Naujosios Vilnios atviros jaunimo erdvės pokyčiai ir patirtys

Šiais metais Naujosios Vilnios atvira jaunimo erdvė (AJE) patyrė didelių pokyčių: keitėsi darbuotojų komanda, atėję nauji žmonės ieškojo savo būdų įsilieti į AJE veiklą.
Naujam žmogui pradėti darbą Naujosios Vilnios AJE – nemažas iššūkis. Čia neretai užsuka jaunuoliai iš socialinės rizikos šeimų, turintys bendravimo bei elgiasio problemų. Toks jaunimas sunkiai prognozuojamas: mėgsta laužyti taisykles, išbandyti susitarimų ribas, elgtis agresyviai bei išsišokėliškai. Darbuotojai turi būti pasirengę tokį jaunuolį priimti – būtini tvirti susitarimai, kaip reaguoti į atitinkamus jaunuolių poelgius; būtina apsibrėžti taisykles, išgryninti darbo metodus bei priemones, kuriomis bus siekiama palaikyti centro tvarką. Tokios priemonės labai palengvina darbą kuriant saugią aplinką bei mezgant ryšį su sudėtingo charakterio jaunuoliais.

Kuriantis naujai darbuotojų komandai svarbiausias dalykas – tarpusavio susikalbėjimas, leidžiantis pasiekti bendrų susitarimų. Socialiniame darbe nuolat kunkuliuoja jausmai ir emocijos, kyla įtampa dėl nepateisintų lūkesčių ir baimės, kaupiasi kolegų neišgirstos mintys ir idėjos.

Praėjusiais metais pastarąsias problemas sėkmingai padėjo spręsti supervizijų susirinkimai. Tai metodas, kai į komandos susirinkimą atvyksta žmogus iš šalies ir savo pastebėjimais padeda atsirinkti svarbiausius ar šiuo metu labiausiai „degančius“ klausymus bei – atsižvelgiant į kiekvieno dalyvio nuomonę – skatina juos išdiskutuoti. Vėliau toks išsikalbėjimas labai padeda spręsti tos dienos reikalus. Tokio tipo susirinkimų organizavimas ir kitais metais bus vienas iš prioritetinių.

Pastebėjome ir dar vieną svarbią detalę, padedančią komandos darbe, ir ją būtinai bandysime taikyti ateityje. Pernai buvo vykdomi savanorių mokymai. Juos organizuodavome ne AJE patalpose, o kavinėje: galėjome ne tik pavaišinti savanorius užkandžiais, bet ir paįvairinti jų aplinką, sukurti neoficialią atmosferą. Pastebėjome, kad tai padeda į darbą bei kasdienius reikalus pažvelgti iš šalies, pažiūrėti į įvykius, kitomis akimis. Ateinančiais metais, noretumėme šią praktiką pritaikyti ir darbuotojams: dažniau su kolektyvu pabendrauti neoficialioje aplinkoje.

Pagrindinė auditorija – vaikinai nuo 15 iki 20 metų. Aktyvios pramogos – mėgstamiausia šių jaunuolių veikla. Sportiniai žaidimai, vasaros stovyklos, išvykos į gamtą – veiklos, kurias stengiamės integruoti į mūsų darbą. Šiais metais turėjome savaitės išvyką į mišką bei tokios pat trukmės stovyklą sodyboje. Abi iniciatyvos puikiai pasiteisino. Be to, surengėme daugybę įvairiausių – futbolo, tinklinio, stalo teniso, biliardo ir protmūšio – turnyrų. Į tokią veiklą mūsų jaunuoliai ne tik įsitraukia, bet ir noriai padeda juos organizuoti. Šias veiklas tęsime ir kitais metais.

Bene labiausiai pasisekęs eksperimentas – stovykla kaimo sodyboje. Tai buvo šešios dienos neformalaus ugdymo užsiėmimų, sumišusių su grupėje kylančiais iššūkiais bei jaunuolių mėgstamų sportinių žaidimų siautuliu. Visi liko patenkinti: jaunuoliai džiaugėsi stovykla, o darbuotojai galėjo geriau juos pažinti, sudominti neįprastomis veiklomis, plėsti jų akiratį.

Įdomu tai, kad stovyklą kaimo sodyboje Naujosios Vilnios AJE organizavo pirmą kartą. Ankščiau buvo renkamasi turizmą po atviru dangumi. Abu būdai sėkmingi, abu turi silpnų ir stiprių pusių. Stovyklaujant sodyboje atkrenta daug rūpesčių, kurie ištinka gyvenant lauke. Dėl šios priežasties sodyboje lieka daugiau erdvės kurti lankstų mokymosi procesą, atsiranda daugiau erdvės jaunuolių įgalinimui, patiems prisidėti prie užduočių organizavimo. Todėl ieškosime galimybių šią iniciatyvą tęsti ir kitamet.

Dar viena nauja šių metų iniciatyva – jaunuoliams rengti multimedijos užsiėmimai. Čia jie mokėsi filmuoti, fotografuoti, o vėliau visa tai apdoroti kompiuteryje bei savo darbus viešinti internete. Procesas vyko sunkiai, jaunuoliai mėgsta kurti asmenukes bei jas demonstruoti socialiniuose tinkluose. Tačiau mokytis kažko naujo, kelti sau iššūkius Naujosios Vilnios AJE lankytojai nėra linkę. Todėl pasiekti didelių apčiuopiamų rezultatų per šį trumpą laiką, kol vyko užsiėmimai, nepavyko. Nepaisant to progresas matyti: jaunuoliai susipažino su ekspozicijos bei kompozicijos elementais, galėjo išmėginti įrankius, naudojamus nuotraukoms bei video retušuoti. Svarbu, kad jie norėjo pasidalinti savo pasiekimais bei atradimais internetinėje erdvėje – taip, galbūt, dar kažką įkvėpdami pasidomėti šiomis veiklomis. Tikimės multimedijos veiklų nenutraukti ir kitąmet.

Didelę dalį šių iniciatyvų galėjome įgyvendinti Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuoto projekto dėka. Džiaugiamės sėkmingu jo išpildymu ir su entuziazmu žiūrime į ateitį – ką įdomaus, įtraukiančio neformalų jaunimą, švietėjiško galime nuveikti 2018-aisiais.

Naujosios Vilnios AJE inf.
Užsk. nr. A18-1