Gegužės pabaigoje visos 17 VšĮ „Kupiškio ligoninė“ valytojų paliko įstaigą. Kodėl jos taip pasielgė? Į šį klausimą įstaigos direktorius Dalius Drunga, nuo rugsėjo 14 d. irgi paliekantis ligoninę, negalėjo atsakyti.

– Man tai buvo akibrokštas, – paaiškino jis.

Gegužės 20 d. Kupiškio rajono ligoninės patalpų valymas perduotas UAB „Socialinė integracija“. Tarp bendrovės, ligoninės ir valytojų buvo pasirašyta trišalė sutartis, sauganti darbuotoją.

– Jei įmonė bankrutuotų, ligoninė būtų prisiėmusi atsakomybę už savo darbuotojas. Valytojos niekuo nerizikavo… – vis dar su nuostaba kalbėjo direktorius.

Tačiau moterys atsisakė pereiti į „Socialinę integraciją“. Į „TEmos“ klausimus sutiko atsakyti buvusi ligoninės valytoja, šioje įstaigoje dirbusi apie 10 metų.

– Kodėl nesutikote pasirašyti darbo sutarties?

– Mums niekas jos nė neparodė. Sakė, kad sutarties nematysime tol, kol nepasirašysime pasižadėjimo dirbti.

– Ir dėl to nesutikote tęsti darbo?

– Bijojome. Ką mes žinome, kas toje sutartyje… Jau pirmame susirinkime mums buvo pasakyta, kad paliks penkias. Pirmenybė – invalidams. Iš karto darbas buvo garantuotas Bronei Varnauskienei, turinčiai invalidumą. Mes likome nežinioje – ką pasirinks? Supratome ir tai, kad penki žmonės neįveiks visos ligoninės: penki aukštai, didžiulis rūsys, o dar aplink pastatą 5 ha. Ar jūs suvokiate, koks tai krūvis? Net 17 žmonių nebuvo per daug. Modernizuokit darbą kiek tik norit. Ligoninė – ne ofisas. Mūsų darbą tikrina „sanepideminė“. Reikia apčiupinėti kiekvieną baldelį, kiekvieną daiktelį. O kai prasideda langų valymas?! Iš karto supratome: po truputį mus mėtys lauk. Bendrovės direktorė, o gal atstovė mus perspėjo: „Pirštu braukysiu.“ Tik ne braukymo išsigandome. Susidoros: nes neturime invalidumo – už mus išmokų negaus.

– Kaip supratote, kad privalės mokėti išeitines?

– Kai kas patarė. Šiaip ar taip vadinsi, bet įvyko ligoninės reorganizacija. Mums priklausė išeitinės. Visų mūsų atlyginimas buvo minimalus, tačiau bene tik vienai išeitinė kompensacija buvo sumokėta už du mėnesius. Visoms kitoms – už šešis. Ką čia ligoninė ar savivaldybė sutaupė? Galva neišneša.

– Ligoninės direktorius sakė, jog išlaidos valymui būdavo didžiulės, apie 90 tūkst. litų.

– Aš – valytoja, ne buhalterė. Bet mūsų, valytojų, mokos fondą ne taip ir sunku įvertinti: 17 žmonių gaudavo minimalų atlygį, dar pridėti mokesčius – bus apie 24 tūkst. litų per mėnesį. Vadinasi, 66 tūkst. litų ligoninė išleisdavo valymo priemonėms. Vadinasi, tiek ir reikia. Bet kaip tokį jų kiekį sunaudos penki žmonės? Teko girdėti, kad „Socialinei integracijai“ dabar mokama 50 tūkst. per mėnesį.

– Medikai sakė, kad „Socialinės integracijos” darbas pagerėjo. Pirmuosius mėnesius buvo sunku: tualetai nešveisti, kriauklės nevalytos, net voratinkliai ėmė augti…

– Kaip penkiese viską sutvarkys? Be to, žmonės su negalia: pasilenkė paimti šiukšlės, o antros, šalia gulinčios, ir nesuvokia pakelti. Ne invalidą noriu suniekinti, bet tuos, kurie mano, kad ant penkių invalidų pečių sukraus visą ligoninės naštą. Kas ta „Socialinė integracija“?

– Nežinau. Sunkiai prisiskambinau į šią bendrovę: skelbiami du telefono numeriai, bet į juos niekas neatsiliepė. Nuorodoje „Karjera” radau dar vieną. Atsakė Kokybės skyriaus vedėja. Jai labiausia rūpėjo, iš kur aš gavau jos numerį… Jis, matyt, neskelbiamas. Dabar taip įprasta. Pasakiau, kad esu bedarbė, ieškau darbo, tik gąsdina labai didelis darbo krūvis. „Kas jums sakė, koks tas krūvis?” – klausė ji. Kažkas dar įsikišo į pokalbį ir ėmė į ragelį rėkti: „Neklausykit, ką žmonės kalba. Ateikit pas mus dirbti!” Nesudarė rimtos įmonės įspūdžio. Ar neteko kalbėti su valytojomis, jau dabar dirbančiomis ligoninėje?

– Ne. O jums?

– Nekalba…

– Girdėjau, kad praėjusią savaitę trys naujos valytojos atsiskaitė iš darbo.

– Girdėjau ir aš. Svetainėje Dirba.lt radau skelbimą, kviečiantį dirbti Krantinės gatvėje. Net namo numerio nėra. Jokio paaiškinimo, kad dirbti teks ligoninėje. Atlyginimas 550 Lt. „Kodėl tiek mažai?” – paklausiu. „Tai pusė etato, už keturias valandas. Po mėnesio mokame 100 Lt priedą”, – paaiškino man moteris. Penki žmonės dirbdami pusės etato krūviu sutvarko visą Kupiškio ligoninę? „Kodėl penki? Ten dirba apie 10 žmonių”, – paaiškino „Socialinė integracija”. Niekas man nepatvirtino, kad darbą paliko trys žmonės. Valytojos vietą jie tikrai siūlo tik žmonėms su negalia.

– Tai mes ir kalbam: už tuos žmones jie dar gauna kažkokias išmokas. Valytojų turėtų priimti ne 17, o 34. Tokių socialinių integracijų – ne viena. Ir niekam nerūpi, kokiais krūviais dirba žmogus, valstybės pagalba kažkam kraunantis kapitalą.

– Skambinau į Kupiškio darbo biržą. Jos vadovė Genė Zulonienė mano, kad krūviai yra išskaičiuoti. Štai jos vadovaujamos įstaigos valytoja dirba 5 val. Per tą laiką ji sutvarko patalpas, aplinką.

– Na, va. Mes gi kalbėjom, kokie 8 val. darbo krūviai tenka ligoninės valytojui.

– Klausiau direktorės, ar tikrinamos įmonės, gaunančios išmokas iš programų, vykdomų pagal Socialinių įmonių rėmimo įstatymą. „Taip, žinoma”, – sakė ji. Tačiau įmonė registruota ne Kupiškyje. Mūsiškė darbo birža padėjo „Socialinei integracijai” rasti žmonių, tačiau jie darbinami ne mūsų rajone. Darbo birža negalėjo pasakyti, kur įmonė registruota?

– Kažkokiam kaime…

– Neįsitikinau tuo. Dar man štai kas rūpi. Darbo kodekso 140 str. pakeitimas leidžia darbdaviui – net jį įpareigoja – išeitinę kompensaciją mokėti kas mėnesį lygomis dalimis. Jei kompensacija skiriama už šešis mėnesius, tai tiek mėnesių ji ir bus mokama. Asmenys, įsidarbinę į biudžetinę įstaigą, likusią kompensacijos dalį praranda. Bet buvusioms ligoninės valytojoms ji bus mokama ir toliau, jei darbą jos gaus privačioje įmonėje ar bendrovėje. Vieno niekaip nesuprantu: kodėl jūs visos kas mėnesį keliaujate į „Sodrą“ pažymos, įrodančios, kad vis dar niekur nedirbate?

– Mums sakė, kad nemokės pinigų, jei jos neatnešim.

– Kas sakė?

– Direktorius. Ką mes žinom! Valstybė juokiasi iš žmogaus išeitinėmis kompensacijomis,atiduodama jas per kelis mėnesius… Juk kai kurios moterys dirbo daugiau nei 20 metų, argi už tai, kad atėmė darbą, jos nevertos viso atsiskaitymo iš karto? Kas norėjo išeiti? Kur darbą begausi? Tai dar ir ligoninė tyčiojasi? Žemina reikalavimu atnešti pažymą? Kodėl „Sodra“ mums nepasako, kad tas popiergalis nereikalingas?

– „Sodros“ Kupiškio skyriaus vadovo Sauliaus Dugno klausiau apie pažymas. Jis atsakė: „Tai – nesąmonė, bet ją sugalvojome ne mes, o ligoninė. žmonės prašo pažymos, mes privalome ją duoti.“ Bet kuri įstaiga „Sodros“ duomenis gali pasitikrinti kompiuteryje. Kodėl nesikreipėte į merą Joną Jarutį?

– Ateidavo meras į ligoninę. Abu su direktoriumi kažką tardavosi. Kažin ar meras žino, kad per pusantrų metų naujasis direktorius nė vieno visuotino susirinkimo nesuorganizavo? Tačiau netikiu, kad jis valytojų situacijos nežinotų. Visiems blogai, jei meras tokius dalykus žino, bet apie juos tyli, ne ką geriau, jeigu tokių dalykų nežino. Ligoninėje nuolat keisis valytojos, joms teks patikėti kabinetų, laboratorijų raktus. Dirba jos pamainomis. Gydytojai ne visada sužiūrės.Tikiuosi, kad bent Darbo inspekcija susidomės, ar teisingai su mumis pasielgta, ar ne per daug tikimąsi iš penkių etatų…


Kalbėjosi Rita Briedienė