Pradžia » Aktualu » Kupiškyje lankėsi „Misija Sibiras’18“ dalyviai

Kupiškyje lankėsi „Misija Sibiras’18“ dalyviai

Publikavimo data: 2018-12-05

Gruodžio 3 d. Kupiškyje lankėsi „Misija Sibiras’18“ dalyviai Roberta Budnikatė, Viltė Ambrazaitytė ir Matas Toliušis. Jie susitiko su Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos auklėtiniais bei pedagogais ir Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos kolektyvu bei lankytojais.

Maskva atsisakė išduoti vizas , todėl „Misija Sibiras’18“ buvo vykdoma ne Sibire, o Kazachstano Respublikos Karagandos, Balchašo bei Džezkazgano apylinkėse. Kaip sakė misijos dalyviai, visos šios apylinkės telpa į vieną sąvoką – Karlagas: čia kalėjo tūkstančiai lietuvių politinių kalinių.

Svečiai pasakojo apie misijos dalyvių atranką, apie atrinktųjų pasiruošimą misijai: ir merginos, ir vaikinai mokėsi statyti kryžius ir stepių kapinėse statė juos, savo pačių padarytus.

„Misija Sibiras`18″ dalyvis Matas Toliušis.

Gniaužė kvapą klausantis, jog minėtų apylinkių vietovėse yra labai daug gyvačių, jų gali būti ir kapinėse. Misijos dalyviai buvo perspėti pasiimti raudonų skudurų: pamačius gyvatę mesti skiautę jai ant galvos, nuodai bus sušvirkšti į skudurą – gyvatėnukenksminta. Raudonų skudurų pamiršta pasiimti, bet gyvačių irgi teko matyti vos pora…

– Tiesa, urvų buvę labai daug. Tokį aptikęs užmini koja ir dirbi toliau, – pasakojo M. Toliušis.

Išgyventas įspūdis ir pačių kapinių: jos didžiulės, nesibaigiančios, atrasti jose lietuvio kapą prireikė ištisinių kelionių po apleistas kapines. Kalbėta ir apie išgyventas stiprias emocijas atradus pirmą lietuvių kapą…

Per 11 dienų „Misijos Sibiras’18“ dalyviams pavyko surasti, inventorizuoti ir sutvarkyti apie 200 lietuviškų kapų, pastatyti šešis kryžius, keturis memorialus. Lietuvių kapus jie paženklino trispalvėmis juostelėmis – kelrodėmis ieškosiantiems artimųjų kapų. Pats M. Toliušis trispalvę juostelę padėjo ant 17-mečio Jono Maurickio kapo…

Misijos dalyviai sutiko politinių kalinių vaikų, anūkų ir proanūkių. Vienas jų – Vladas Račkaitis – tebekalbėjo lietuviškai, nors Lietuvoje yra buvęs tik kartą prieš 30 metų.

Misijos dalyviai rodė nuotraukas, pasakojo, dalinosi įspūdžiais. Anot M. Toliušio, dažnai girdima frazė „Istorija išlieka gyva, kol ji prisimenama“ yra itin teisinga. Kazachijos Respublikoje veikė dešimtys lagerių, į juos buvo ištremta apie 20 tūkst. politinių kalinių iš Lietuvos. Karlagas – mūsų šalies istorijos dalis.

 

Parengė temainfo.lt


Komentarai (4)

 1. Sakyčiau parašė:

  Patinka kai meras tokį renginį laiko darbiniu susitikimu(pagal darbotvarkę). Tai jau visai nei vicemero, nei švietimo skyriaus vedėjos nebeturim? Ar meras veikti nebeturi ko? Puola visur, kur tik nuotraukos bus paviešintos? Deja, nepasakyčiau, kad anksčiau, kol nebuvo meru, būtų buvęs aktyviu pilietinių ar kultūrinių renginių lankytoju.

 2. Alia parašė:

  Kitiem rajono politikam nei neįdomu. Buvusi bibliotekininkė irgi kažko neužsuka.

 3. Kupa parašė:

  Buvusiai bibliotekininkei dabar direktorei čia žemas lygis. Ir pinigų iš biudžeto nieks neduos.

 4. Taigi parašė:

  seniai supratau, kad politikams įdomu tik tai, kas neša materialinę naudą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *