Meras Ramūnas Godeliauskas praleido Tarybos posėdį, užtat pasisėmė slovėniškos patirties

Išvyko lyg ir paskubomis

Rugsėjo 25–28 d. Rokiškio rajono savivaldybės meras Ramūnas Godeliauskas bei Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Irena Matelienė viešėjo Slovėnijos mieste Škofja Loka. Čia vyko tarptautinės miestų giminiavimosi asociacijos „Douzelage“ suvažiavimas. Asociacija vienija nedidelius 28 Europos Sąjungos šalių miestus.
Rugsėjo 27 d. R. Godeliauskas nedalyvavo rajono savivaldybės tarybos posėdyje. Į Slovėniją jis Išvyko lyg ir paskubomis, apsiforminęs komandiruotę, nė nepalikęs nurodymų pakeisti posėdžio darbotvarkės sprendimų projektų rengėjo pavardės.
– Kodėl darbotvarkėje Ramūno Godeliausko pavardė, o ne posėdžio vedėjo vicemero Tado Barausko? – teiravomės Juridinio personalo skyriaus vedėjos Reginos Strumskienės.
– Pakeisime, pakeisime! – sakė ji.
Užtat Škofja Loka, kaip teigia Rokiškio rajono savivaldybės meras, pasisemta naujų idėjų, minčių, pritaikomų ir Rokiškyje.


Visur – tas pats

Kaip skelbiama, konferencijos pagrindinis dėmesys buvo skirtas problemai – kaip įtraukti gyventojus sprendžiant rajonui svarbius klausimus? Mero R. Godeliausko teigimu, daugumos šalių dalyvių nuomonė ir problemos yra panašios: didelis žmonių užimtumas ir laiko stoka, techninių galimybių nebuvimas dalyvauti svarstyme, diskusijose nuotoliniu būdu, nepatogus nuomonės išreiškimas, neargumentuota kritika stabdo įsitraukimą į diskusiją ir idėjų išsakymą, dažniau laimi lobistai ir nuolatiniai projektų rašytojai, o ne pati idėja, diskutuojama su ne tomis žmonių grupėmis, kuriems sprendimo priėmimas turės tiesioginės įtakos, pernelyg biurokratiškai vertinamos piliečių idėjos, žmonių idėjos ir pasiūlymai „numarinami” administracijoje, seniūnijose ir nepasiekia politikų ir sprendimų priėmimo stadijos, atskirų grupių lyderiai ar vadovai veikia siaurai savo interesų naudai, dėl ko būtina įtraukti eilinius žmones. Patirtimis šiuo klausimu pasidalino belgai, slovėnai, austrai ir portugalai. Tam šiol šalys skiria nemažai lėšų, kuriamos ilgalaikės programos“ – pasakojama Savivaldybės puslapyje.


Apie panašumus bei skirtumus

Susitikime su Škofja Loka meru Tine Radinja kalbėtasi apie savivaldybių panašumus ir skirtumus. Anot mero R. Godeliausko, gyventojų skaičiumi Škofja Loka nuo Rokiškio skiriasi nedaug: mieste – apie 14 tūkst., o rajone – apie 22 tūkst. gyventojų; net biudžetai beveik vienodi. Seniūnijų Škofja Lokoje savivaldybėje – 12, Rokiškio – 10. R. Godeliauską nustebino tai, kad Slovėnijos biudžetininko atlyginimą gauna tik vienas žmogus – atskiras Savivaldybės finansavimas tenka bendruomenėms. „Pas mus šiuo metu tik kalbama apie viešųjų paslaugų perdavimą bendruomenėms”, – teigia R. Godeliauskas.
Škofija Loka savivaldybėje – neskaitant kitų biudžetinių įstaigų – dirba 50 žmonių. „Kultūros centre dirba tik 3 žmonės. Kas viską padaro? Finansavimas yra gaunamas rašant projektus, o biudžetinės įstaigos veikia mūsų viešųjų įstaigų principu: jos pačios suinteresuotos užsidirbti, rašyti projektus ir taip išsilaikyti“, – dėsto rajono vadovas.


Kas dar sudomino merą R. Godeliauską?

Suvažiavimo dalyviai aplankė statomą ekodarželį, finansuojamą iš Vyriausybės surenkamo taršos mokesčio. R. Godeliauskui pasirodė įdomu tai, kad nemokamo darželio čia nėra: 1–3 metų vaikui mėnesiui nustatytas 430 Eur mokestis, 4–6 metų – 360 Eur. „Tiesa, 75 proc. mokesčio dotuoja Savivaldybė, o jei darželį lanko daugiau nei vienas šeimos veikas – 100 proc.“ – patikslina meras.
„Teko apsilankyti atliekų tvarkymo ir vandentvarkos įmonėse. Situacija labai panaši, kaip ir pas mus. Mieste prie nuotekų tinklų prisijungę 96 proc. gyventojų. Kaimuose statomi individualūs nuotekų valymo įrengimai, kurių įrengimą iki 50 proc., bet ne daugiau 500 Eur, kompensuoja Savivaldybė. Atliekos taip pat tvarkomos regioniniu principu“, – įžvalgomis dalinosi meras R. Godeliauskas.
Merui Slovėnijoje neteko pamatyti senų, neekonomiškų autobusų, mat autobusų parko atnaujinimą finansuoja valstybė. Nepastebėjo jis ir benamių kačių: rajono Savivaldybė savo biudžete kiekvienais metais numato 42 tūkst. eurų jų sterilizacijos programai bei prieglaudai.
Originaliai sprendžiamos šaligatvių ir dviračių takų problemos. Tose vietose, kur jų įrengti neužtenka vietos, dalis važiuojamosios dalies pažymima juostomis su nupieštais pėsčiaisiais bei dviračiais. „Tokią pat idėją esu siūlęs ir Rokiškio mieste, tačiau iki šiol pritarimo nesulaukiau“, – teigia meras.


Bendradarbiavimo galimybės

Rokiškėnai gavo „Douzelage“ partnerių – Portugalijos Sesimbra miesto –  pasiūlymą jungtis į projekto „Young people on Movement through Europe” veiklą, vykdomą Portugalijos, Ispanijos, Kroatijos, Slovėnijos ir Latvijos partnerių.
I. Matelienė į Rokiškį pakvietė Škofja Lokos muzikos mokyklos vargonininkus. „Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotoja Nijolė Mateikienė paprašė užmegzti pažintį su vietos muzikantais. Viešnagės metu sužinojau apie vyksiantį muzikos mokyklos mokinių koncertą ir susipažinau su muzikos mokyklos direktoriumi Klemenu Karlinu. Jų programa fortepijonui ir solo, kurią teko išgirsti, puikiai tinka jau tradicija tampančiam birželio mėnesio muzikos festivaliui, kurį, bendradarbiaujant su Ilzenbergo dvaru, organizuoja muzikos mokykla. Škofja Loka mokykloje rengiami ir vargonininkai, todėl tikiuosi, kad pavyks juos išgirsti ir Rokiškyje”, – kalbėjo I. Matelienė.


Parengė temainfo.lt

Feisbuko paskyros Douzelage European Town Twinning nuotraukos