Naujose pareigose Valerijus Rancevas jaučiasi neblogai

Kaip sekasi naujam Rokiškio rajono savivaldybės administracijos direktoriui Valerijui Rancevui, atėjusiam vadovauti Rokiškio rajono savivaldybės administracijai Rusijos embargo ir Afrikinio kiaulių maro metu? Vadovaus jis tik pusmetį – iki Savivaldos rinkimų. Ar toks trumpas laikas išsaugo atsakomybę prieš rajono žmones? Taip, žinoma.

Rokiškio valdžia ir patogi, ir patraukli tuo, jog viešina valdiškų mobiliųjų telefonų numerius: kupiškėnai net seniūnai jų neskelbia.  Ar Jūsų, administracijos direktoriaus, neišvargina telefoniniai skambučiai?

– Ačiū už pastebėjimą. Šiandien kiekvienam aišku, kad be mobiliojo telefono susidarytų papildomų problemų gyventojams ieškant vadovo ar specialisto; jie bandytų rasti kontaktus kitais kanalais, gaišintų ir savo, ir kitų laiką. Labai dažnai žmogui galima padėti net trumpai šnektelėjus su juo  telefonu, ar susisiekus su reikiamu specialistu.

Man patinka bendrauti . Žinoma, labiau mėgstu kalbėti su žmogumi betarpiškai, ne telefono pagalba, tačiau ir be mobiliojo nebeįsivaizduoju savo darbo.

Trejus metus dirbot mero patarėju verslui. Ar patys verslininkai daug turi reikalų savivaldybėje?

– Per šiuos trejus metus teko bendrauti su daugeliu – ir ne tik Rokiškio rajono – verslo atstovų. Susitikdavau su jais jų įmonėse, įvairiuose renginiuose ir, žinoma, savivaldybėje. Verslininkų ir savivaldos ryšys  gana glaudus. Mes, rajono vadovai, verslininkų nuomonės klausiame prieš pradėdami naujus projektus, ypač kai jie susiję su viešuoju interesu, rajono infrastruktūra. Verslininkai mums teikia siūlymus dėl bendrų veiklų vykdymo. Puikus pavyzdys – Rokiškio atvira ledo aikštelė.

Rokiškio rajono meras liko be patarėjo verslui. Ar nepadaryta klaida?

– Galiu pasakyti, kad ši pareigybė tikrai yra reikalinga ir svarbi. Jau šiandien matome, kad kyla problemų dėl komunikacijos su verslo atstovais, abipusės informacijos pasikeitimo. Tačiau situacija yra tokia: iki kadencijos pabaigos liko vos pusmetis. Sunku surasti specialistą, tinkantį šioms pareigoms. Tačiau sėkmingai susiklosčius aplinkybėms po savivaldos rinkimų aš tikrai siūlysiu  neatsisakyti šios pareigybės.

Gal dėl to Rokiškio gimtadienio mugėje nebuvo rokiškėniškos produkcijos?

– Nesutikčiau su teiginiu, kad visiškai nebuvo rokiškėnų produkcijos. Tačiau ne visos įmonės dalyvavo mugėje. Šis renginys –  puiki priemonė rajono įmonėms pademonstruoti savo pasiekimus, reklamuoti save ne tik rokiškėnams, bet ir svečiams. Naudodamasis proga, noriu paraginti ne tik mūsų rajono bet ir aplinkinių rajonų verslo atstovus dalyvauti mūsų renginiuose, parodyti save, megzti naujus kontaktus. Tam mes sudarome puikias sąlygas. Na, o savo rajono verslininkus net atleidžiame nuo vietos rinkliavos mokesčio.

Kaip vis dėlto atsitinka: savivaldybės įmonė AB „Rokiškio komunalininkas“ už nušienautą hektarą prašo nuo 690 iki 1 400 Lt, o privačiai šias paslaugas teikiantys rokiškėnai – nuo 100 iki 120 Lt? 

– Kiek žinau,  bendrovės „Rokiškio komunalininkas“  tokie įkainiai yra todėl, kad šienaujama žoliapjove, o privačiai šienaujant pievas šienapjove įkainis gali būtį nuo 100 iki 120 Lt.

Vos prieš mėnesį  dirbti administracijos direktoriumi atėjote jaunas, rokiškėnų mėgstamas žmogus. Kas Jums sunkiausia naujose pareigose?

– Meluočiau, jeigu sakyčiau, jog nematau jokių sunkumų. Šios pareigos yra labai atsakingos ir reikalaujančios daug žinių įvairiose srityse. Pačiomis pirmomis dienomis jutau, kaip trūksta laiko ne tik interesantus priimti ir spręsti jų problemas, bet ir perskaityti  dokumentus. Susipažįstu su begale įstatymų, tvarkų, o visa tai užima laiko. Protingai susiplanavęs dieną visa tai suspėju. Labiausiai nerimauju dėl to, kad tempas ir didelė darbų apimtis nepakenktų sprendimų kokybei, kad neliktų neišspręstų problemų ar kad neužsitęstų jų sprendimas.

Ar labai rokiškėnų verslas nukentėjo nuo Rusijos embargo?

– Tai pajuto mėsos ir pieno gamybos bei perdirbimo bendrovės, vežėjų įmonės.

Ar verslininkų patirtą skriaudą pajus savivaldybė?

– Pajus, jeigu verslininkai bus priversti mažinti darbuotojų skaičių;  mažėjant įmonių apyvartai ir pelnui trauksis ir valstybės iždas, o per valstybės dotacijas – ir rajono biudžetas. Be to,  verslininkai aktyviai remia rajono kultūros, sporto renginius. Sunkėjant verslo ekonominei situacijai mažės ir rėmėjų skaičius.

Ar nebandėte sukviesti Rokiškio verslininkų įvertinti susidariusios situacijos?

– Kol kas kalbamės su verslininkais asmeniškai, bet,  manau,  toks susitikimas tikrai būtų naudingas abipusiai.

Mėgstate juokauti, jog Rokiškio savivaldybės administracijai atėjote vadovauti maro metu. Ar labai Rokiškio rajono kiaulininkystės ūkiai  nukentėjo nuo Afrikinio kiaulių maro?

– Rajone turime dvi stambias įmones, kurioms dabar tikrai nelengvas metas. Tai UAB „Žiobiškio kompleksas“, auginantis kiaules, ir mėsos gaminių bendrovė „Daivida“.  Visi tikėjomės, kad maras mūsų rajono ribų nepasieks. Deja. Kompleksas ir mėsos perdirbimo įmonė deda visas pastangas apsisaugoti nuo Afrikinio kiaulių maro, ir tos priemonės turi būti kompleksiškos. Be gyventojų, auginančių kiaules, be medžiotojų, reguliuojančių šernų populiaciją, pastangų neįmanoma sustabdyti šios ligos plitimo. Dabar visi kiaulių augintojai pasirašytinai supažindinami su tvarka, nurodančia, kaip elgtis šioje situacijoje, su pareigomis ir atsakomybe. Šiam darbui susitelkę seniūnai, žemės ūkio specialistai. Mums belieka tikėtis gyventojų supratimo ir geranoriškumo sprendžiant problemą.

Atstovaujate Darbo partijai. Ar jau turite savo kandidatą į mero postą?

– Dar ne. Šiuo klausimu sprendimą priimsime spalio viduryje.

Kaip manote, kiek bus siekiančiųjų vadovauti Rokiškio rajonui?

– Manau, kad rinkimuose į mero postą dalyvaus 4-5 kandidatai.

Kalbėjosi Rita Briedienė