Matmintinis: motyvuoti, skatinti gabius vaikus – tik pačių pedagogų reikalas

Urmas Luik parnu.postimees.ee nuotr.


Rokiškėniškos matmintinio tradicijos

– Rokiškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto centro direktorius Aurimas Laužadis mus paragino dalyvauti matmintinio konkurse, pasakė, kokį internetinį puslapį turėčiau atsiversti išsamesnei informacijai. Atsiverčiau, ir mes įsitraukėme – ir aš, ir vaikai. Buvo 2006-ieji… – temainfo.lt pasakojo Rokiškio rajono Kamajų Antano Strazdo gimnazijos matematikos mokytojas metodininkas Arvydas Uldinskas, sukūręs ne tik gimnazijos matmintino tradicijas, bet šiemet nemažai padirbėjęs, kad respublikinis skaičiavimo talentų čempionatas apskritai išliktų.
Dabar Kamajų gimnazistai gerai žinomi respublikiniuose ir pasauliniuose matmintinio čempionatuose. Štai estų spauda skelbė: „Neiude rühmast võitis Sandra Macijauskaite Leedust.“ Ir to užtenka, kad apsidžiaugtum: ir šiemet kamajiškė abiturientė S. Macijauskaitė – savo kategorijos Pasaulinio matmintinio konkurso nugalėtoja.
2019-ųjų Matmintinio pasaulinis čempionatas vyko Estijos Kilingi-Nomme mieste. Lietuvos komandos 25 narių sudėtyje – aštuoni rokiškėnai: respublikinio čempionato nugalėtoja Kamajų Antano Strazdo gimnazijos abiturientė S. Macijauskaitė, laureatai devintokė Brigita Sokaitė, dešimtokė Rimantė Mičelytė, šeštokas Kipras Braukyla ir penktokė Neda Braukylaitė; suaugusiųjų kategorijoje – rokiškėnai Ugnė Kolosovaitė, Martynas Lukošiūnas bei kamajiškis, dabar jau – studentas, Vaidas Macijauskas.


Kas yra matmintinis?

Tai mintinas skaičiavimas. Šio konkurso pradininkai – estai, ir vadina jie šį konkursą „Pranglimine“, mat mintino skaičiavimo iniciatorius – nedidelės Pranglio salos mokyklos direktorius Kalevas Poldsaaras.
Paskleista „Pranglimine“ iniciatyva išplito: mokyklinis konkursas tapo pasauliniu. Kito tokio konkurso pasaulyje nėra, tad jo nugalėtojai pripažįstami geriausiais pasaulio skaičiuotojais. Kamajiškiai pedagogai irgi patvirtina: matmintinio konkursų nugalėtojams užtenka vos kelių sekundžių sudauginti triženklius skaičius, atlikti šešiaženklių skaičių sudėties ar atimties veiksmus.
A. Strazdo gimnazijos mokiniai 13 metų dalyvauja matmintinio konkurse, pelno nugalėtojo ar laureato vardus ir garbę. S. Macijauskaitė ir jos brolis Vaidas – su pirmaisiais, abu ne kartą laimėję Pasaulinį konkursą. Šiemet nugalėtojo vardą Vaidas pelnė suaugusiųjų kategorijoje. 
A. Strazdo gimnazijos mokiniai su mokytoju A. Uldinsku vyko į pernai metų Pasaulinį matmintinio konkursą Ukrainoje, yra dalyvavę konkursuose Latvijoje, Slovėnijoje. 
Suaugusiųjų kategorijoje Rokiškį ne kartą garsino pats A. Laužadis, jo sūnūs Romas ir Nerijus.


Parėmė čempionato dalyvius

O talentingiems skaičiuotojams kamajiškiams vis tenka ieškoti rėmėjų, galinčių padėti išvažiuoti į Pasaulio čempionatą, vykstantį vis kitoje šalyje. 
Jau antrus metus iš eilės Kamajų mintino skaičiavimo talentus remia visuomenė: pernai Rokiškio verslo klubas apmokėjo kamajiškių galimybę dalyvauti čempionate Ukrainoje, šiemet šio klubo prezidentas, UAB „Ivabaltė“ generalinis direktorius, rajono Tarybos narys Irmantas Tarvydis parėmė kelionę į Estiją.
– Koks vaikams gali būti džiaugsmas skinti laurus respublikiniame matmintinio konkurse, ir likti namuose per Pasaulinį čempionatą? Šio čempionato nugalėtojams ir laureatams atsiveria durys į visas garsiausias užsienio mokymo įstaigas, ruošiančias tiksliųjų mokslų specialistus. Negaliu kamajiškiams nesuteikti tokios galimybės“, – teigia verslininkas I. Tarvydis, šiųmetei kamajiškių kelionei į Estiją skyręs 800 Eur.
Kamajiškai teigia, kad paramos prašyta ir buvusio mero Antano Vagonio, ir dabartinio rajono vadovo Ramūno Godeliausko. Savivaldybės jaunųjų talentų rėmimo fondas 200 Eur finansavo S. Macijauskaitės kelionę. Kitiems vaikams rajonas neskyrė lėšų… 
Meras R. Godeliauskas temainfo.lt teigė, jog dėl matmintinio pas ji niekas nesikreipė.


Kaip išgelbėti matmintinį

Anot mokytojo metodininko A. Uldinsko, kitąmet paramos, ko gero, nebereiks: respublikinis matmintinio čempionatas pakibo ant plauko.

– Šalies matmintinio čempionatą visada rėmė privatus verslas. Finansinė jo nesėkmė atsiliepė ir čempionatui. Šių metų respublikiniam konkursui kreipėmės paramos į Rokiškio „Daividos“ bei „Rokvestos“ bendroves ir ją gavome. Nežinome, kaip bus kitais metais. Savivaldybėms tokie dalykai nerūpi, Seimo nariams – irgi. Motyvuoti, skatinti gabius vaikus – tik pačių pedagogų reikalas. Gal būtų geriau, kad gabių vaikų būtų mažiau? – svarstė metodininkas A. Uldinskas.

Kaune vykusiame forume „Žemės ūkis 2050: į kokias kompetencijas būtina investuoti šiandien?“ verslininkas I. Tarvydis pasinaudojo galimybe pakalbėti su švietimo, mokslo ir sporto ministru dr. Algirdu Monkevičiumi, išsakyti nuomonę apie neadekvačią situaciją: rajonų mokiniai laimi respublikinius konkursus ir neturi galimybės išvažiuoti į tarptautinius. Ministrą sudomino ši tema, jis žadėjo ja pasidomėti nuodugniau.

Sužinoti, ar yra vilčių išgelbėti matmintinį, temainfo.lt kreipėsi į ministeriją. Ministro dr. A. Monkevičius atsiųstame laiške teigiama: „Švietimo, mokslo irs sporto ministerija palaiko visas iniciatyvas, kurios padeda mokiniams įdomiai, kūrybiškai, prasmingai mokytis. Pagal 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos įgyvendinimo priemonės „Mokyklų pažangos skatinimas“ veiklą „Iniciatyvos vaikų gabumams ugdyti“ bus finansuojami projektai, kurie turi inovatyvią ir efektyvią ugdymo organizavimo ir (ar) ugdymo tobulinimo idėją. Ją įgyvendinus galima sudaryti galimybes mokinių gabumams atsiskleisti, padidinti mokinių motyvaciją, pažangą ir pagerinti pasiekimus. Šiuo metu yra rengiami projektų atrankos kriterijai, o projektų konkursą preliminariai numatoma paskelbti 2019 m. rudenį.“


Rita Briedienė