Pradžia » Aktualu » „Kupiškio vandenys“ Skapiškio, Naivių ir Laičių žmonėms perka vandenį

„Kupiškio vandenys“ Skapiškio, Naivių ir Laičių žmonėms perka vandenį

„Kupiškio vandenys“ Skapiškio, Naivių ir Laičių žmonėms perka vandenį

Publikavimo data: 2019-07-04

Perka ir dalina žmonėms
Kaip temainfo.lt sakė UAB „Kupiškio vandenys” direktorius Vidas Zulonas, nėra žinoma, kodėl geriamajame vandenyje padidėjo arseno kiekis: atliekant planinį patikrinimą Skapiškio vandenvietėje nustatytas 10,8 mikrogramų litrui, Laičių – 13,8 µg/l, Naivių – 12,3 µg/l arseno kiekis. Norma yra 10 µg/l. Buvo paimtas vanduo tyrimams ir iš Skapiškio mokyklos vandentiekio tinklų. Čia arseno kiekis ir cheminiai elementai yra normos ribose.– Net geologai negali atsakyti į šį klausimą. Arseno rasta Jurbarko, Raseinių, Marijampolės, Lazdijų, Vilkaviškio rajonų geriamajame vandenyje, – sakė direktorius.UAB „Kupiškio vandenys” visais įmanomais kanalais informuoja minėtų gyvenviečių ir miestelio žmones nenaudoti vandens maistui ruošti, negerti jo. Pati bendrovė geriamąjį vandenį perka penkių litrų buteliais ir dalina žmonėms. Geriamuoju vandeniu iš Skapiškio, Laičių, Naivių vandenviečių naudojasi per 270 gyventojų.


Linkęs kauptis organizme
Kaip informuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, arsenas – organizme linkęs kauptis sunkusis metalas. Ypač dideliu neigiamu poveikiu pasižymi jo neorganiniai junginiai. Arseno sukeltos ligos gali pasireikšti ne iš karto. Veikdamas ilgą laiką priklausomai nuo poveikio lygio (kiekio) arsenas gali sukelti odos, nervų sistemos, inkstų, šlapimo pūslės, kepenų pakenkimus, virškinimo trakto veiklos sutrikimus, širdies ir kraujagyslių ligas, diabetą, vėžį. Lėtinis poveikis pirmiausiai pastebimas odoje: atsiranda odos pigmentacijos pakitimai, odos pakenkimai, delnų ir pėdų hiperkeratozė (per didelis odos suragėjimas). Arsenas per placentą gali patekti į dar negimusio kūdikio organizmą, todėl nėščioms moterims nuolat geriant arsenu užterštą geriamąjį vandenį, gali pasireikšti vaisiaus augimo sutrikimai, padidėja persileidimo, priešlaikinio gimdymo, negyvo vaisiaus gimimo rizika. Arseno poveikis vaisiui gali padidinti kūdikių mirtingumą, o jo poveikis vaisiui ir vaikams ankstyvoje vaikystėje gali sąlygoti vaikų protinio vystymosi sulėtėjimą ir jaunų žmonių mirtį.


Sąlyginai būtinas elementas
De2.lt skelbia sunkiųjų pavojingiausių metalų lentelę. Arsenas yra nuodingas ir kartu sąlyginai būtinas elementas (mažos jo dozės stimuliuoja imunitetą ir kraujodarą). Arseno šaltiniu gali būti stiklo, radioelektronikos (puslaidininkių), metalurgijos pramonės, šiluminių elektrinių, automobilių sukeliama aplinkos tarša. Taip pat jis gali patekti su užterštu geriamuoju vandeniu, daržovėmis, vaisiais, ypač vynuogėmis (ir vynuogių vynu), jūros produktais, kai kuriais medikamentais, mineraliniu vandeniu (vartojant be saiko), o taip pat rūkant (1 pakelis cigarečių atstoja 2-3 arseno paros dozes, kurios įprastai gaunamos su maistu). Apsinuodijimo arsenu požymiai: viduriavimas, mieguistumas, vėmimas, galvos skausmai.


temainfo.lt

Komentarai (1)

  1. Vicka parašė:

    Tas arsenas,tai tas pats burbulas kaip kadaise paukščių gripas ar jaučių kempinligė.Visi bijo,bet patys nežino ko bijo.Seniai tokį vandenį vartojam,tik niekas netyrė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *