Obeliečiai kovojo dėl Parlamento, pakovos ir dėl pirties

Planuojama uždaryti Rokiškio rajono Obelių valdišką pirtį. Anot obelietės Liucijos Smalinskienės, vietos gyventojai labai rimtai aiškinsis, kas yra tikrieji nepraustaburniai.


Ir ryžtu dega, ir verkia

Obelių miesto gyventojai gavo Lietuvos Respublikos Prezidentūros atsakymą į jų skundą dėl Rokiškio rajono valdžios ketinimų uždaryti pirtį. Atsakymas aiškumo nesuteikė: skundas persiųstas Rokiškio rajono savivaldybei.
Pirtis talpina 10–15 žmonių – gal ir per mažas objektas dideliam dėmesiui.
– Laukiam, kokį atsakymą Prezidentūrai parengs Savivaldybė, – temainfo.lt sakė obelietė Liucija Smalinskienė.
Moteris tai ryžtingai kalba, tai verkia. Ji sakė badaus obeliečiai, rengs piketus kaip baltarusiai, bet išsaugos miesteliui pirtį.
– Nepraustaburniais mus daro. Bet mes dar labai rimtai pasiaiškinsime, kas yra tikrieji nepraustaburniai. Mažuose susiėjimuose „Šu šu šu…“ – privatizuoti pirtį nori. Pastatas gi ant ežero kranto! – piktinosi L. Smalinskienė.
Paskui moteris kalbėjo apie tai, kad Obeliuose ji gyvena nuo 1961-ųjų, kad visada, kaip ir daugelis obeliečių, pirtyje prausėsi: visa Vytauto gatvė – nei kanalizacijos, nei vandentiekio. Miestelio vaikai pirtyje užaugo. Kas dabar kaltas, kad 21 amžiaus 21 metais nebelieka kur žmoniškai nusimaudyti?.. Pravirko Liucija.


Dar vis – be lazdos

Praėjusių metų gruodžio pradžioje prašymą neuždaryti pirties pasirašė 92 Obelių gyventojai. Raštą rajono Savivaldybės administracijos direktoriui vežė L. Smalinskienė. Jai – 81-eri. Kaip sakoma, kiekvienam – pagal nuopelnus: Liucija naują Obelių seniūnijos seniūnę Jūratę Šinkūnienę jos darbo pradžioje visiems labai gyrė, sakė patriotiška, akys darbu dega, išspręs Obelių bėdas. Surinkę parašus obeliečiai ir delegavo Liuciją į rajono centrą, girdi, labai valdžia pasitiki, tai ir tvarkyk reikalą. Taip Liucija ir tapo tarpininke tarp bendruomenės ir valdininkų: rūpinosi, kad raštas būtų užregistruotas, pirties reikalus su valdžia telefonu derina…
Kaip sakė L. Smalinskienė, ji dar nepriklauso tai obeliečių kategorijai, kurios atstovai be lazdelės nebepaeina – dar turi kovotojos energijos. Nearti ir Liucijai šulinys, bet ir dėl to nesiskundžia. Ji su vyru net skalbimui vandens prisineša – 12 kibirų reikia. Prieš keletą dienų Liucija griuvo, išpylė kibirą, bet sakė ir dabar lazdos į rankas neima, nors ir šlubčioja bent kiek.


Kiek obeliečių neturi vandens?

Kiek Obeliuose lazduotų senolių, tikrai niekas nepasakys – niekas tokių dalykų neskaičiuoja. Tačiau nei administracijos direktorius A. Burnickas, nei seniūnė J. Šinkūnienė negalėjo pasakyti tikslaus skaičiaus, kiek obeliečių butų neturi vandens ir kanalizacijos. Kiek tuose butuose gyvena žmonių? Kaip temainfo.lt sakė seniūnė J. Šinkūnienė, 92 parašai – ne tik Vytauto gatvės gyventojų: pasirašė ir prijaučiantieji pirties tradicijai arba parašų rinkėjams. Galbūt. Betgi skaičių nežinai, tai nežinai ir tikros situacijos.


Lageryje į pirtį varu varydavo

– Obeliečiai kaip šeima gyvename. Dažnam kaimynas nuneša senolio rezginę su pirties reikmenimis, tvirtesnės silpnesnes prausiame, apsirengti padedame – ne taip lengva ant drėgno kūno rūbą užsitempti, – kalbėjo Liucija.
Šiuo metu pirtis uždaryta karantinui. Kur vandens ir kanalizacijos neturintys žmonės maudosi? Anot Liucijos, „ant bliūdo sėda“. Jau kuris laikas pirtis ir taip tik kas antrą savaitę beveikia – penktadienį maudosi vyrai, šeštadienį – moterys.
– Sunku buvo apsiprasti su tokiu grafiku, bet ką gi tu, žmogus, padarysi… O dabar visai pirtį uždaro… Administracijos direktorius Andrius Burnickas man taip ir pasakė: pirtis yra pramogos dalykas.
Jei pažystate Obelius, už spirito gamyklos gyvena moteris, Sibiro lagerius išgyvenusi. Pasakojo: į pirtį varu visus varydavo. Kas tai buvo? Pramoga tremtiniams? Kuo mus ir belaiko: Lietuvoje kas dvi savaitės žmoniškai nusiprausti – jau pramoga? – vėl sukukčiojo Liucija.


Jei bus poreikis, dušinių bus daugiau

Obelių socialinių paslaugų namuose sausio mėnesį pradės veikti dušinė. Kaip temainfo.lt sakė Savivaldybės administracijos direktorius A. Burnickas, kol kas viena, bet, jei bus poreikis, dušinių bus įrengta daugiau.
– Nuo miestelio centro iki tos dušinės – 1,5 kilometro. Kitam – dar toliau. Pėsčiomis nueiti pareiti – nebe normalu. Teks ieškoti, kas pavėžėtų. Sakykim, keturis nuveš. Kaip mums sakė, pusvalandis dušo – 1,5 euro. Kaip už šią kainą žmogui išstovėti be lazdos? Kaip apsirengti? Kiti turės laukti besiprausiančiųjų. Garantuoto laukimo – 1,5 valandos. Be to, į dušinę už dyką žmonių niekas nevežios. Gal geriau už pirtį kainą pakeltų: dabar pensininkas moka truputį daugiau nei 60 centų, kiti – eurą ir kelis centus, – komentavo Liucija.
Anot direktorius A. Burnicko, kol kas viena dušinė tik todėl, kad nėra žinomas jos poreikis. Bus ieškoma ir galimybės pavėžėti.
– Kiek žmonių į autobusą telpa? Kad tik laukiamasis būtų didelis, – situaciją įvertino obelietė.
Direktoriaus teigimu, bus daroma viskas, kad kelių valandų trukmės eilė nesusidarytų.


Savivaldybei pirtis – minusas

Savivaldybei pirtis, anot administracijos direktoriaus A. Burnicko, – grynas minusas: geriau įrengti dušines ir vežioti žmones. Per metus pirties išlaidos sudaro apie 6 500 Eur: dar reiktų investicijų į pastatą, o jų nebuvo daroma daugelį metų. Jei pirtį perimtų bendruomenė, dalis paslaugų taptų savanoriškomis: kūrentų patys, malkos iš savo miško – tai mažintų prausimosi savikainą.
– Bet pas mus (Savivaldybėje, aut. past.) taip nevyksta: atlyginimai, viešieji pirkimai – kainos išsipučia. Seniūnė kalbasi su tam tikrais verslininkais dėl pirties pastato nuomos ar įsigijimo. Biznio iš to nepadarysi, bet idėjinis susidomėjimas išlaikyti paslaugą yra. Esame įvertinę, kiek pastato nuoma maždaug kainuotų. Užsakytas ir pirties pastato vertinimas. Ir tada žmonės, kurie rodo susidomėjimą, pasakys, ar jie pageidautų jį įsigyti, – sakė direktorius A. Burnickas.
Pirties pardavimo klausimą planuojama įtraukti jau į vasario mėnesio rajono Savivaldybės tarybos darbotvarkę.


Seniūnė turi didelių ambicijų

Obelių seniūnijos seniūnė J. Šinkūnienė, paklausta, ar turi ambicijų padėti žmonėms išlaikyti pirtį, sakė, jog didžiausios jos ambicijos – pakloti komunikacijos tinklus Vytauto gatvėje. Anot jos, yra ir daugiau gyventojų, kuriems šios paslaugos neteikiamos: bet kai kuriose vietose jau padarytos centrinės trasos – belieka patiems prie jų prisijungti.
– Labai tikiu, kad įveiksime ir Vytauto gatvę: nutiesime komunikacijas. Kalbame su Savivaldybe, ieškoma lėšų, – sakė seniūnė J. Šinkūnienė.
Seniūnės teiravomės, ar jai yra žinoma, kad pirties privatizacija jau pradėta planuoti praėjusių metų pradžioje. Taip, jai tai žinoma: buvo komisija, apžiūrėjo pastatą. Kodėl gyventojai nieko apie tai nežinojo?
– Į susirinkimus žmonių varu nesuvarysi. Ataskaitiniame susirinkime apie tai buvo pranešta. Kas dalyvavo, girdėjo, – sakė seniūnė.


Prie Parlamento kovota ne be reikalo

– Mums sako: „Pirtį išlaikyti kainuoja mokesčių mokėtojų pinigus“. O mes nemokėjome mokesčių? Tų pačių valdininkų tėvų ar senelių neišlaikėme? Kam dabar iš mūsų tyčiotis kažkokia dušine? Mums jos negaila – tegu atvažiuoja valdžia ir laukia keturi, kol vienas po kito nusimaudys. Juk neprašome nei sūkurinių, nei purvo vonių, bet suniekino mus taip, kad nebeturime žemiau kur bepulti… – kalbėjo Liucija.
– Ar nebijote taip drąsiai ir viešai apie tai kalbėti?
– Jei sausio 13-ąją nebijojau važiuoti prie Parlamento, tai kalbėti aš tikrai turiu teisę. Pilnas „autobusiokas“ mūsų, obeliečių, buvo. Daugelio jau nebėra. Vairuotojas Broniukas Pupelis, mus vežęs, dar tebegyvas. Jam jau bene 90-mt. Siaubinga naktis buvo. Tokia nežinomybė… O mūsų dar dukra Aukščiausioje taryboje. Ar gyva? Ji žinojo, kad mes – prie Parlamento, tai irgi iš proto ėjo. Dainuodami pirmyn važiavome, grįžome verkdami.
– Jei vėl reiktų ginti Parlamentą, ar važiuotumėte pirties reikalus pametusi?
– Važiuočiau. Būtinai. Labai viskas pasikeitė: galiu kalbėti, nebijau atsakyti į žurnalistų klausimus. Mes galime rinktis krūvon ir piketuoti. Dėl pirties per Tris karalius buvome susirinkę. Kaukėti, laikėmės atstumo, bet vis tiek policiją kažkas iškvietė. Pareigūnai neįžvelgė jokių pažeidimų, neišvaikė mūsų, leido tartis. Skundikų, žinia, atsiras, bet ir mums į patį Prezidentą dėl pirties reikalų neuždrausta kreiptis, – sakė L. Smalinskienė.
Obeliečiai kreipėsi ir į rajono Savivaldybės tarybos opoziciją. Raštą dėl obeliečių pirties Seimo nariui, rajono vadovams parengė koalicija „Už laisvę augi“. Pasirašė raštą net dešimt Tarybos narių: Valius Kazlauskas, Algis Čepulis, Stasys Meliūnas, Antanas Vagonis, Irmantas Tarvydis, Egidijus Vilimas, Gintaras Girštautas, Dalia Lūžienė-Malijonienė, Robertas Baltrūnas ir Lina Meilutė-Datkūnienė.
– Dėl Parlamento obeliečiai kovojo. Pakovos ir dėl pirties, – nusijuokė L. Smalinskienė.


Rita Briedienė
temainfo.lt skaitytojo nuotr.