Kūryba. Fotografijų ciklas „Žmogus mieste“

Riedantis Žmogus: apie pilkus žmones

 

 

 

 

– Jau daug laiko gyveni Lietuvos didmiesčiuose – Vilniuje, Kaune. Papasakok man, vaikinui iš nedidelio miesto, kokie ten žmonės gyvena?

– Žmones mieste dažnas apibūdina kaip pilką masę. Pati aplinka šią masę formuoja: niūrus asfaltas, pilkas grindinys, šaltos sienos, gyventojams prie to tenka taikytis, jie susilieja su aplinka, supanašėja patys, tampa neįdomūs ir kasdieniški.

2_riedantis_zmogus

– O kaime, turbūt, atvirkščiai žmonės nori „išsiliet“ iš aplinkos? Jie arba išteka į plačiuosius vandenis, arba tauriausiuose skysčiuose (geriamuose iš taurių) skęsta.

– Cha! Na, taip. Bet tai – stereotipinis mąstymas. Nebūk ir tu prie tos pilkos masės asmenų, vienodai galvojančių. Jei žvelgi į žmogų ne tik kaip į kliūtį (kėglį), kurį kelyje reikia praleisti per perėją ar aplenkti prie eilės parduotuvėje, pamatysi, jog kiekvienas žmogus yra kažkuo išskirtinis. Taip yra ne tik didmiestyje, bet ir mano ir tavo gimtajame Kupiškyje. Apsižvalgyk!

5_riedantis_zmogus

– Ir kokia nauda tau iš tų išskirtinių žmonių? Ką tu su jais darai?

– O kam su jais kažką daryti? Tegul jie patys sau veikia. Dėl to tik įdomiau. Kažkurią dieną sumaniau fotografuoti žmones, kurie kažkuo patraukia dėmesį: perfiltruoju vadinamąją pilką masę ir pasirenku įdomiausią jos atstovą. „Nutraukiu“ turinčius kažką tokio, ko neturėjo penki prieš tai matyti. Stebi visus pilkai apsirengusius, o vienas iš jų štai stovi kiekvienoje rankoje laikydamas po raudoną maišelį… Supranti: jis laimingas, stambų laimikį nešasi, todėl būtinai turiu jį padaryti žvaigžde.

1_riedantis_zmogus

– Ir daug tokių spalvotų randi?

– Jeigu taip, tai taip… Kai ieškai, visada randi. Aš niekados nepripažinsiu, kad pilka masė išvis egzistuoja. Yra žmonių, panašiu savo charakteriu, veido bruožais, apsirengimu, bet, kai jie kažko imasi, tokių individualių „bardakų“ pridaro, kad vieni kitiems neprilygsta. Šiandienos pilka pelytė rytoj, žiūrėk, vaivorykštės spalvom pasipuošusi kolonos priekyje žygiuoja. Nesupaisysi tų žmonių. Bet juk tai puiku!

4_riedantis_zmogus

– Su tavimi šnekėdamas prisiminiau roko grupės „Atika“ vienos dainos priedainį: „Tikrai neeiliniai žmonės eiliniai…“ Iki šiol galvojau, kad šie žodžiai – tik dėl gražaus sąskambio.

– Va, žiūrėk, kaip jis atrodo, kokia nestilinga apranga, lyg ką tik iš Marso iškritęs. Aišku, ir susišukuoti nespėjo. Į visokias kurioziškas situacijos žmones gyvenimas įmeta. Negali būti tikras, kaip atrodysi, jausies, mąstysi rytoj. Kiekviena asmenybė – atskira planeta… Ar mėgsti žiūrėti į žvaigždes?

– Cha, nu tu čia…

6_riedantis_zmogus

Kalbėjosi Paulius Briedis
Riedančio Žmogaus nuotraukos