Onuškis: kraštiečiai ėmė ir pasiūlė galimybę

Rokiškio rajono Onuškio miestelis Žolinės šventėn rinkosi vėliau, nei įprasta ją švęsti, – rugpjūčio 18 d.

Onuškio kultūros namų fojė jau buvo sausakimša žmonių: jie klausėsi konsultacinės kompanijos UAB „Vadybos sprendimų centro“ direktorės Jolantos Nėjutės ir šio centro konsultantės Daivos Amankavičienės pranešimų. Juose – Onuškio istorija, kurioje ryškius savo pėdsakus paliko Radvilų protėviai – penkios Astikų kartos, ir įspūdžiai iš kelionių po Lietuvos kaimus, sėkmingai vykdančius turistinę veiklą.

Bendruomenės pirmininkė Nijolė Brenčienė aptarė bendradarbiavimą su Rokiškio rajono vietos veiklos grupe (VVG), peržvelgė puikios poligrafijos dar šviežią „Onuškio kaimo laikraščio“ 2-ąjį numerį, tarėsi su žmonėmis, ką daryti su kaimo namais, privatizuotais ir apleistais…

Visa tai panašėjo ne į šventę, o į darbingą konferenciją, ir ne Onuškio, o labai nemažo miesto.
– Prieš 514 metų Onuškis ir buvo miestas. Rokiškis – kaimas. Per rokiškėnų gimtadienį mes, miestiečiai, turėsime progą pasveikinti kaimiečius, – šypsojosi Onuškio kultūros namų administratorė, muziejininkė Elena Blažienė.

Onuškio vardas, be jokios abejonės, žinomas šalyje: žymieji dvaro griuvėsiai, iki horizonto rudumu atsiveriantis Degesynės durpynas, kaimą saugantys keturi – Užubalių, Alksnių, Sidabrinės ir Bryzgių – piliakalniai, gyvas, kaip avilys darbais dūzgiantis Ilzenbergo dvaras, senove tebedvelkiantis pats Onuškio kaimas… Tačiau retas net kaimyninių rajonų žmogus čia užsuka pažinti Lietuvos…

Ką daryti, kad į gražiausią istorijos skraistę susisupęs, tačiau labai atkampus kraštas imtų vilioti turistus?

– Kaip dažnai būna, taip nutiko ir mums: kraštiečiai savo gimtinei ima ir pasiūlo galimybę. Onuškiečiams optimizmo suteikė Daiva Amankavičienė: buvome supažindinti su Lietuvos Respublikos ir Šveicarijos konfederacijos programa, parengėme projektą „Onuškio bendruomenės įsijungimas į Rokiškio rajono turizmo tinklą“ ir gavome finansavimą. Projektas truks vienerius metus, per tą laiką bus sukurtas turizmo verslo modelis, kuris turės galimybę peraugti į pelningą bendruomenės turizmo organizavimo veiklą, sukurtos patrauklios turizmo edukacinės programos, jų prekinis ženklas, kaimo internetinis puslapis, organizuojamos verslo konsultacijos, konferencijos, kelionės į verslius kaimus… Nemažai jau ir padaryta: aplankyti verslieji kaimai, surengta konferencija, sukvietusi ne tik onuškiečius ir seniūnijos darbuotojus, bet ir rajono vadovus, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) architektūros fakulteto studentus ir dėstytojus.

„Dar sykį buvo peržvelgti Onuškio apylinkių istoriniai, kultūriniai, gamtiniai turtai, kurie leidžia jaustis vertiems turistų lankoma vietove“, – apie šį renginį pasakoja „Onuškio kaimo laikraštis“, beje, – irgi šio projekto dalis.

Studentai susidomėjo Onuškiu. Jie čia surengė dvi kelių dienų stovyklas, profesionaliu žvilgsniu įvertino kaimą, nustatė jo probleminius taškus, siūlė, kaip estetiškai išryškinti pagrindinę miesto gatvę, kaip pigiai sutvarkyti vaikų žaidimų aikšteles, paslėpti negyvenamų namų langų kiaurymes, patarė, ką jau dabar galima įrengti klebonijos ir jos arklidžių griuvėsių vietose, kaip juos panaudoti viešiesiems tikslams, kaip galėtų pasikeisti Onuškio ežero poilsiavietė…
Net sunku patikėti, kad projektą pradėta vykdyti tik šių metų sausį: Onuškyje jau suorganizuoti net trys „Apvalaus stalo“ susitikimai su rajono vadovais, architektais, aptartos centrinės aikštės rekonstrukcijos galimybės, gautas mero Vytauto Vilio pažadas – įpareigoti savivaldybės specialistus parengti šių darbų sąmatą…

Minėta Lietuvos ir Šveicarijos programa ir turi tikslą – budinti iš miego bendruomenę, supažindinti ją su įvairiausiais projektais ir skatinti juose dalyvauti.

Išryškėjusios problemos tarsi pačios ėmė siūlyti jų sprendimo galimybes. Paežerei sutvarkyti buvo parengtas projektas „Poilsio zonos prie Onuškio ežero įrengimas“. Paraiška sėkmingai praėjo Rokiškio rajono VVG projektinių paraiškų atranką ir pateko į finansuojamųjų sąrašą. Paežerė pasikeis neatpažįstamai…

Onuškyje gyvena apie 200 žmonių. Jų bendruomenė buria 70 narių. Tiek užteko surengti didžiulei talkai. Jos metu informaciniais stendais buvo užaklintos senųjų kultūros namų langų kiaurymės ir gerokai aptvarkytos minėtų griuvėsių vietos…

Prieš šventę skrupulingai suskaičiavę darbus, sudėlioję planus, pasidžiaugę puošniomis mišiomis ir jose giedojusios pandėlietės Vilmos Likienės balsu – tik tada! – onuškiečiai susirinko į kultūros namų kiemą švęsti. Juos sveikino Seimo narys Vytautas Saulis, kunigas Saulius Keras ir kiti. O patys onuškiečiai nuoširdžiai spaudė ranką į šventę netikėtai atvykusiam VGTU studentui Justui Juzėnui. Tai jis sukūrė langų kiaurymes uždengusius informacinius stendus.


temainfo.lt
Emilijos Briedytės nuotr.