Rugsėjo 17 d. Kupiškio etnografijos muziejuje Lietuvos savivaldybių asociacija savo išvažiuojamąjį posėdį surengė Kupiškyje.

„Šis posėdis bus uždaras, tačiau po jo (apie 14.00-14.10), jei norėsite, turėsite galimybę užduoti klausimus valdybos nariams“, – teigiama savivaldybės mero patarėjos Miglės Savukaitės spaudai išplatintame pranešime.

Kodėl Kupiškyje? Kodėl užsidarę? Kokia darbotvarkė?

Ryškiausieji šalies savivaldos eksponatai muziejuje neketino ilgai dulkėti – vos pora valandų. O per tą laiką šiokios tokios posėdžio žinios pasiekė ir žurnalistus koridoriuje. Verkia Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas… Nei kaip paguosti, nei kaip paklausti… Nerimauta be reikalo. Daug kas verkia, kai Kupiškio kultūros namų etnografinis ansamblis „Kupkėmis“ gieda sutartines.

Kupiškio mero patarėja M.Savukaitė palaikė nuotaiką.

– Posėdis užsitęs maždaug 40 min., – pranešė ji.

Po kiek laiko:

– Dar gerą pusvalandį užsitęs… Dar gal 10 min…

Paskui į koridorių išėjo kažkokia kita patarėja.

– Kokius atstovaujate leidinius? Kam norite užduoti klausimus ir kokius?

Per visus Lietuvos nepriklausomybės metus mano klausimų niekas nėra cenzūravęs. O ir ko klausti, kai tavęs neįleidžia į posėdį.

– Pirmuoju klausimu buvo svarstoma, kurioms savivaldybėms tekti Krivulės apdovanojimus. Nenorėjome, kad šios žinios patektų į spaudą, – pasakė išėjusioji.

– O antruoju? Žurnalistai galėjo būti įleisti vėliau.

– Dalyvių galėsite paklausinėti po posėdžio.

– Ko klausinėti, jeigu tame posėdyje mums neleista dalyvauti?

– Darbotvarkę reikėjo pasiskaityti LSA svetainėje.

– Galėjom ją ir mintinai išmokti, bet juk į posėdį mes neįleidžiami. Šiuo atveju tik vienas klausimas ir tedomina: kodėl neįleidžiami?

– Jei tik tiek tedomina, tai ko į tą posėdį eiti? – sakytum, ji būtų paties LSA prezidento Ričardo Malinausko patarėja.

– Surizikuoti: gal kažką sužinosim, palyginsim, paskelbsim…

– Mes viską paskelbiam.

– O ką mums veikti?

– O jūs nė nesikreipėt ir neprašėt leidimo dalyvauti posėdyje.

– Jei žydru ant balto parašyta: uždaras. Atvažiuoja į Kupiškį LSA valdyba pirmą kartą nuo jos įsteigimo, t.y. nuo 1992 metų, ir mes turime eiti prašyti leidimo? – šioje vietoje jau buvo galima alpti iš nevilties.

– Pirmuoju klausimu buvo svarstoma, kam teks Krivulės apdovanojimai…

– O antruoju?

– Tiek jūs ir tesidomite savivalda, jei darbotvarkės neskaitot.

Imta kartotis.

Žurnalistas Rytis Juozapavičius kažkaip taip yra pasakęs: „… kai imi vartoti sunkią kalbą, dingsta bendras atsakymų ieškojimas, dingsta racionalus protas, kuris mus sieja… „

Gryna „pravda“. Gerai, kad koridoriuje pasirodė Kauno meras Andrius Kupčinskas.

– Kodėl posėdis uždaras? – lyg ir per griežtu tonu paklausta.

– Nė nežinau… Gal kėdžių pritrūko? Labai daug žmonių suvažiavo.

– Pirmuoju klausimu buvo svarstoma, kam teks Krivulės apdovanojimai… – fone girdėjosi komentaras.

– Na va, yra kas žino… – nebesidaugiažodžiaudamasis kalbą užbaigė Kauno meras.

– Mes tai visur žurnalistus įsileidžiam. Štai Klaipėdoje lankėsi premjeras Algirdas Butkevičius. Nedarbiniame susitikime jis net klausė: „O kodėl čia žurnalistai?“ „Niekas nepageidavo, kad jų nebūtų“ – atsakiau jam, – į pokalbį teko įtraukti ir V.Grubliauską. Jis patvirtino salėje braukęs ašarą.

Ir tapo aišku: nuo rajono vadovo priklauso, kiek savivalda atvira visuomenei. Kupiškio merui Jonui Jaručiui turėjo būti svarbu, kad rajone dirbantys žurnalistai būtų įleisti į salę. Bent jau nuo atrojo klausimo, nes pirmuoju buvo svarstoma, kam atiteks Krivulės apdovanojimai.

– Reikia būti tolerantiškiems… – rado progos įsiterpti ir Kupiškio rajono savivaldybės mero patarėja – bene visais klausimais – M.Savukaitė.

Pasakė ir uždarė paskui save duris.


temainfo.lt