Pirmi šventės „Kuc kuc Kamajuos“ įspūdžiai ir sporto startai

Turgus ir „baronkos“

Spalio 10 d. prasidėjo 36-oji „Kuc kuc Kamajuos” šventė – vienas iš nedaugelio Rokiškio rajono renginių, trunkančių tris dienas. Tai ypatingas savaitgalis, kai Kamajų kraštas tampa Respublika, o kamajiškis Vytautas Vilys – Kamajų Respublikos Prezidentu.
Jau vakar, spalio 11 d., Antano Strazdo aikštėje viena po kitos kilo prekybininkų palapinės, nors didysis prekymetis – sekmadienį. Turgaus būtina prekė, o ir pačios šventės puošmena – „baronkos“. Tenka šį žodį rašyti kabutėse, taisyklingiau būtų – riestainis, bet kamajiškiai žino, kas yra „baronka“ ir kas yra riestainis – ką geriau parduotum Kamajų šventėje?
Štai „Rokiškio mėsinės“ parduotuvėlėje jau penktadienį galėjai nusipirkti bendrovės „Kepėjėlė“ garsiųjų „Rokiškio baronkų“. Tik kažin ar jų liks iki sekmadienio… Kaip sakė šios krautuvėlės pardavėja, atvežta 150 pakuočių po 0,5 kg, arba po septynias „baronkas“ kiekviename maišelyje. Pirkėjai šį tautinio paveldo gaminį netruko pastebėti ir jau baigia išpirkti.


Šiemet „Arbotinė“ – vėl po stogu

Kamajų „Arbotinės“ istorija siekia 1913 m., kuomet ją įkūrė Lietuvių katalikų draugijos blaivybės šio miestelio skyrius. Kamajiškiai įstaigėlę tarmiškai ir vadina. Bene 2015 m. „Arbotinę“, veikiančią tik Kamajų Respublikos savaitgaliu, atgaivino „Kuc kuc Kamajuos“ šventė.
Pernai „Arbotinė“ buvo įrengta po stogine, šalia bendruomenės namų, nes kelerius metus jai tarnavusį pastatą įsigijo Kauno kamajiškių Daivos ir Ramūno Pšilenskių šeima ir ėmėsi namo remonto. Per metus buvo pakeisti seno statinio langai, stogas, durys, gerokai atnaujintas vidus: Pšilenskų šeima trims dienoms pastatą užleidžia „Arbotinei“.
– Esame labai dėkingi šiai šeimai – „Arbotinė“ vėl bus patalpose. Beje, nauji langai jai suteikė ypatingo jaukumo, – temainfo.lt sakė Kamajų bendruomenės pirmininkė Jolanta Vygėlienė.


Visos kitos – Jūžintų komandos

Vakar į Kamajų A. Strazdo gimnazijos sporto salę vėl kvietė tinklinio rungtynės, pernai rengtos pirmą kartą. Tinklininkus sveikino, geros sportinės nuotaikos linkėjo Prezidentas V. Vilys.
– Nekviečiame komandų iš kitų rajonų: norime saviems suteikti galimybę pažaisti, – sakė gimnazijos kūno kultūros mokytoja Rita Merkienė.
Tinklinio rungtynėse dalyvavo septynios komandos. Per draugus ir pažintis į šventinį „Kuc kuc Kamajuos“ tinklinį pateko gretimo Zarasų rajono Dusetų miestelio tinklininkai. Kamajų seniūnijos tebuvo vienintelė – Salų – komanda. Visos kitos – Jūžintų.

Anot mokytojos R. Merkienės, sąlygos ugdo tradicijas: jūžintiškiai neturi sporto salės, todėl yra puikūs paplūdimio tinklininkai.
– Užtat šeštadienio krepšinio rungtynėse – nė vienos Jūžintų komandos, – sakė mokytoja.
Pirmą vietą pelnė Jūžintų tinklininkų komanda „Trikampis“, antrą – dusetiškiai, trečią – Jūžintų „Turbo Puška“.
Rungtynėse dalyvavo keturios merginos.


Prezidentas – šaškių ir šachmatų aistruolis

Kamajų Respublikos Prezidentas – šaškių ir šachmatų aistruolis, vienas iš Kamajų šachmatų klubo, veikiančio bene 31 metus, įkūrėjų. Tad šių sporto šakų rungtynės – tradicinis „Kuc kuc Kamajuos“ renginys. Šio miestelio vaikai bei jaunimas – irgi aktyvūs šių rungtynių dalyviai. Prie šaškių lentų susėdo 16 vaikų.
Pirmą vietą pelnė 10-metis Karolis Kaušakys iš Kalvių, pernai metų trečios vietos laimėtojas. Antrą vietą užėmė 11-metis Dovydas Gylys, trečią – 11-metė Margarita Uokaitė. Abu – kamajiškiai. Beje, Margarita – vienintelė dalyvė, turinti trenerį: treniruotėms ji važinėja į Kupiškį pas šaškininką Viktorą Naglį.
Suaugusiųjų kategorijoje susirungė aštuoni žaidėjai. Pirmą vietą užėmė sališkis Audrius Kurklietis, antrą – rokiškėnas Raimondas Ivanovas, trečią – kamajiškis Jurijus Paparyga. Šioje kategorijoje buvo vienintelė mergina Asta Batjanaitė, 2017-ųjų „Kuc kuc Kamajuos“ nugalėtoja jaunimo kategorijoje. Šiemet laurų ji nepelnė.
Pirmą kartą buvo surengtos jaunimo šachmatų rungtynės: pirmą vietą užėmė rokiškėnas Robertas Marčiulionis, antrą – Rytis Lungys, irgi iš Rokiškio, trečią – kamajiškis Bernardas Tunaitis.

Suaugusiųjų kategorijoje neįveikiamas buvo Saulius Jasiūnas iš Aukštakalnių, antras – Raimondas Ivanauskas iš Rokiškio, trečias – kamajiškis J. Paparyga.


Orientacinio varžybose – penki ekipažai

Jau trečių orientacinių varžybų automobiliais, šiemet pavadintų „Kas? Kur? Kada?“, užduotis vėl rengė Irena Davainytė, Kamajų protų mūšio klubo narė. 2016 m. pirmų varžybų užduotis ji paruošė kartu su gimnazijos bibliotekininke Jolanta Lašiene, tačiau nuo pernai Jolanta pati mielai dalyvauja varžybose.
Šio renginio idėjos autorė, jų techninis vadovas, bendruomenės pirmininkė J. Vygėlienė penkių ekipažų nariams linkėjo gero ir saugaus kelio, priminė sąlygas – neviršyti greičio, segėti saugos diržus, o ir tai, kad miestelyje ir jo apylinkėse budi policijos ekipažai.
Startas buvo duotas 18.09 val. Šiemet vokuose – 11 užduočių (pernai buvo 13), maždaug 65 km orientacinės trasos. Varžybų organizatoriai, užduočių taškams pažymėti, sugaišo 1,5 val.
Vieną ekipažą policija sustabdė du kartus. Profilaktiškai.


Kupini įspūdžių ir laimingi

Daivos Mickūnienės ekipažas, vienintelis atlikęs visas 11 užduočių, trasą įveikė per 1.59 val.
Jolitos Braukylienės ekipažas, neradęs vieno punkto ir pelnęs vieną baudą, arba papildomas 10 min., trasą įveikę per 2.15 val., Konstantino Aleinikovo – per 3.16 val., Vitalijaus Babidorič – per 3.17 val., Domanto Spundzevičiaus – per 3.29 val. Trys pastarosios komandos surinko po keturis baudos taškus.
– Visi grįžo kupini įspūdžių, laimingi, pasakojo nutikimus. Šis renginys nėra paprastas surengti, bet jis tampa labai mėgstamas, – sakė J. Vygėlienė.


Ar buvo lengvų užduočių?

Visos užduotys reikalavo orientacijos ir loginio mąstymo. Štai – keturių tiltų, vedančių į Trakus, Ilzenbergo, Zaraso, Nemuno salas, nuotraukos. Visi tiltai – į salas. Ko ieškoti? Žinoma, Salų miestelio. Bet ne visiems pavyko nuotraukas jungiantį dėmenį – tiltą pritaikyti atsakymui ir lėkti ant tilto į Salas.
Orientuotis teko savo seniūnijoje. Pažįstant varlių rūšis nesunku buvo atrasti Varlių kaimo automobilių stovėjimo aikštelę. Beje, kiškį – nuorodą į Duokiškį – nukaldinusiam duokiškėnui Henrikui Mickūnui išsprendus užuominą su komanda teko keliauti prie šio savo kūrinio.
Ką seniausio pasaulyje turi Al Karauino, Lietuvoje – Vilniaus universitetai, rajone – Rokiškio miestas ir tą patį galima aplankyti Kamajuose? Miestelio biblioteką. Užduotis nebuvo lengva ir kamajiškiams.
Beje, buvo parengta, bet į varžybas neįtraukta užuomina į Vaitkūnus, netoli Salų. Čia nėra nei kaimo nuorodos, nei autobusų stotelės – nebuvo kur priklijuoti užduoties žymens…
Visų „Kuc kuc Kamajuos“ šventės sporto varžybų prizininkai bus apdovanoti šiandien, spalio 12 d. 19 val., A. Strazdo aikštės koncertinėje scenoje.


Rita Briedienė
Autorės nuotraukos