Merui teko teisintis, kodėl kupiškėnų biudžetas deficitinis?

Kupiškio rajono meras Jonas Jarutis


Kovo 7 d. Kupiškyje lankėsi Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Rasa Juknevičienė, Antanas Matulas, Sergejus Jovaiša ir Kazys Starkevičius. Svečius lydėjo rajono savivaldybės tarybos nariai Dainius Bardauskas ir Rima Grybauskienė.

Iki susitikimo su Kupiškio rajono meru Seimo narė R. Juknevičienė spėjo pabuvoti Subačiaus gimnazijoje, o A. Matulas  – to paties miestelio ambulatorijoje.

Savivaldybės posėdžių salėje svečius priėmęs meras Jonas Jarutis sakė, jog rajono vadovai yra atviri visiems šio krašto svečiams, nesvarbu, kokiai partijai jie atstovautų.

– Seimo narių vizitas į mūsų kraštą mums yra įvykis. Čia atvykusieji yra kilę iš Aukštaitijos krašto, tad dažnokai mums tenka susitikti savivaldai svarbiuose renginiuose, Regiono plėtros komisijos posėdžiuose. Tarp svečių smagu matyti TS-LKD šešėlinės vyriausybės atstovų, turinčių minčių, kaip skatinti regionų plėtrą. Problemų turime kaip ir visi, nors ir nesame pirmaujantys nei bedarbyste, nei įsiskolinimu, – kalbėjo meras J.Jarutis.

Seimo nariui S.Jovaišai rūpėjo šildymo kaina. Kupiškėnai už centralizuotai tiekiamos šilumos 1 kWh moka apie 34 ct.

– Tačiau čia bene didžiausios vandens vartojimo kainos. Kodėl taip yra? – klausė Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas A.Matulas.

Anot mero, o ir jį papildžiusio D. Bardausko, vandens kainą lemia mažėjantis rajono gyventojų, todėl – ir vartotojų  skaičius.

Seimo narys A.Matulas nebuvo nusiteikęs diskusijoms. Net pakeltu tonu jis klausė, kas lėmė kupiškėnų 3 mln. biudžeto deficitą – mažėjantis gyventojų skaičius, projektų neracionalumas, valdymo problemos?

– Pasvalys ir Kupiškis – panašūs rajonai. Tačiau Pasvalyje vandens kainos dvigubai mažesnės. Pasvalio biudžeto deficitas – tik milijonas, – net linktelėjęs į J.Jarutį kalbėjo A. Matulas.

Bet juk vis tiek deficitinis. Kokį esminį skirtumą sudaro du milijonai, jei net pasvaliečiai nebesugebėjo tiek susiveržti diržų, kad galėtų girtis subalansuotu biudžetu? O juk  šis kraštas apdovanotas ne tik derlingomis žemėmis, bet ir Seimo nariu. Kupiškio rinkėjai, priskirti biržiečiams ir anykštėnams, jau trys kadencijos nebeįstengia išsirinkti savo atstovo.

– Du milijonai – labai daug! – sakė A. Matulas

Sunku pasakyti, kodėl niekas neužsiminė apie sumažintą savivaldybių iždą: dar prieš ketverius metus Kupiškio biudžetas buvo apie 20 mln. didesnis; nevienodai rajonams pavyko subalansuoti situaciją ir nurėžus savivaldybių viršplanines pajamas.

– Didėjo išlaidos infrastruktūrai, –  nelabai vykusiai gynėsi rajono meras.

– Reiktų įvertinti ir savivaldybėms primestas bei nepakankamai finansuojamas valstybės funkcijas, –  svečiams priminė D. Bardauskas.

Seimo narė R.Juknevičienė norėjo sužinoti, kokios yra esminės dabartinės situacijos priežastys, koks gydymo metodas.

– Kaip analizuojate sistemines aplinkybes? Kokią dalį jūsų laiko užima šie dalykai? Kokia pagrindinė Kupiškio žinia? – klausė ji mero.

Kupiškėnai ruošia dirvą investicijoms: šį mėnesį taryba tvirtins 27 ha, skirtų žuvivaisos verslui, detalųjį planą, trys sklypai ruošiami Kupiškio mieste, keičiant jų paskirtį bus reikalingas ir Vyriausybės sprendimas – į Kupiškį dairosi baldų gamintojai; Subačiuje rengiamas 3 ha detalusis planas. Į pastarąją teritoriją, anot mero, interesą turi pageidaujantieji čia statyti grūdų elevatorių.

– Grūdų elevatoriaus pretendentas tikras? – teiravosi Kazys Starkevičius.

Neatrodė, kad svečius sudomino ir kupiškėnų rekreaciniai planai. Anot jų, viskas nukreipta į turizmą, į pramogas – abejoti projektai. Bet čia pat jie klausė, ar turi kupiškėnai edukacinių programų kaip, pavyzdžiui, anykštėnai – „Duonos kelią“, biržiečiai – „Alaus kelią“. Kupiškėnai Uoginių Adomo Petrausko muziejuje rengia Amatų centrą.

Anot R. Juknevičienės, reikalingos investicijos ir naujos darbo vietos. Bet gi kaip vasario 18-osios susitikime su rokiškėnais aiškino ekspremjeras Andrius Kubilius, ir pastarosios – nebe išeitis.

– Deja, šiuo metu taip surėdytas biudžetas: jei ir būtų sukurta papildomų darbo vietų, tai tik pirmais metais iš Gyventojų pajamų mokesčio biudžetas pajustų papilnėjimą. Tačiau kitais metais Finansų ministerija nuimtų dalį centrinės dotacijos, ir jūs turėtumėt vėl tą patį biudžetą, – aiškino jis.

Piktokai ir nepiktokai pasišnekėta ir išsiskirstyta: R.Juknevičienė išvyko susitikti su rajono policininkais, Šv. Kazimiero vaikų globos auklėtiniais, Kupiškio senelių namų gyventojais; K.Starkevičius – su rajono ūkininkais, žemės ūkio specialistais bei Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos bendruomene; S. Jovaiša – su skapiškėnais; A. Matulas – su rajono medikais. Pavakare Kupiškio kultūros centre Seimo nariai susitiko su rajono visuomene.


temainfo.lt
Ritos Briedienės nuotr.