Kupiškio auto-moto sportininkams – Savivaldybės padėkos


Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas vėl sukvietė rajono techninio sporto entuziastus, padėkojo jiems už rajono garsinimą, įteikė padėkas, dovanų – po kuprinę, vaišino kava, arbata, tapo daugiau nei valandą trukusio susitikimo moderatoriumi.


Rimčiausi Kupiškio vyrai

– Tai rimčiausi Kupiškio vyrai, birbinantys įvairaus galingumo variklius, – sakė Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas ir dėkojo auto-moto sporto entuziastams už Kupiškio garsinimą.Susitikimas prasidėjo padėkų teikimu. Meras D. Bardauskas, vicemeras Algirdas Notkus, administracijos direktorius Kęstutis Jakštas ranką spaudė Lietuvos automobilių ralio kroso čempionui Super 2000 klasėje, NEZ (Šiaurės Europos šalių) trečios vietos nugalėtojui Deividui Vareikai, Lietuvos automobilių bekelės sporto čempionato dalyviui ir prizininkui Justui Ragauskui, automobilių šou „Bulių kautynės“ sunkiųjų bulių klasės nugalėtojui Ovidijui Gintautui, motokroso „Lietuvos taurė“ MX2 klasės vicečempionui, „Lietuvos čempionato“ MX2 klasės trečios vietos nugalėtojui Jonui Pirtinui, Lietuvos motokroso čempionato SP 750 klasės ketvirtos vietos nugalėtojui Žygimantui Pirtinui; Lietuvos motokroso čempionato SP 750 Veteranų klasės trečios vietos nugalėtojams Dariui Makštelei ir Ryčiui Valiukui.
Į susitikimą neatvyko ir padėkas atsiims vėliau Lietuvos BAJA čempionato Adventure klasės, Lietuvos automobilių bekelės sporto čempionato dalyvis ir prizininkas Mindaugas Tūska, Lietuvos motokroso čempionato SP 750 Veteranų klasės vicečempionai Zigmas Žiūkas ir Martynui Žaliauskas.
Sportininkams buvo įteiktos ir kuprinukės, paženklintos Kupiškio vardu.Įspūdžiais apie sezoną dalinosi VšĮ „Kupiškio auto-moto sportas“ ir visureigių klubo „35 coliai“ vadovas Saulius Valiukas, sportininkai ir automechanikai Naglis Čepelė ir Dalius Valiukas.Šiek tiek pavėlavusi susirinkusiuosius sveikino ir administracijos direktoriaus pavaduotoja Ingrida Bernatavičienė.


Dakaro dalyvis – beveik kupiškėnas?

Pasveikintas buvo ir pats padėkos žodį tarė beveik kupiškėnu pavadintas molėtiškis, Lietuvos automobilių sporto federacijos (LASF) 4×4 komiteto pirmininkas Vaidotas Paškevičius. Spaudai parengtame pranešime jis apibūdinamas ir kaip šio sezono Dakaro dalyvis sunkvežimių klasėje.Tai būtų pirmas kartas kai šiai kategorijai atstovautų Lietuva.V. Paškevičius trumpai papasakojo ir apie šį projektą.
– Turim čekų komandą „Tatra“, Dakaro varžybose dalyvaujančią bene nuo 1987 metų. Stipri komanda, finišą pasiekianti beveik visada, jei nebūna kokių gedimų. Pernai buvo devinti, – pasakojo svečias.
COVID įkainiais gautas pasiūlymas nuomotis techniką, ir tikimasi startuoti lietuvišku pasvaliečio, vilniečio ir molėtiškio lenktynininkų ekipažu. Mechanikai – čekų komanda.
– Na, o kodėl esate vadinamas beveik kupiškėnu? – temainfo.lt teiravosi V. Paškevičiaus. – Gal ketinate apsigyventi Kupiškyje?
– Na, apie tai dar ankstoka kalbėti, bet šiame krašte esu tikrai dažnas svečias, – sakė jis.

LASF 4×4 komiteto pirmininkas Vaidotas Paškevičius (dešinėje)


Kasmet tobulėjanti trasa

Kupiškio rajono Uoginių trasa jau skaičiuoja 15 metų. Nuolat tobulinama ji pasikeitė neatpažįstamai, ir šiandien autokroso trasa vertinama kaip trečia patraukliausia ir kokybės standartus atitinkančia trasa Lietuvoje. Uoginiai tapo kompleksiški: čia vysta autokroso, motokroso, slalomo, visureigių bekelės varžybos. Pagal daugiaplaniškumą tokia trasa – vienintelė šalyje.Daugelio čempionatų Kupiškyje vykstantys etapai sulaukia ir daugiausia dalyvių. 2017 m. buvo pasiektas rekordas – automobilių krose dalyvavo 124 sportininkai. Apie šimtą jų būna beveik visose varžybose.
Uoginius pamėgo ir kitų valstybių sportininkai, o Latvijos vėliava, kaip juokavo S. Valiukas, čia nenusileidžia. Anot jo, pernai vėliavoms stiebų net pritrūko: ant stiebų kėlė po dvi vėliavas. Varžybose dalyvauja lenkai, rusai, latviai, estai, baltarusiai ir, žinoma, lietuviai.
Šiais metais vėl statomi nauji tramplinai, iškastas tvenkinukas, prie jo formuojamas paplūdimys, atsiras persirengimo kabinos – tai patrauklu ir renginių sirgaliams. Šiems trasa patraukli ir tuo, kad ji matoma beveik visa.
Anot S. Valiuko, Savivaldybės pagalba šiemet suformuota 30 teisėjų komanda, jos nariai dalyvauja šalies čempionatų etapuose; įsigyta 11 skaitmeninių ryšio priemonių, puikių techniniais parametrais.
2020-ųjų sezoną dėl pandemijos neįvyko du renginiai, tarp kurių – ir sezono uždarymo šventė.


Dalintasi įspūdžiais ir prisiminimais

Susirinkusieji neoficialiai buvo supažindinti ir su dešimtmete D. Vareikos sese Lėja: kitais metais sirgaliai ją pamatys trasoje ir jau nebe bagyje, o automobilyje. Neseniai Lėja buvo testuota: jos tėtis, žinomas autosporto entuziastas Žilvinas Vareika, anot S. Valiuko, irgi buvo nustebintas tokiu puikiu dukters vairavimu.– Tai brangus sportas. Reikia ir geros mechanikų komandas, – įsiterpė meras.
Ir D. Vareika bei D. Valiukas pasidalino įspūdžiais iš spalio pradžioje vykusių autoralio varžybų Estijoje.
– Dar treniruotėje „užkalė“ variklis: išlėkė švaistikliai, ir variklio bloke – šešios skylės. Jau ketinome krautis daiktus, bet prisiminėme, kad namuose, garaže, yra standartinis variklis. Jis buvo atgabentas į Estiją. Dirbta visą naktį: automobilis suremontuotas paryčiais. Į startą spėjau penkių minučių tikslumu, bet atvažiavau be kapoto… Kol sureagavau, kapotas „atbėgo“ pats… – pasakojo sportininkas.
Kaip sakė D. Vareika, šiose varžybose laimėjęs pirmą vietą, niekas nebūtų patikėjęs, kad važiuota standartiniu varikliu…
Vicemeras A. Notkus, Kupiškio motokroso pradininkas, prisiminė entuziastus kolegas Raimondą ir Gediminą Laužikus, paminėta ir Vidmanto Jablonsko pavardė.


Dideli planai

Kitų metų planai dideli: dėliojami slalomo, autokroso ir motokroso čempionatų etapų grafikai, bekelės varžybos, sezono atidarymo ir uždarymo šventės. Planuojamos motociklininkų ištvermę išbandančios „Enduro“ varžybos.
– Tai mini Dakaras. Ko gero, pamatytume Kupiškyje ir Arūną Gelažniką, – sakė S. Valiukas.
Planuojamas projektas ir rali-kroso trasai Uoginiuose įrengti. Vieninteliai Lietuvoje tokią trasą – 800 m ilgio ir 14,5 m pločio – teturi Vilkyčiai. Šios trasos ypatumas – asfaltu dengti trijų atkarpų ruožai. Savivaldybė Uoginiams žada talkinti VVG bei Savivaldybės sportinių projektų galimybėmis.
LASF atstovas V. Paškevičius mero paprašė tarpininkauti UAB „Durpeta“ teikiant prašymą – leisti rengti bekelių varžybas nebenaudojamuose durpynų plotuose, kaip leidžia tai daryti Tauragės durpynas.


Rita Briedienė
Kupiškio rajono savivaldybės archyvo nuotraukos