Tikimasi, kad šią savaitę Rokiškio rajono Obelių kapinėse bus baigtas montuoti paminklas 1941 m. birželio sukilimo dalyviams ir sovietinėms aukoms atminti: miestelio gyventojai ar iš čia kilę šviesuoliai bene du dešimtmečius puoselėjo viltį atstatyti šį monumentą.

Daugelio prisiminimuose tebėra gyvas laisvės monumentas, 1942 m. pastatytas pačių obeliečių lėšomis ir galutinai nugriautas 1975 m. Buvo sunku patikėti, kad valdžia ir visuomenė surinks reikiamą – per 100 tūkst. litų – sumą ir įgyvendins viltį – atstatyti atminimą, paniekintą sovietų. Obeliečiams šis paminklas buvo daugiau nei reikšmingą įvykį ženklinantis betoninis, 8 m ilgio ir 3 m aukščio monumentas. Tai buvo jų krašto ir šalies istorija, bendruomeniškumo, susitelkimo ir pagarbos savo praeičiai ir sau pavyzdys.

Sudėtingas buvo laikas. 1940 m. birželio 15 d. Lietuvą okupuoja Sovietų Sąjunga: prievarta keičiamos valdžios struktūros, pradedamas pirmasis masinis žmonių trėmimas į Sibirą – vyrauja šalies gyventojų nepasitenkinimas esama situacija. 1941 m. birželio 22 d. Vokietija užpuola Sovietų Sąjungą: Lietuva tikisi Nepriklausomybės ir antrąją karo dieną pradeda sukilimą. Šalis atsiduria dviprasmiškoje situacijoje: ji darėsi priklausoma nuo karinės Vokietijos, sukilimas sutapo su holokausto pradžia.

Tai buvo dar vienas kliuvinys, stabdęs paminklo statybos pradžią…

Tik tada, kai buvęs obelietis, Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas, kurio senelis kartu su kitais nužudytaisiais palaidotas Obelių kapinėse, ėmėsi paminklo statybos organizavimo, reikalai įsisiūbavo ir pajudėjo iš vietos.

D. Smalinskas praėjusiais metais Obeliuose surengė konferenciją, o Vilniuje – renginį, skirtą šiai datai. Į juos kvietė istorikus, vietos ir šalies politikus, visuomenės veikėjus, žurnalistus. Buvo kalbama apie paminklo svarbą ir jo atstatymo būtinybę.

Šiemet birželio 23 d. surengtoje akcijoje „Visi kartu atstatykime paminklą laisvei!“ D. Smalinskas klausė Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktoriaus dr. Arūno Bubnio:

– Ar sukilėliai galėjo dalyvauti vykdant holokaustą?

Daktaro manymu, Lietuvoje ir užsienyje sukilimas dažnai suplakamas su kitais istoriniais reiškiniais, vykusiais tuo pat metu: nacių ir sovietų karu, nacių okupacija, holokausto pradžia.

– Manau, kad 1941 m. birželio sukilimas buvo autonomiškas istorinis reiškinys, – sakė dr. A.Bubnys, Rokiškyje skaitęs pranešimą „Birželio sukilimas Obelių valsčiuje“.

Anų dienų birželio įvykiai pasauliui liudija labai svarbų dalyką – Lietuva ne savo noru įstojo į Sovietų Sąjungą.

Paminklo statybai aukojo daugybė Lietuvos žmonių ir įmonių. Ir štai rugsėjį „Obelinės“ šventėje surengtoje konferencijoje D. Smalinskas visiems pranešė:

– Paminklą jau stato uždaroji akcinė bendrovė „Žybartuva“.

Tą dieną, rugsėjo 5-ąją, buvo pradėti paminklo statybos darbai.

Monumentas gerokai pasikeitė: jis nebe iš cemento, o iš granito, todėl bus ilgaamžis ir šiuolaikiškas. Paminklo viršuje bus įmontuotas kryžius-saulutė, ją nukalė rokiškėnas Rolandas Kriaučiūnas, o Kristaus ir kareivių bareljefus – žymus Lietuvos skulptorius Juozas Genevičius, kilęs iš Obelių.

Šią savaitę į Obelius turėtų atriedėti sunkiasvorė technika: paminklas bus perkeltas į nuolatinio stovėjimo vietą. Patirties obeliečiai turi visokios, bet niekam šiandien nekiltų mintis svarstyti, kad kada nors vėl atsidursime kryžkelėje…

Obelių paminklas – vienintelis šalyje, turintis savo svetainę http://www.obeliupaminklas.lt. Galimybe viešinti šį adresą didžiuojamės ir mes, www.temainfo.lt leidėjai.

Obelių paminklo svetainėje – visų iki vieno vardai pavardės, maža ar didele suma prisidėjusiųjų prie paminklo statybos.


temainfo.lt