Rugpjūčio 10-11 dienomis kupiškėnai mėgavosi buriavimo pamokomis. Apie tai ir apie naują mokyklą – puikią entuziastų buriuotojų iniciatyvą skatinti fizinį aktyvumą bei didinti kupiškėnų sveikatingumą – kalbėjomės su Sauliumi PAŠTUKU, Vilniaus Universitetinės ligoninės Santariškių klinikos Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro kineziterapeutu. Mokymą buriuoti jis vadina savo užklasine, savarankiška veikla, hobiu.


– Kupiškio buriavimo mokykla – vis dar naujiena. Papasakokite apie ją.

– Tai pirmoji burlenčių buriavimo mokykla, pamokas organizuojanti Kupiškio mariose. Jos entuziastų svarbiausias tikslas – skatinant bei populiarinant bendruomenės fizinį aktyvumą gerinti jos sveikatą. Fizinis aktyvumas yra ligų prevencijos šaltinis, įrankis. Be to, miesto gyventojams, neturintiems buriavimui skirto inventoriaus, suteikiama galimybė išmokti buriuoti, pajusti šios sporto šakos malonumą. Šią vasarą planuojama surengti dar vieną buriavimo pamoką.

– Kada?

– Apie ją paskelbsime atskirai.

– Kas šios mokyklos mokytojai?

– Praėjusį savaitgalį buriavimo pagrindų ir subtilybių mokė buriavimo instruktorius Gediminas Gresevičius. Tai žinomas šalies sportininkas, su broliu Mantu ne kartą dalyvavęs pasaulio čempionatuose, beje, Formulės klasėje jis yra laimėjęs ir 2008 m. Kupiškio marių regatą.

– Kaip pavyko pirmoji pamoka?

– Pirmoji planuota buriavimo pamoka neįvyko – ją teko atšaukti dėl prasto oro. Dalyvauti joje buvo užsiregistravę ir keli kupiškėnai, gyvenantys Kaune, vienas – iš Ignalinos.
Praėjusią savaitę mokytis buriuoti ir išbandyti irklentes susirinko vietiniai kupiškėnai bei iš Kupiškio kilę panevėžiečiai ir vilniečiai.

Maloniai visus nustebino ir nudžiugino vietiniai burlenčių buriavimo veteranai, apsilankę pusdienį trukusiuose buriavimo užsiėmimuose. Jie noriai dalinosi savo patirtimi ir drąsino pirmą kartą užlipusiuosius ant burlentės.
Džiugino mokymuose dalyvavę kelių kartų šeimos atstovai, jie sportuoja ir rūpinasi savo ir savo vaikų sveikata.

– Kodėl fizinis aktyvumas siejamas su sveikata?

– Nelabai ką naujo ir pasakysi… Manau, kiekvienas mažai fiziškai aktyvus žmogus yra patyręs, jog po fizinio aktyvumo iškarto pasijuntama geriau. Jis tampa žvalesnis, ištvermingesnis, geresnės nuotaikos, sumažėja nugaros skausmai…
Pasaulinė sveikatos organizacija, remdamasi atliktais moksliniais tyrimais nurodo, kad krūties vėžio, miokardo infarkto, nutukimo, hipertenzijos, depresijos, cukrinio diabeto, osteoporozės, storosios žarnos vėžio rizika išauga sumažėjus fiziniam aktyvumui.

– Grįžkim prie temos: ar galėtumėte pasigirti, kad renginys pavyko?

– Renginys iš tiesų pavyko: jo dalyviai buvo patenkinti, žiūrovai grožėjosi vandens paviršiumi tyliai slystančiomis burlentėmis. Jie komentavo: „Kaip gražu! O, žiūrėk, ant kokių gražių daiktų plaukia!“

– Ar buriavimas – ekstremalus sportas?

– Manoma, kad rekreacinis buriavimas, kai buriuojama savo malonumui arba siekiant pagerinti sveikatą, yra saugesnis, negu varžybų metu. Štai žiemos sporto šakos – snieglenčių – traumų rizika yra didesnė. Ir burlenčių, ir snieglenčių varžybų metu yra atliekami triukai, pavyzdžiui, „For fun“. Jį atlikdami snieglentininkai rizikuoja daugiau.

Amerikos neurochirurgų asociacijos tinklalapyje galime rasti šiuos statistinius duomenis: 2009 m. buvo išstudijuota apie 20 sportinių ir rekreacinių veiklų, kuriose buvo patirtos galvos traumos. Burlenčių buriavimo šiame sąraše nėra. Daugiausiai į medikus kreipėsi dviratininkai, futbolininkai, beisbolo žaidėjai, krepšininkai, kitų vandens sporto šakų atstovai, motociklininkai, ledo ritulio žaidėjai ir kiti.

– Kas padėjo organizuoti renginį?

– Daug talkino Kupiškio turizmo ir verslo informacijos centro darbuotojai, pažįstami bei draugai. Jie padėjo realizuoti šią puikią iniciatyvą.

– Jūs – Vilniaus kupiškėnas. Papasakokite, kaip Jums sekasi
.

Esu fizinės medicinos atstovas. Vilniuje gyvenu aštuoneri metai ir jau spėjau pajusti, kaip sunku dideliuose miestuose rasti tokių ramių, neprišiukšlintų ir švarių vietų poilsiui, sportui, pasimatymams, kokios yra Kupiškio marių pakrantės.
Jeigu išsaugosime mūsų marias tokias, kokios jos yra dabar, nereikės trenktis šimtus kilometrų ieškant tai, ką dabar turime šalia savo namų. Didelio miesto triukšmo ir technikos nuvargintiems žmonėms Kupiškio miesto aplinka yra atgaivos, ligų prevencijos šaltinis, teikiantis natūralios gamtinės terapijos funkcijas.
Nuolatinė galimybę gėrėtis gamtos garsais bei spalvomis Kupiškiui suteikia sanatorinio miestelio įspūdį.

– Tai gal grįžkit į Kupiškį?

– Mūsų siūloma fizinio aktyvumo forma – buriavimas burlentėmis mane nuolat grąžins į savo gimtąjį miestą. Džiaugiuosi kiekvienu susitikimu su savo kraštiečiais.


Kalbėjosi Emilija Briedytė