Kupiškio etnografijos muziejus įgyvendina projektą „Keramikos pasaulyje“. Rajono 6-10 klasių mokiniai susipažino su moderniąja bei menine keramika. Projekte dalyvaujantys Šepetos Almos Adamkienės bei Noriūnų Jono Černiaus pagrindinių mokyklų vaikai ne tik pažino visus molio apdirbimo procesus, bet ir savo rankomis pajuto keramiko darbo subtilybes.

Projekto veikla susideda iš keturių etapų.

Pirmiausia buvo surengta ekskursija į Uteną, pas Lietuvos puodžių karalių Vytautą Valiušį, į jo įrengtą ir puoselėjamą keramikos muziejų. Čia vaikai apžiūrėjo eksponatus, pabendravo su pačiu muziejaus įkūrėju Vytautu. Jis, uždegančiai ir įdomiai moksleiviams papasakojęs apie savo gyvenimo aistrą, siūlė jiems tarsi duonos ragauti keramikos amato.

Vėliau Kupiškio rajono Visgiūnų kaimo meistro Romualdo Aleliūno dirbtuvėse moksleiviai turėjo galimybę iš molio lipdyti patys. Nedidelėse, bet tikra šio amato dvasia alsuojančiose patalpose moksleiviai kūrė vazas, skulptūras, papuošalus… Konsultuojami dirbtuvių šeimininko jie galėjo lipdyti viską, ką tik sugalvoję.

Molinukus teko ir glazūruoti. Kitame susitikime su keramiku mokiniai pažino dirbinių dažymo pradmenis. Romualdas papasakojo, kaip ruošiami dažai, kokios medžiagos maišomos spalvoms išgauti, kaip tinkamai jas tepti ant dirbinių. Išklausę instruktažo moksleiviai dažė savo lipdinius.

Vazelės, ąsotėliai ir lėkštelės bus išdegti čia pat, Romualdo dirbtuvėse.

Susitikimas su dviem tos pačios srities, bet skirtingų krypčių menininkais moksleiviams padėjo plačiau pažinti keramikos subtilybes. Abu menininkai yra savo srities profesionalai, tačiau jų požiūriai skirtingi: V.Valiušis atstovauja tradicinę (amatininkišką) šio užsiėmimo kryptį, o R.Aleliūnas – meninę. Žvilgsnis į tą patį objektą iš kelių kampų padeda jį daug geriau suprasti.

Paskutinis projekto akcentas – mokinių darbų paroda. Ją pamatysime Kupiškio etnografijos muziejuje.

Parodos data dar neskelbiama: nėra tiksliai žinoma, kada pavyks užbaigti darbus. Tačiau tikimasi, kad ekspozicija kupiškėnus pakvies lapkričio pirmąją savaitę.

Projektą kuruoja muziejaus specialistė Donata Jutkienė.


Paulius Briedis