Kraštiečiai pagerbė Pranciškaus Eigmino atminimą

Rokiškio rajono Kriaunų muziejuje atidaryta Natalijos ir Olego Riabčuk paveikslų paroda. Brolis ir sesuo – vilniečiai, ir ne iš karto gali suprasti, kas juos sieja su Kriaunomis.

Kaip skelbia Rokiškio krašto muziejus, kovo pabaigoje kriauniškiai surengė susitikimą „Gimtinėn sugrįžus“, skirtą kraštiečiui, sambo pradininkui Lietuvoje dr. Pranciškui Eigminui atminti.

Kriauniškių pakviesti į renginį atvyko Lietuvos sambo federacijos prezidentas dr. Eduardas Rudas, nariai ir veteranai, buvę P.Eigmino auklėtiniai, bendradarbiai, sportininkai iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Palangos. Jie aplankė Bajorų kaimą, kur gimė P.Eigminas, prie jo gimtojo namo iškėlė inkilų. Paskui renginys persikėlė į Kriaunų muziejų.

P.Eigminas gimė 1936 m. rugsėjo 14 d. Rokiškio rajono Bajorų kaime, baigė Obelių vidurinę mokyklą, Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete įgijo ekonomisto specialybę. Net  27 metus jis dirbo universiteto prorektoriumi ūkio reikalams; parašė mokslinį darbą ir apgynė daktaro disertaciją, vėliau įgijo docento laipsnį.

Imtynėmis P.Eigminas susidomėjo pirmame kurse: jis netruko įvaldyti sudėtingą veiksmų techniką, greitai tapo Lietuvos laisvųjų imtynių čempionu, sporto meistru, vadovavo universiteto savigynos imtynių sekcijai, išugdė 15 sporto meistrų, jam buvo suteiktas nusipelniusio trenerio vardas.

Dr. P.Eigminas – aštuonis kartus pussunkio bei sunkaus svorio Lietuvos savigynos imtynių čempionas, ilgametis Lietuvos SAMBO federacijos prezidentas (1967-2006 m.), Europos (1991-2004 m.) ir Tarptautinės savigynos imtynių mėgėjų (1993-2006 m.) federacijų generalinis sekretorius. Niekas iš lietuvių nėra užėmęs tokio aukšto posto pasaulinėje sporto organizacijoje.

1991 m. didžiulėmis dr. P.Eigmino pastangomis Lietuvos SAMBO federacija tapo Tarptautinės SAMBO mėgėjų federacijos (FIAS) nare. 2007 m., praėjus metams po jo mirties, į FIAS varžybų kalendorių buvo įtrauktas P.Eigmino atminimo tarptautinis SAMBO turnyras; jis vyksta kasmet. Šiemet planuojamas jau aštuntasis. Beje, tai – ne vienintelė pagarbos šiam žmogui išraiška: 2012 m. turnyro metu pradėta rengti tarptautinė konkursinė paroda „SAMBO sportas“. Pirmaisiais laureatais tapo Dalia Barke Čibir iš Didžiosios Britanijos bei Oleg ir Natalija Riabčuk.

O.Riabčuk paveikslų savitumas – realumo pojūtis.  Dažniausios jo temos – natiurmortai ir peizažai, jis puikiai perteikia pojūčius, įspūdį. Jo darbai ne kartą buvo eksponuojami  Varšuvoje, Gdanske, Frankfurte ir kituose Europos miestuose; JAV.

Savo darbų O.Riabčuk yra dovanoję ir Rokiškio krašto muziejui. Čia saugoma SAMBO sporto kolekcija, kurią pradėjo kaupti  P.Eigminas.

Iš Kriaunų paroda žada persikelti į Rokiškio krašto muziejų.

„TEmos“ inform.