Nijolės Vilimienės knygoje – „Scrapbooking“ tradicijos paslaptys

Kupiškietės Nijolės Vilimienės darbų parodėlė Kupiškio viešojoje bibliotekoje kažin ar daugelio apžiūrėta labai išsamiai: dekoratyvi knyga, atvirukai, hortenzijos ir narcizai – visi 30 darbų turi savo paslapties, todėl parodą buvo smagu apžiūrėti kartu su jos autore.


Knyga

Nijolės Vilimienės dekoratyvi knyga ypač paslaptinga. Viename lape – sendintų varstomų durų spinta, kitame – slėptuvė, atsidaranti patraukus dailią juostelę… Kiekvienas puslapis funkcionalus: spintose, dėželėse, slėptuvėlėse, kišenėlėse gali laikyti gražiausias mintis, nuoširdžiausius linkėjimus, karščiausius prašymus, nuotraukas, įspūdingiausių kelionių bilietus, net pinigus… Tokiai knygai žodžių nereikia, nes ji pati gana iškalbinga, galinti prabilti apie jos pagaminimo ypatumus, kantrų ir kruopštų rankų darbą, paskirtį, tokio darbo atlikimo stilių ir medžiagas…
– Padariau, suklijavau ją per kelias dienas, bet labai daug laiko užtruko pasiruošti: įsigyti knygos gamybai reikalingų detalių rinkinį, susikarpyti, ruošti detales, parengti puslapio dizainą, maketą. O jau tada viską klijuoji ypatingais klijais, gerai limpančiais, netepančiais, bei vertinti, ar teisingai, ar skoningai viską buvai suplanavęs, – temainfo.lt pasakojo N. Vilimienė.


Kupiškis

Knygoms N. Vilimienė turi ypatinga pomėgį. Tai viena labiausiai skaitančių kupiškėnų, dalyvaujanti Kupiškio viešosios bibliotekos „Knygiaus“ klubo veikloje, skaitymo iššūkiuose, Metų knygos rinkimuose. Jos rekordas – bene 100 knygų per metus. Nijolė mėgsta aptarti knygas, ir dažnas „Knygiaus“ narys nori perskaityti tai, ką skaitė Nijolė. Nenusivilia. Ypač tie, kurie kaip ir Nijolė mėgsta detektyvus, pritars nuomonei, kad N. Vilimienės suklijuota knygelė – duoklė detektyvams: varstyk mažytes dureles, ieškok atsakymo. Gal net pačiai knygelės kūrėjai šis darbas leis klaidžioti prisiminimų takais, jei slėptuvėlėse bus sudėti dienoraščių faktai, jos šeimos išgyventi skaudūs kupiškėniškos istorijos įvykiai.


Japonija

Sukurti kažką kruopščiai tobulą – japonų kraujyje. Teigiama, jog būtent jie davė mintį „Scrapbooking“ atsiradimui. Kurti smulkias, dailias popierines detales paskatinęs origami menas: išlankstyti popieriniai dirbinėliai buvo apklijuojami karpytomis popierinėmis detalėmis arba patys suklijuojami į paveikslą. Iš karpytų detalių imta kurti knygas knygose. Kokio senumo tai menas, sunku pasakyti. Šaltiniai teigia, jog jis siekia 15–16 amžius, nors Amerikos ir Europos krantus pasiekęs tik apie 19 a. Amerika
Dar kiti šaltiniai teigia, jog „Scrapbooking“ meną verslu padarė amerikiečiai, ėmę gaminti proginių
paveikslėlių rinkinius knygoms. Kodėl būtent knygoms? Vieni mano, kad tai patrauklu, funkcionalu, kiti teigia, kad tokius rinkinius labai išpopuliarino atsitiktinumas: mormonų pasekėjo sukurta religinės krypties „Scrapbooking“ tipo knyga taip visiems patiko, jog imta gaminti panašias knygas įvairiomis temomis.
Iš Amerikos popierinių dirbinėlių, karpinių ir nėrinių detalių rinkiniai ėmė keliauti po visą pasaulį, jų gamybos pasekėjų atsirado ir Europoje. Savarankiškai kurti knygas, išraiškinguose puslapiuose pripildytas vestuvių, krikštynų, teigiama, net laidotuvių nuotraukų, tapo labai patrauklu.


Latvija

Anot N. Vilimienės, jos keliai dažnokai veda į Latvijos sostinę Rygą: čia yra nuostabių „Scrapbooking“ parduotuvėlių, kokių jai netenka aptikti Lietuvoje. Pas Latvijos meistrus ji lankė „Scrapbooking“ knygelių bei atvirukų kūrimo kursus, mokėsi ir gėlių iš formalino formavimo paslapčių. N. Vilimienės sukurti narcizai tokie tikri, jog juos pamačiusieji ankstyvą pavasarį klausia: „Jau pražydo?“, o štai rudenį teiraujasi: „Dar tebežydi?“.
Gėlių žiedai realaus dydžio, natūraliausių spalvų. Už galimybę pasigaminti vieną žiedą latviams N. Vilimienė mokėjo 25 Eur. Šios pamokos atsipirko senovinių narcizų žiedų neįtikėtinu grožiu.


Vėl – Kupiškis

N. Vilimienės draugai ir bičiuliai eina į jos namus pasigėrėti kruopštumo pavyzdžiu – 17 500 detaliųmozaika „Alyvos“. Pincetu darbuotasi daugiau nei metus, mentele mažytes, pincetu dėliojamas detales įspaudžiant ant klijaistepto pagrindo. Darbas baigtas: 30X40 cm dydžio paveikslas jau įrėmintas, bene, irgi vertas parodos.

Nijolės Vilimienės asmeninio archyvo nuotr.
 


Rita Briedienė
Emilijos Briedytės nuotraukos