Netikri Lietuvos apyvartoje esantys pinigai užsakomi ir atsisiunčiami internetu

Paleidžiami į apyvartą kaip legali valiuta

Išradingi lietuvaičiai stengiasi praturtėti visais įmanomais būdais. Pastaruoju metu stebina tendencija – netikri Lietuvos apyvartoje esantys pinigai užsakomi ir atsisiunčiami iš įvairių internetinių tinklalapių. Tokie pinigai panaudojami rinkoje.
Pinigus, kurie yra skirti įvairioms atrakcijoms ir žaidimams, internetu įsigyjami ir paleidžiami į apyvartą kaip legali valiuta.
Pastaruoju metu atsisiunčiamos 50 Eur kupiūros ir iškeičiamos į smulkesnes kupiūras perkant alkoholį, narkotikus, kramtomąją gumą ar kitas prekes.
Dažnai pasitaiko ir 10 Eur kupiūrų.


Dažniausios – 10 Eur kupiūros

Panevėžio apskrities VPK Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai perspėja: netikrų pinigų įgijimas, laikymas ar realizavimas užtraukia atsakomybę ir už tai baudžiama. Bet, nepaisant to, dažnai bandoma tokius pinigus įnešti į bankomatus, atsiskaityti už prekes tiek turgavietėse, tiek prekybos centruose.
2019-ųjų antroje pusėje registruota 18 tokių veikų. Dažniausiai buvo pateikiamos 10 Eur, populiarėja 50 Eur kupiūros.


Turi nestandartinius užrašus

Policija įspėja būti atidesniems, vykdant atsiskaitymus grynais pinigais, imant grąžą turguose, mugėse bei kitose prekybos paslaugų įmonėse. Ypač vertėtų atkreipti dėmesį į gautos kupiūros kokybę ir pagrindines apsaugos priemones:
banknoto grublėtą paviršių,
aiškiai matomus vandens ženklus,
metalizuotas, hologramines juosteles ir fragmentus,
juose besikeičiančius paveikslėlius.
Netikri, internetu atsisiųsti pinigai turi nestandartinius užrašus: „This is not legal“, „Copy“ ir kitus, kurie nebūdingi tikriems pinigams. Užrašai, esantys ant kupiūrų byloja, jog ši piniginė kupiūra nėra skirta legaliam atsiskaitymui.
Gavus tokią kupiūrą nederėtų bandyti patiems jos realizuoti, o atnešti į artimiausią policijos komisariatą.


Tadas Martinaitis
Panevėžio apskrities VPK komunikacijos grupės vyriausiasis specialistas