Kupiškėnų klubo „Knygius“ gimtadienio viešnia – profesorė Genovaitė Dručkutė

Profesorė Genovaitė Dručkutė


Klubas „Knygius“ šventė dvejų metų gimtadienį. Svečiuose – profesorė Genovaitė Dručkutė, apžvelgusi frankofoniškos literatūros katalogą, Milano Kunderos kūrybą, pakvietusi į protmūšį apie kareivį Šveiką… O jau tada – pokalbiai apie knygas.


„Knygiaus“ klubo gimtadienis

Spalio 24-osios „Knygiaus“ – Kupiškio viešosios bibliotekos knygų klubo – narių susitikimas buvo dviguba šventė. Šio mėnesio 25-oji – „Knygiaus“ dvejų metų gimtadienis: smagu, kad prigijo knygų mylėtojų tradicija rinktis, ir ta proga visi vaišinosi klubo vadovės Editos Petrulienės tortu, kiekviena klubo narė (kol kas jame – tik moterys) dovanų gavo bibliotekos direktoriaus dailininko Algirdo Venckaus tapytą atviruką…
Kita šventė – pats klubo narių kas mėnesį vykstantis susitikimas. Iki jo skaitomos knygos, dėliojamos mintys joms aptarti, laukiama gerų knygų įdomių komentarų, rekomendacijų, tiesiog pasiklabėjimų apie knygas – viso to pasiilgstama.


Frankofoniškos literatūros katalogas

Su gimtadieniu klubą sveikino Vilniaus universiteto prancūzų filologijos katedros profesorė, vertėja Genovaitė Dručkutė. Ji apžvelgė Oskaro Milašiaus paramos leidybai fondo ir Prancūzų instituto Lietuvoje katalogą „20 frankofoniškosios literatūros metų lietuvių kalba“. Nuo 1998 m. minėtos institucijos parėmė daugiau kaip 230 frankofoniškos literatūros knygų leidybą. Katalogo egzempliorių profesorė jau anksčiau buvo dovanojusi Kupiškio bibliotekai, tad „Knygiaus“ narės jį išsinagrinėjo, rinkosi ir skaitė grožinės ar humanitarinės literatūros kolekcijos knygas.
Klubo susitikime, be kitų, buvo aptarta kolekcijos knyga – kultinio prancūzų rašytojo Boriso Viano romanas „Dienų puta“. Kai kas apie šią knygą būtinai pasakys, kad ji keista ir nelogiška, o pajutusieji jos įtaigų tikroviškumą ją perskaitys iki galo ir dar paieškos Michelio Gondry filmo „Gėlėti sapnai“. Taip kalbėjo E. Petrulienė.


Čekų literatūros metai

Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga 2019-uosius paskelbė Čekų literatūros metais. Profesorė G. Dručkutė, šios sąjungos narė, apžvelgė čekų prozininko, dramaturgo, eseisto Milano Kunderos pastaruoju metu savo pačios skaitytas knygas „Atsisveikinimo valsas“ (1972), „Nemirtingumas“ (1990), „Juoko ir užmaršties knyga“ (2006), „Nereikšmingumo šventė“ (2017)…
1981 m. M. Kundera tapo Prancūzijos piliečiu, nuo 1993 m. rašo tik prancūziškai. Visi jo romanai – tarp jų ir „Pokštas“ (1967), „Gyvenimas yra kitur“ (1969), „Juokingos meilės“ (1978), „Nepakeliama būties lengvybė“ (1984), „Lėtumas“ (1995), „Tapatumas“ (1998), „Nežinomybė“, (2000) – yra išversti į lietuvių kalbą.

Anot profesorės G. Dručkutės, M. Kunderos romanams būdingas iracionalumas, skepticizmas, nenuginčijamas žinojimas, jog viskas, kas vyksta, yra reikšminga; jis išlieka rašytoju, negalinčiu atitrūkti nuo totalitarizmo, įtakojančio žmogaus gyvenimą, temos. Niekada neplanavęs grįžti gimtinėn, nuo 46-erių, o šiemet sukako 90-mt, gyvenantis Prancūzijoje, vis dėlto skaitytojo širdyje savo romanais jis išugdė didžiulę meilę Čekijai.


Į protmūšį apie kareivį Šveiką

Profesorė G. Dručkutė pakvietė į Literatūros vertėjų sąjungos rengiamą protų mūšį apie Šveiką. Klausimai bus parinkti iš vienintelės knygos – Jaroslavo Hašeko „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai“. Gali būti klausimų apie autorių. Protmūšis vyks lapkričio 12 d. 18.30 val. Miesto laboratorijoje (Antakalnio g. 17, Vilnius). Registracija iki lapkričio 5 d. privaloma el. paštu literaturosvertejai@gmail.com


Labai mėgstama susitikimo dalis

Klubo narės kino teatre „Garsas“ žiūrėjo Algimanto Puipos filmą „Kita tylos pusė“. Jo ir švedų rašytojo Torgny Lindgreno romano „Kamanių medus“, pagal kurį filmas pastatytas, aptarimas užtruko, bet neprailgo.
– Dabar – iš „penketuko“, – paragino lankytojų aptarnavimo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė, klubo kuratorė Rita Senvaitienė.
„Penketukas“ – Metų knygos rinkimai. Iš romanų kategorijos penketuko kol kas aptartas Marijaus Gailiaus „Oro“.
– Skaičiau jį ilgai, bene tris savaites, – sakė Irena ir pasakojo, apie ką šis, anot jos, keistas, realybe ir fantastika perpintas, emocinis, pranašystėmis šiek tiek baugus romanas.
Irena kalbėjo nei priešiškai, nei itin palankiai romanui ir gal pati nepajuto, kaip sudomino pasakojimais apie ją stebinusias, šokiravusias romano detales. Stora knyga „Oro“ dingo nuo stalo: dabar jau yra eilė ją skaityti.
Kaip visada buvo pateiktas naujausių knygų sąrašas. Žinoma, norėsis perskaityti ir prof. G. Dručkutės bibliotekai padovanotą šiemet išleistą prancūzų rašytojo, Nobelio premijos laureato Fransua Moriako knygą „Anų laikų jaunuolis“.
– Tai pačios aukščiausios literatūros romanas, – sakė profesorė.
Ji bibliotekai padovanojo dar vieną frankofoniškos literatūros katalogą ir M. Kunderos naujausią romaną.


Rita Briedienė
Autorės nuotr.

 
Straipsniai panašia tema:

Po vasaros atostogų rinkosi Kupiškio knygų skaitytojų klubas „Knygius” »