Motinos dienos savaitgalį Anykščiuose – oro balionų sezono atidarymo šventė

Pokalbis su oreiviu Tomu Olevsonu, oro balionų sezono atidarymo šventės Anykščiuose iniciatoriumi.

– Jūs esate Vilniaus įmonės „Meška balione” vadovas. Ar tiesa, kad oro keliones ketinate populiarinti Anykščių mieste?
– Taip. Ant Kalitos kalno kartu su Turizmo ir verslo informacijos centru organizuojame oro balionų šventę. Jeigu oras bus tinkamas ir nepasikeis karantino reikalavimai, tai per Motinos dienos savaitgalį planuojame į orą pakelti 2–3 balionius.

Tomas Olevsonas

– Po šio renginio skrydžiai bus vykdomi reguliariai ar tik renginių metu?
– Skrydis nuo Kalitos bus tarsi sezono atidarymo renginys. Vėliau – įvairiai: kai tik surinksime grupę žmonių, atvažiuosime su balionais. Vienas mūsų balionas talpina 6–7 žmones. Tiek susirenka, ir galime surengti skrydį.

– Šios savaitės portalo temainfo.lt rutuliojama tema – verslas. Kada Jūs susidomėjote oro balionais? Kaip kilo tokio verslo idėja?
– Mano pagrindinis darbas visai nebuvo susijęs su balionais ar skraidymu. Dirbau informacinių technologijų srityje. Tačiau vis dažniau ėmė kilti klausimas, ar tikrai gyvenime darau tai, ką noriu daryti? Supratau, kad prasėdėti prie kompiuterio visą likusį gyvenimą nesu sutvertas. Mečiau kompiuterius į šalį ir pradėjau skraidyti.

– Pradžioje balionai buvo tik hobis?
– Aš skraidau jau 11 metų. Viskas prasidėjo domėjimusi balionais. Vaikščiojau į oreivių varžybas, stebėjau, kaip vyksta pakilimai, bendravau su patyrusiais pilotais, pasisiūlydavau jiems padėti, kol mane galiausia priėmė į komandą – dalyvaudavome oro balionų varžybose. Tada ėmiau mokytis pilotų mokykloje. Ją baigęs balionus galėjau pilotuoti vienas.

– Kaip kilo mintis pradėti verslą?
– Be galo žavėjo skrydžiai: geros emocijos, azartas, puikūs vaizdai. Kilo mintis šia, man brangia, skrydžio patirtimi pasidalinti su kitais žmonėmis. Norinčiųjų kilti vis daugėjo. Įkūriau įmonę, pasivadinome „Meška balione”, pradėjau komercinius skrydžius. Versle orientuojamės į mažus balionus, ne daugiau septynių vietų: noriu išlaikyti asmeninę patirtį, kokią turėjau, kai pradėjau skraidyti.

– O jei atsirastų norinčių skristi tik dviese?
– Galima. Net organizuojame romantinius skrydžius dviem žmonėms, norintiems paminėti sukaktį ar kokią kitą poros šventę. Yra buvę, kad pakilus 1 000 metrų nuo žemės balione įvyksta piršlybos.

– Ar sutiktumėt su mintimi, kad geriausios verslo idėjos gimsta iš žmonių pomėgių, hobių?
– Manau, jeigu užsiimi tuo, kas tau prie širdies, ir sėkmė, ir pinigai ateina savaime.

– Kaip nusprendėte skrydžius rengti Anykščiuose?
– Bandome pabėgti iš Vilniaus ir Trakų, kurie jau tapo įprastais oro balionų kelionių miestais. Ieškome mažesnių, išskirtinių Lietuvos miestų, patrauklių oro balionų turizmui.
Šalia didžiųjų miestų yra oro uostų apribojimai. Anykščiai yra visiškai laisva oro erdvė, čia galime kilti į didžiausią balionams leidžiamą aukštį – 2 km nuo žemės. Aukštis suteikia papildomą įspūdį.

– Ar jau teko skristi virš Anykščių? Koks vaizdas atsiveria?
– Teko. Labai gražu Anykščių centre, šalia bažnyčios, leistis. Čia pat – Šventosios upė su užtvankos krioklio ir kavinės ant vandens vaizdu. Jei tinkamas vėjas, įspūdinga skristi pagal upės vagą, pro Lajų taką miesto link.

– Skrendant oro balionu galima rinktis kryptį?
– Baliono skrydžio kryptis visiškai priklauso nuo vėjo. Todėl pasirenkame kelionės pradžios vietą, iš kurios vėjas balioną neštų pro norimas pamatyti vietas. Aišku, nutinka visko: pasikeičia vėjo kryptis arba visai nurimsta vėjas, ir kelionė truputį pasikoreguoja. Kiekvienas skrydis – savitas nuotykis.

– Kiek trunka skrydis? Kaip reikia jam pasiruošti?
– Skrydis trunka apie valandą. Pasiruošimo ypatingo nereikia, oro temperatūra skrendant labai panaši kaip ir ant žemės. Pakilus kilometrą ji pasikeičia 6 laipsniais. Jei ant žemės – 20 laipsnių šilumos, tai pakilus bus apie 14. Taigi kažką šilčiau pasiimti verta, bet daug prisirengti nereikia. Praverčia kepurė nuo stipresnių vėjų ar dėl degiklio skleidžiamos, kai kuriems žmonėms nemalonios momentinės kaitros pliūpsnių. Aišku, reikia nepamiršti telefono, fotoaparato ir geros nuotaikos!


Paulius Briedis
Tomo Olevsono asmeninio archyvo nuotraukos