Muziejininkai: „Jeigu savaitgalį planuojate keliauti po Lietuvą, užsukite į Rokiškio rajoną“

Lietuvos, Latvijos, ir Baltarusijos projektas „Atraskime regionų šaknis iš naujo!” subūrė Lietuvos Latvijos ir Baltarusijos muziejų, turizmo, verslo, tautodailės įmonių žmones. Taip kuriasi tarptautinės bendruomenės, mezgasi skirtingų šalių žmonių ryšiai.


Kartu su latviais ir baltarusiais

„Jeigu savaitgalį planuojate keliauti po Lietuvą, užsukite į Rokiškio rajoną. Nustebsite, kiek naujo ir įdomaus sužinosite bei patirsite!“ – ragina Rokiškio krašto muziejus.
Rokiškio muziejininkai kartu su Latvijos ir Baltarusijos partneriais parengė tris naujus turizmo maršrutus, skirtus nematerialiam kultūros paveldui bei vietinės istorijos žinomumui populiarinti. Siūlomi įdomūs maršrutai kelionei su šeima ar draugais atrasti vietų ir žmonių, puoselėjančių senuosius amatus ir tradicijas!
Turizmo maršrutai, skirti amatams ir nematerialiam kultūros paveldui populiarinti, jungia Rokiškio, Vilniaus rajonus, Latvijos Žiemgalos, Neretos regionus, Jėkabpilio miestą ir Baltarusijos Polocko apylinkes.


Pirmas maršrutas

Pirmo maršruto keliautojai kviečiami apsilankyti Rokiškio tautodailės galeriją, Salų dvaro amatų dirbtuves ir Dusetų amatų centrą.
Tautodailės galerija įsikūrusi pačiame Rokiškio miesto centre, urbanistiniu paveldu pripažintoje istorinėje miesto dalyje. Čia įrengta erdvi parodų salė ir edukacinių užsiėmimų erdvė, Rokiškio krašto tautodailininkai joje rengia edukacines programas, kuriose galima patiems išmokti nusivelti vilnos žaisliuką ar kepurę, nupinti skirtuką knygai, išdrožti medinį šaukštą ar kitą drožinį. Taip pat čia galima įsigyti ir Rokiškio tautodailininkų sukurtų dirbinių.
Salų dvaro amatų dirbtuvėse vyksta vytelių pynimo, medinių žaisliukų dekoravimo, tarškynių, šaukštų drožimo, molio lipdymo bei žiedimo edukaciniai užsiėmimai. Lankytojai gali pasivaikščioti po seną Salų dvaro parką Dviragio ežero saloje.
Medžio drožėjas Erikas Čypas amatų centre Dusetose kuria vienetinius medžio drožinius ir organizuoja edukacines programas. Lankytojai kviečiami aplankyti amatų centre įkurtą muziejų, dalyvauti edukacinėje programoje – išmokti drožti paukštelį arba geldelę, kaušą, o savo drožinius dekoruoti senąja lietuvių simbolika. Taip pat čia galima įsigyti autorinių kūrinių.  Maršruto aprašymas ČIA


Antras maršrutas

Keliaudami po Rokiškio kraštą antru maršrutu lankytojai gali pažinti nematerialaus kultūros paveldo lobius Kriaunų kaimo muziejuje bei Joanos ir Antano Tunaičių etnografinėje sodyboje-muziejuje Šetekšnių kaime.
Keliautojai kviečiami užsukti į Rokiškį ir pamatyti unikalias langines. Ši galerija po atviru dangumi veikia ištisus metus. Menininkai langinėmis miestą puošia nuo 2003 m. ir jau ištapė daugiau nei 250 langinių.
Norintieji pasimėgauti aukštaitiško kulinarinio paveldo skanėstais, kviečiami užsukti į Juodupės baravykų ir šakočių namus, kuriuose vykdomos dvi edukacinės programos. Vyndario kaimo turizmo sodyboje „Roksala” galima paragauti gėrimų, gaminamų pagal senuosius receptus ir technologijas, apžiūrėti šiauriausią Lietuvoje vynuogyną, sužinoti apie vyndarystės amatą. Maršruto aprašymas ČIA


Trečias maršrutas

Keliaujant trečiu maršrutu siūloma susipažinti su įžymių žmonių gyvenimu, svarbiomis vietomis ir įvykiais. Keliautojas, užsukęs į Rokiškio krašto muziejų pajus praeities dvasią. Tai pirmasis muziejus Lietuvoje, įsikūręs dvare. Jam priklauso 16 išlikusių autentiškų pastatų, 28,1 ha ploto parkas, tvenkiniai.
Dvaro rūmuose lankytojų laukia pažintis su grafų Tyzenhauzų ir Pšezdzieckių giminės palikimu, didžiuliais istorijos ir kultūros lobiais.
Nepriklausomybės aikštei – daugiau nei 200 metų. Aikštės gale stūkso raudonskliautė neogotikinė Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia. Lankytojai gali apžiūrėti ne tik bažnyčios vidų, bet ir kriptą, kurioje palaidoti bažnyčios fundatoriai – grafai Tyzenhauzai. Grafų ložėje – bažnytinių vertybių muziejus.
Rokiškio mikrorajono parke muziejininkų iniciatyva sukurtas Liongino Šepkos skulptūrų parkas. Jame – vaikų salelė: mažieji lankytojai gali žaisti, o suaugusieji čia atsipūs ir susipažins su šiuolaikinėmis drožybos tradicijomis.
Keliautojas kviečiamas užsukti į Dačiūnų kaimą, kur įkurtas dailės klasiko Justino Vienožinskio (1886–1960) memorialinis muziejus, išsaugota autentiška XIX a. statyto namo architektūra, sodybos aplinka. Į trečią maršrutą įtrauktas ir Struvės geodezinio lanko, kertančio 10 šalių, Gireišių punktas.  Maršruto aprašymas ČIA


Parengta pagal Rokiškio krašto muziejaus inf.