oqzLFTYpFkY

Pasveikinti partnerių su Vasario 16-ąja į Anykščius buvo atvykusi latvių delegacija iš Maduonos miesto ir Ošupės nuovados.

Kaimynų administracinis suskirstymas skiriasi nuo lietuviškojo: 2009 m. buvo atsisakyta rajonų, Latvijos Respublikos teritorija suskirstyta į 109 savivaldybes, vadinamas nuovadomis,  ir 9 respublikinio pavaldumo miestus su savo taryba ir administracija.

Maduonos miestas jungia 14 nuovadų. Anykščiuose lankęsis Aris Vilškėrstis – šio administracinio junginio direktorius. Kartu su juo atvyko Ošupės nuovados vadovas Aigaris Škėlis, įstaigos, atsakingos už centralizuotą vaikų lopšelių-darželių maitinimą, vadovė Daiga Abola ir Mokesčių inspekcijos Maduonos skyriaus administratorė Velta Vilškėrstė.

Svečiai lankėsi dvi dienas, jie buvo apgyvendinti naujajame „SPA Vilnius Anykščiai“.

Vasario 15 d. latvių vizitas prasidėjo susitikimu su rajono vadovais, po to jiems buvo surengta kelionė į Anykščių kultūros ir turizmo objektus: Burbiškio dvarą, apžvalgos bokštą prie Rubikių ežero, kalnų slidinėjimo centrą „Kalita“, Anykščių regioninio parko lankytojų centrą, VšĮ Anykščių menų inkubatorių, naująją rajono savivaldybės Stanislovo ir Liudvikos Didžiulių biblioteką…

Svečius lydėjo savivaldybės administracijos direktorius Vilius Juodelis bei Kultūros, turizmo ir komunikacijų skyriaus vedėja Gražina Nargelienė.

Svečiai žavėjosi viskuo: Kalitos kalnu – irgi. Nors latvius labai sunku nustebinti slidinėjimo trasomis: Maduonos pašonėje yra įrengta dešimtys net naktį apšviečiamų slidinėjimo bei ilgų distancijų biatlono trasų.

Vis dėlto naudinga pasidalinti patirtimi. Slidininkai leidosi ir kilo, smagu buvo juos matyti ir naujajame „Kalitos“ turizmo centre: užbėgę į šiltas patalpas vaikinukai traukė iš kuprinės termosą, dalinosi arbata.

Beje, centro statybai lėšos buvo skirtos iš Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos.

– Kol kas pastatytas tik cokolinis statinio aukštas. Bus pinigų, centras iškils dar dviem aukštais, – pasakojo „Kalitos“ direktorius Liudvikas Avietė. Kaip sakė administracijos direktorius V.Juodelis, šis žmogus anykštėnams – tikra  dovana.  Buvęs sportininkas iš Panevėžio persikėlė gyventi į Anykščius ir ėmėsi vadovauti slidinėjimo bazei.

Latviai stebėjosi, kad kalno įranga nėra privataus kapitalo investicija, kad tai – viešosios įstaigos „Anykščių turizmo informacijos centras” padalinys.

Svečiai puikiai leido laiką ir Anykščių regioninio parko lankytojų centre. Su jais bendravo, apie centro ekspozicijas pasakojo jo direktorius Kęstutis Šerepka.

Latviams buvo įdomu lyginti: anykštėnai didžiuojasi Siauruko geležinkeliu, kaimynai turi  Gulbenes alūksne, mūsiškį traukinuką užpuola plėšikai, latvių – „uzbrukumu vai čigāniem“; anykštėnai giriasi Šventosios, madoniečiai – Gaujos  atodangomis.

Maduona patenka į Lubano ežero regioninio parko teritoriją, jungiančią Rėzeknės, Balvų, Gulbenės, Cėsio teritorijų dalis. Administracijos direktorius A.Vilškėrstis domėjosi, ar lietuviams, gyvenantiems suvaržytos ūkinės veiklos teritorijoje, mokamos kompensacijos. Latviai tokias gaudavo iki krizės.

Svečiai neskubėjo palikti centro, net peržiūrėjo lietuvių kalba abu filmukus apie Puntuko akmenį: sakė, latvių pasakose apie akmenis irgi tie patys herojai – velnias ir gaidys.

Maduonos valdžia jau yra parengusi projektą tokio pat modernaus, kaip ir anykštėnų, muziejaus, skirto dirigentui Haraldui Medniui, ilgamečiui Latvijos operos ir baleto teatro vyriausiajam chormeisteriui, Dainų švenčių dirigentui, nusipelniusiam šalies kultūros veikėjui.

O apie neseniai pradėjusį veikti anykštėnų Menų inkubatorių latviai sakė: „Super!“

– Mūsų supratimu, inkubatorius – tai bendros patalpos, vienas telefonas daugybei žmonių. Tačiau tai, ką pamatėme čia, labai stebina: galimybė išbandyti savo jėgas versle, kai tau suteikiamos modernios darbo priemonės, – neįtikėtina parama jaunam žmogui.

Šiuo metu centre patalpas nuomoja rūbų modeliuotojai, keramikai, kosmetikos priemonių specialistai, odos meistrai.

Kaip teigia patys anykštėnai, Menų inkubatoriaus tikslas – skatinti rajono kūrybinės visuomenės verslumą, plėtoti Anykščių miesto bei regiono bendruomenės ir meno visuomenės bendradarbiavimą, rengti vizualiojo, taikomojo meno, literatūros, teatro, šokio, muzikos projektus, kviesti ne tik Lietuvos bet ir užsienio menininkus, propaguoti miesto ir šalies kultūrą, taip pat ruošti projektus su meninės pakraipos jaunimo institucijomis, formuoti aktyvią ir kūrybišką jaunąją menininkų kartą, plėsti kūrybinių industrijų veiklą.

Pasibaigus ekskursijai po Menų inkubatorių jo direktorė Daiva Perevičienė pakvietė puodeliui kavos. Latviai neabejotinai išsiveš ir bendravimo jaukumą, kokį, beje, atvežė ir patys.

Turi Anykščiai ką parodyti svečiams. Tik prieš kelis mėnesius čia atidaryta viešoji biblioteka, viena moderniausių šalyje, vykdomi milijonus kainuojantys rekreaciniai projektai, kuriuos noriai papildo privatus verslas.

Vasario 16-ąją kėlė anykštėnai valstybės vėliavą. Prasminga ši diena įvykdytais didžiuliais užmojais: Lietuva ima susitaikyti su mintimi, jog Anykščiai – kurortinis miestas. Latviai sveikino partnerius jų valstybinės šventės proga, broliškai džiaugėsi anykštėnišku užsispyrimu gyventi pagal pačių susikurtą strategiją.


temainfo.lt