Laukia didžiausias įvykis – Pasaulio ledo ritulio čempionatas

Rytų Lietuvoje ledo ritulio taisykles geriausiai išmano rokiškėnai. Čia šis žiemos žaidimas puoselėjamas nuo praėjusio šimtmečio septintojo dešimtmečio – jau bene trijų kartų šio krašto vyrai matuojasi pačiūžas. Ledo ritulys mažiau artimas kupiškėnams, biržiečiams, anykštėnams… Neteko matyti, kad ant Kupiškio marių ledo kas nors vaikytųsi „šaibą“…
Apie ledo ritulį ir kalbėjomės su Nacionalinės ledo ritulio lygos atstovu spaudai Vaclovu GEDVILU.

– Išspausdinus keletą rašinių apie Rokiškio ledo ritulininkus gavome skaitytojos laišką. „Ką reiškia Rytų ar Vakarų konferencija, divizijonas?“ – klausia ji. Iš tiesų, ką tai reiškia?

– Lietuvos ledo ritulio čempionatas vyksta trijose konferencijose arba, paprasčiau tariant, grupėse – Rytų, Centro ir Vakarų. Rytuose žaidžia Vilniaus regiono komandos, Centre – Kauno, na, o Vakaruose kovoja Klaipėdos komandos ir svečiai iš Kaliningrado. Šiais metais divizionų nebėra, yra tiesiog Lietuvos čempionatas. Kovą dėl medalių tęs aštuonios stipriausios komandos iš keturiolikos. Aštuonios stipriausios bus atrinktos pagal taškų koeficientą per vienerias rungtynes, tad į atkrintamąsias varžybas dar turi šansų patekti ir „Juodupės”, ir „Rokiškio” klubų ledo ritulininkai.

– „TEmos“ lankytoja guodžiasi: „Nustebau, kad ši sporto šaka mums taip menkai pažįstama. Nė nežinau, kokios yra svarbiausios sezono varžybos, kokios mažiau svarbios…“ Pakomentuokite šalies ledo ritulio rungtynių tvarkaraštį.

– Svarbiausios varžybos, žinoma, bus balandžio 20-26 dienomis, kai Vilniuje, „Siemens” arenoje, vyks Pasaulio ledo ritulio čempionato I diviziono B grupės varžybos. Lietuva kovos prieš Didžiosios Britanijos, Lenkijos, Nyderlandų, Rumunijos ir Kroatijos rinktines. Beje, šiame čempionate pirmą kartą mūsų šalies rinktinėje turėtų žaisti geriausias šiuo metu lietuvis ledo ritulininkas Dainius Zubrus. Jis pažadėjo pagalbą rinktinei, jei tik jo klubas New Jersey „Devils” nepateks į atkrintamąsias NHL lygos Šiaurės Amerikoje varžybas. Šiuo metu „Devils” ekipa atsilieka nuo aštuonių komandų, kurios tęs kovą dėl nugalėtojo titulo.

O mums, ledo ritulininkams, svarbios visos varžybos, ypač vaikų – besistiebiančios Lietuvos ledo ritulio ateities. Nacionalinėje vaikų ledo ritulio lygoje žaidžia 34 komandos iš 4 valstybių, Aukštaitijai atstovauja Rokiškio sporto centras, Šiaulių „Šaulio” ledo ritulio mokykla. Kol kas neturime vaikų iš Kupiškio, Anykščių. Bet gal tai netrukus pasikeis? Panevėžyje jau yra ledo ritulio aikštelė, tiesa, ji veiks tik žiemą, kai lauke – minusinė temperatūra. Tačiau tokia pat buvo ir Rokiškio pradžia, kur jau yra dirbtinis ledo šaldymas.

Na, o visa informacija apie Lietuvos ledo ritulio varžybas – svetainėje http://hockey.lt

– Pernai metų pabaigoje Pasaulio jaunimo dvidešimtmečių (U-20) ledo ritulio antrojo diviziono čempionate Lietuva iškovojo sidabrą. Ar bent viena mūsų šalies televizija transliavo Lietuvos ir Nyderlandų varžybas?

– Deja, mes esame vienos sporto šakos šalis, ir ledo ritulio transliacijų nebuvo. Tiesa, reikia paminėti, jog kiekvienais metais TV6 kanalas transliuoja Lietuvos nacionalinės rinktinės kovas pasaulio čempionatuose.

– Kokie ryškiausi šios sporto šakos šiandienos vardai?

– Dainius Zubrus, be jokios abejonės, šiuo metu yra geriausias ledo ritulininkas lietuvis. Puikus ledo ritulininkas buvo Darius Kasparaitis, kuris jau baigė karjerą ir yra vienintelis lietuvis, turintis olimpinį auksą, iškovotą su Jungtine komanda, tuo metu perėmusia Tarybų Sąjungos teises.

Suomijos aukščiausioje lygoje žaidžia Tadas Kumeliauskas, jo brolis Donatas rungtyniauja Kazachstane. Lietuvoje, Elektrėnų „Energijos”, komandoje žaidžia Šarūnas Kuliešius: Lietuvos rinktinės sudėtyje jis dalyvavo jau 17-oje pasaulio čempionatų! Fenomenalus pasiekimas.

– Kurie Lietuvos miestai gali pasigirti stipriomis ledo ritulio komandomis?

– Nuo seno stipriausia Lietuvos komanda buvo Elektrėnų „Energija” , tokia ji yra ir dabar. Ekipa žaidžia Baltarusijos čempionate.

Lietuvos čempionate stiprios yra Elektrėnų „lokių-Poseidono”, Klaipėdos „Baltijos”, Kauno „Bizonų-1″, Vilniaus „Ober-Haus” komandos.

– Ko gero, tik šie miestai teturi ir ledo aikšteles?

– Lietuvoje skaičiuojame 7 uždaras ir 6 atviras aikšteles. Uždaros arenos yra Vilniuje (2), Elektrėnuose, Kaune (2), Šiauliuose ir Klaipėdoje. Atviros aikštelės įrengtos Rokiškyje, Juodupėje, Utenoje, Panevėžyje, Balsupiuose (Marijampolės raj.) ir Kintuose (Šilutės raj.).

– Kodėl juodupėnai vadinami autsaideriais? Ant išlikimo ribos… Būti Rytų konferencijos paskutinėje – šeštoje – vietoje gal tėra nesėkmė?

– Sezonas dar nesibaigė. Juodupės klubas sustiprėjo, ir galime laukti visko, net „Juodupės” klubo pergalių. Autsaideriais vadinti Juodupės entuziastų aš nedrįsčiau. Kas juos taip vadina, lai išlipa Juodupėje ant ledo: iš ten visos komandos grįžta išgręžtos ir atidavusios visas jėgas.

– Juodupėnai didžiuojasi Domantu Čypu, Lietuvos rinktinės nariu, padėjusiu mūsų šaliai Vengrijoje iškovoti sidabrą. Rokiškio krašto indėlis į Lietuvos ledo ritulio sportą, rodos, nėra mažas?

– Atrodytų keista, jog Rokiškis ir Juodupė neturi dirbtinio ledo, tačiau šio krašto atstovai nuolat yra jaunimo rinktinėse. Domantas Čypas čempionate atsiskleidė ir sužaidė labai patikimai gynyboje, o jo lemiamas įvartis rinktinei padėjo iškovoti sidabrą. Jaunius Jasinevičius ir Simas Baltrūnas – taip pat Rokiškio krašto atstovai, žaidę Vengrijoje ir iškovoję medalius. Vartininkas S.Baltrūnas finale pademonstravo charakterį ir, niekam nesakydamas, žaidė išsukta koja. Tai – pavyzdžiai, kuriuos ateityje tikrai minėsime jaunimui.

Rokiškėnai visada buvo vertinami tik teigiamai. Jie – sportininkai su charakteriu ir niekada nenuleidžiantys rankų. Tą patį matom visose rungtynėse ir visose kartose. Dabar norėtųsi didesnio dėmesio vaikų komandoms, nes tik vaikai padės mums ateityje suformuoti stiprias ekipas įvairiose amžiaus grupėse.

– Kartais atrodo, kad ledo ritulininkai kalbasi tik vieni su kitais. Štai Juodupės ledo ritulio klubo „Facebook` e“ skaitau: „Už „Juodupę” D.Čypas“ gali žaisti nuo 2014-01-27.“ Ir viskas. Koks šių metų pačios „Juodupės“ tvarkaraštis, kokiose varžybose teks žaisti D.Čypui?

– Viskas labai paprasta. Interneto naršyklėje tereikia surinkti hockey.lt ir meniu punkte „tvarkaraščiai” pasirinkti „Lietuvos čempionatas. Rytai”. Ten – „Juodupės” komandos, kitų klubų visos rungtynės, lentelės, geriausiųjų statistika ir kiekvieno žaidėjo statistika atskirai.

Po kiekvienų rungtynių skelbiama jų statistiką, o šio puslapio dešinės pusėje viršuje yra mygtukas „Protokolas”. Čia surašyti visi žaidėjai ir oficialūs asmenys. Štai pavyzdys – http://hockey.lt/index.php?act=game_protocol&game_id=1957

– Kodėl Jūs ėmėtės Nacionalinės ledo ritulio lygos atstovo spaudai naštos? Ji sunki?

– Nėra lengvų darbų arba nėra sunkių. Kiekvienas darbas yra įdomus. Susibūrė įdomus ir labai draugiškas kolektyvas, su kuriuo nuveikta labai daug: sukurta Nacionalinė vaikų ledo ritulio lyga, Nacionalinė ledo ritulio lyga, dabar organizuojamas pasaulio čempionatas Vilniuje. Nuobodžiauti nėra kada, o sporto šaka – labai įdomi. Juolab, kad aš ir pats žaidžiu ledo ritulį, man ši sporto šaka labai patinka. Tad derinu darbą ir malonumą. Kas dar gali būti geriau?

– Ar daug yra žurnalistų, savarankiškai komentuojančių ledo ritulio varžybas. Ar laikraščiai labiau linkę persispausdinti Jūsų pateikiamą informaciją?

– Žinoma, yra kolegų, puikiai išmanančių ir komentuojančių ledo ritulį. Kalbant apie informaciją spaudoje, kol kas linkstama spausdinti mūsų pateikiamą informaciją, tačiau, su laiku viskas turėtų keistis.

– Kaip turėtų keistis dėmesys ledo rituliui?

– Jo užtenka tiek, kiek yra. Mes labai dėkingi žurnalistams už jų dėmesį ledo rituliui. Daugės komandų, varžybų, lygų, gerės rezultatai – bus ir dėmesio. Viskam – savas laikas.

– Dėkui už atsakymus. Sėkmės Jums!


Kalbėjosi Rita Briedienė