Nuo ateinančio pirmadienio vaikai mokysis ypatingomis sąlygoms

Ateinantį pirmadienį, kovo 30 d., šalies švietimo įstaigos pradės nuotolinį ugdymą. Karantinas išryškino, ko gero, iki šios neanalizuotą padėtį: nemažai vaikų neturi kompiuterių, nesinaudoja internetu. Apie tai, kaip nuotoliniam ugdymui pasirengė Kupiškio mokyklos ir ikimokyklinukai, kalbinome Kupiškio rajono savivaldybės kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėją Jurgitą TRIFELDIENĘ.

– Ar daug Kupiškio rajono moksleivių neturi kompiuterių?

– Kompiuterių poreikis yra. Problema žinoma: mokyklos pateikė šią informaciją Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai. Turime ir žinią, kad jau kitos savaitės pradžioje kompiuteriai pasieks Savivaldybę ir mokyklas. Šiuo metu bendrojo lavinimo mokyklose mokosi 1 624 mokiniai, iš viso ugdytinių turime 2110.
Rajono 70 mokinių neturi kompiuterio ir jokios galimybės prisijungti prie interneto tinklo; 203 vaikai neturi kompiuterio, bet turi išmanųjį telefoną su minimaliu ar didesniu duomenų kiekiu; 23 neturi kompiuterio, bet turi išmanųjį telefoną su mažiau nei minimaliu duomenų kiekiu, 8 vaikai turi kompiuterį, bet neturi modemo ir bet kokios galimybės prisijungti prie interneto.
Na, o vertinant bendrą situsaciją, mokyklos pagal savo galimybes yra pasirengusios nuotolinį ugdymą vykdyti.

– Kaip realiai vyks toks mokymas?

– Bus naudojamasi mokymo platformomis „Microsoft 365“ ir kitomis. Daugelis pasirinko ugdymą organizuoti aplinkose, kurios susietos su jų dienynais, pavyzdžiui, „EDUKA klasė“, renkamasi TAMO, EMA pratybas. Kupiškio darželiai turi informacinę sistemą „Mano darželis“ – ja bus teikiamos užduotėlės vaikams.
Mokyklos yra susikūrusios ir pasitvirtinusios Mokymo organizavimo ir vykdymo nuotoliniu būdu taisykles. Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazija bandys vykdyti sinchronines veiklas, t. y. pamokos vyks realiu laiku, susijungus į vaizdo konferenciją – mokytoja bendraus su vaikais. Tai bus pradėta rengti ne nuo pirmadienio, bet tikrai bus.
Visais atvejais bus vykdomas asinchroninis mokymas: mokytojai pateiks vaikams užduotis nuotoliniu būdu – mokinys ir mokytojas dirbs skirtingu laiku. Informacinė aplinka EDUKA turi užduočių paketus, kuriuos mokytojas „padalins“ vaikams ir jie jas galės atlikti tiesiai kompiuteryje, o grįžtamuoju ryšiu sužinos, kiek padarė klaidų. Bus atvejų, kai elektroniniu paštu mokytojai siųs mokiniams užduotis, ar kitokius paaiškinimus, o numatytu laiku mokytojas atsakys į vaikų paklausimus, bendraus feisbuko, mesendžerio pagalba.

– Kaip rajono mokytojai mokys vaikus, kurie neturi kompiuterių?

– Užduotys, atspausdintos popieriuje, jiems bus nuvežamos ir saugiai paliekamos. Kai bus vežamos kitos užduotys, surinksime ankstesnes, mokinių jau išspręstas.

– Iš kur mokytojai vykdys nuotolinį mokymą? Iš savo namų?

– Kovo 25 d. organizavome nuotolinę konferenciją, kalbėjome ir apie tuos dalykus. Mokyklų vadovai yra pasirengę padėti mokytojams dirbti su vaikais nuotoliniu būdu iš savo namų. Yra mokytojų, kuriems patogiau dirbti iš darbo vietos, ir tokias sąlygas mokyklų vadovai jiems tikrai suteiks. Dauguma dirbs iš namų.

– Ko palinkėtumėt rajono švietimo ir mokslo bendruomenei naujame etape?

– Svarbiausia, sveikatos. Ir, žinoma, stiprybės. Tai didžiulis iššūkis ir mūsų skyriui, ir mokyklų vadovams, mokytojams, vaikams ir jų tėvams. Retas kuris pirmokėlis, mažutis vaikas sugebės taip sąmoningai, atsakingai mokytis be tėvų pagalbos. Todėl tikimės visų supratimo vardan mūsų vaikų: jie mokysis ypatingomis sąlygomis.

– Dėkui Jums už pokalbį.


Kalbėjosi Rita Briedienė
temainfo.lt nuotr.