Kupiškį garsinančius lengvaatlečius kviečia sporto mokyklos

Gerda Kirkytė

Ilgų nuotolių bėgikė

Kupiškio rajono Kūno kultūros ir sporto centro (KKSC) auklėtiniai garsina Kupiškį. Vis labiau pastebima tampa skapiškietė, vidutinių nuotolių bėgikė 12-metė Gerda Kirkytė, pelniusi jau daugybę apdovanojimų, birželio pradžioje Lietuvos vaikų lengvosios atletikos pirmenybėse, savo amžiaus grupėje iškovojusi pirmą vietą. Pradžiugino ji Kupiškį ir „Aukštaitijos taurė 2017″ nugalėtojos taure. Šios varžybos vyksta keturiais etapais: Gerda tapo visų jų nugalėtoja.

– Kada tu supratai, kad esi greita? – klausėme Gerdos, dar tik antrus metus lankančios KKSC treniruotes.

– Nežinau, – sakė ji. – Trenerė mane mokė bėgti lėtai, o tik paskui lenkti mergaites. Vėliau pati supratau, kad taip ir reikia. Aš lyg ir nejaučiu bėgimo. Man labai lengva bėgti, – temainfo.lt sakė ji.

G. Kirkytė buvo pastebėta pernai surengtoje rajono pradinukų olimpiadoje. Tai buvo pirmas ir labai pasisekęs projektas, parengtas rajono KKSC direktorės pavaduotojos Sonatos Balienės ir finansuotas Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamento.

Šiemet olimpiada buvo rengta savo lėšomis, bet tokia pat gausi: rungėsi apie 150 žemesniųjų klasių vaikų.

– Pastebėjau Gerdą kaip reto talento vaiką. Vos dveji metai treniruočių, ir štai po Lietuvos pirmenybių šalies rinktinės sudėtyje ji buvo pakviesta dalyvauti Tarptautinėse vaikų lengvosios atletikos varžybose Lenkijoje, – pasakojo lengvosios atletikos trenerė I. Zabulienė.

Ir nors laurų pelnyti nepavyko,Gerda pateko į 500 m nuotolio geriausių bėgikų penketuką. Ja domisi sporto centrų treneriai.

 

Sportiškiausia klasė

Dominykas Murnikovas (iš kairės), Žanas Zabulis ir Alanas Šablickas

Ilgų nuotolių bėgikas Žanas Zabulis, šuolininkas į tolį Dominykas Murnikovas ir barjerinio bėgimo sportininkas Alanas Šablickas – 14-mečiai, beje, visi – buvę Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos 8a klasės mokiniai. Laimėtais apdovanojimais tai buvo, ko gero, sportiškiausia rajono klasė, šiemet jau atsisveikinusi su progimnazija. Net šios klasės auklėtoja Nora Savickienė – kūno kultūros mokytoja.

– Alanas ir Žanas – priešininkai nuo darželio laikų. Mažylių rungtynėse jie atstovaudavo skirtingoms įstaigoms. Alanas vis būdavo antras. Smagu juos matyti tokius užaugusius, – pasakojo trenerė I. Zabulienė.

 

Toks pasirinkimas

– Kodėl rinkaisi šią sudėtingą sporto šaką? – klausėme A. Šabliclo.

– Pradėjau lankyti trumpų distancijų bėgimo treniruotes. Taip susiklostė, kad vienose varžybose teko bėgti 300 m barjerinio bėgimo distanciją – man labai patiko, nors tada dar daug ko nežinojau, nemokėjau. Ėmiau treniruotis. Dabar žinau tai, kad mano visai neblogas pasirinkimas.

– Reikalingas ir greitumas, ir gera barjero įveikimo technika. Kas sudėtingiausia šiame sporte?

– Barjerinis bėgimas reikalauja lankstumo: ore tu beveik darai špagatą, o kad būtų mažesnis vėjo pasipriešinimas visu kūnu lenkiesi prie kojos. Kaip trenerė sako, tarp barjerų turi būti kuo mažesnis trypimas: žingsnių turi būti kuo mažiau, jie tikslūs, su tam tikra atsispyrimo ir nusileidimo technika. Atstumai tarp barjerų priklauso nuo bėgimo nuotolio, barjero aukštis – nuo amžiaus grupės, – pasakojo Alanas.

 

Pasiūlymo teko atsisakyti

Barjerinio bėgimo sportininkas A. Šablickas šiemet baigė jaunučių sportinę karjerą, sunku nuspėti, kaip ji tęsis toliau.

– Rajono KKSC – tarsi bendrojo lavinimo ir sporto mokyklų tarpininkas. Kupiškio lengvaatlečiui jaunių grupėje siekti aukštumų nėra paprasta – mes neturime tinkamos salės, o į stadioną galime išeiti tik balandį. Žiemą treniruojamės P. Matulionio progimnazijos koridoriuose, bėgiojame laiptais. Už šią galimybę esame dėkingi mokyklos direktoriui Rimvydui Latviui. Vis dėlto Alanas Kupiškio sporto centrą jau išaugo, – pasakojo I. Zabulienė.

A. Šablicką pakvietė Šiaulių sporto mokykla, bet pasiūlymo teko atsisakyti – šeima dar nenori, kad Alanas paliktų namus.

 

Bendraklasiai palieka Kupiškį

Gerda, Alanas, Žanas – šių metų „Aukštaitijos taurės“ jaunučių grupės čempionai. Dominykas jose užėmė antrą vietą, nušokęs 5 m 27 cm. Uždarų patalpų Lietuvos čempionate šiemet jis buvo trečias. Atsisveikinęs su P. Matulionio progimnazija Dominykas palieka ir Kupiškį: nuo rugsėjo 1-osios jis mokysis ir treniruosis Šiaulių sporto gimnazijoje.

Trijų bendraklasių keliai išsiskirs. Ž. Zabulis Panevėžio sporto mokykloje pas trenerį Žydrūną Valuckį mokysis krepšinio technikos. Nuo penkerių jis lankė futbolo, nuo devynerių – krepšinio treniruotes. Daug dalykų Žanui įskiepijo ir lengvosios atletikos mokykla: padėjo ugdyti ištvermę, greitį, reakciją, mąstymą bėgimo take bei žaidimo aikštelėje.

Kaip jaučiasi lengvosios atletikos mokytoja Inga Zabulienė, sporto aikštyną paliekant gabiausiems sportininkams? Kaip ir visi pedagogai: savo auklėtiniams ji linki sėkmės, vėl ieškos gabių vaikų ir juos ugdys.

 

Rita Briedienė

Autorės nuotraukos