gyvena 1 248 žmonės.


Rita Briedienė
Kavoliškio bendruomenės nuotraukos